yakan aydınlatma


OMÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ AÇILDI

Yazar:

23.10.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

OMÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ AÇILDI

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mimarlık Fakültesi, Güzel Sanatlar Kampüsü’nde düzenlenen törenle açıldı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mimarlık Fakültesi, Güzel Sanatlar Kampüsü’nde düzenlenen törenle açıldı.

OMÜ, 2013-2014 eğitim yılında İletişim, Güzel Sanatlar ve Turizm Fakültelerinin ardından Mimarlık Fakültesi’ni de açtı. Güzel Sanatlar Kampüsü içerisindeki yaklaşık 6 bin 500 metrekarelik binanın tadilatı yapılarak Mimarlık Fakültesi haline getirildi. Yeni kurulan Mimarlık Fakültesi bu yıl 41 öğrenci ile eğitim hayatına başladı.

Kampüs içersindeki OMÜ Sahnesi’nde düzenlenen açılış törenine Vali Yardımcısı Osman Nuri Çobanoğlu, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Mimarlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik, rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan OMÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, “Fakültemizde öğretime başlangıcı, mimarlık bölümüne kabul ettiğimiz 41 öğrenci ile yapıyoruz. Mimarlık, dünyanın en eski mesleklerinden biri olup, en basit anlatımıyla yaşama mekanlarının biçimlendirilmesi işidir. Son yüzyılın çevresel, toplumsal ve ekonomik sorunları dikkate alındığında, kentlerin ve yapıların artık yeni bir bakış açısı ile sürdürülebilirlik esas alınarak tasarlanması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Fakültemiz bu doğrultuda, öncü bir yaklaşımla, doğal, yapısal, tarihi ve geleneksel çevreye duyarlı, kullanıcıların çeşitlenen ihtiyaç ve gelişmelerden haberdar olan, her türlü ortamda yarışabilecek mimarlar ve tasarımcılar yetiştirmeyi hedeflemektedir” dedi. Mimarlık eğitiminin yeni katılacak eğitimcilerle daha da güçleneceğini belirten Mimarlar Odası SamsunŞube Başkanı Selami Özçelik, “Mimarlık eğitimi yanında Samsun başta olmak üzere bölgemizin, bilimsel kurallar ve şehircilik ilkelerine göre gelişmesine önemli katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“ ‘CUMHURİYET MİMARİSİ’ YOK”

Bu senenin OMÜ olarak tarihi bir sene olduğunu ifade eden OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, “Kanunla kurulmuş olan 4 fakülteyi 2013-2014 öğretim yılında öğrenci alarak eğitime başlattık. Bu birçok üniversiteye nasip olmamıştır. Bunlar İletişim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Turizm Fakültesi ve Mimarlık Fakülteleridir. Özellikle çok hızlı kentleşen Samsun’da Mimarlık Fakültesi’ne çok ihtiyacı vardı ve Mimarlık Fakültesi çok önemli bir eksiğiydi. Mimarlığı Avrupa’da sağlığın içinde sayıyorlar. Çünkü insan yaşamının en önemli süresini kapsayan mekanlarla ilgilidir. Mimar bir projeyi çizerken insanların çok konforlu yaşayabilmesini gözetecek, sıcak ve soğuk gibi atıkların tahliyesi gibi fonksiyonları da gözetecek. Bugün inşaat dediğimizde 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 diye tanımlıyoruz. ‘Bu ev yaşamaya uygundur, çevrenin temiz havası vardır, park yeri vardır’ gibi özellikler söylenmez ve satışlar bu şekilde yapılır. Türkiye Cumhuriyeti’nde halihazırda özgün bir mimarinin özlemini çekiyoruz. Bunu hem kent ölçeğinde hem de binalar seviyesinde özlemini çekiyoruz. Yani ‘bu bizim mimarimizdir’ diyebileceğimiz bir mimari henüz herhalde oluşmadı diye düşünüyorum. Geçmişimize baktığımızda ‘Selçuklu mimarisi’, ‘Osmanlı mimarisi’ diyoruz ama bu da ‘Cumhuriyet mimarisi’ dediğimiz şu anda yok. Çok yakın bir gelecekte, çok sözü edilen bir Mimarlık Fakültesi’ne sahip olacağız” şeklinde konuştu.

OMÜ’ye bir fakültenin daha katılmasıyla daha da güçlendiğini belirten Samsun Vali Yardımcısı Osman Nuri Çobanoğlu, “Bugün sürekli gelişen, güçlenen üniversitemize bir fakültenin daha katılımı ile daha da güçlendiğini görüyoruz. Ben her sabah evimden valiliğe yürüyerek geliyorum. Ayağım beni bazı yerlere çekiyor. Gittiğim yerler yeni konutlar değil. Öyle Samsun’da birkaç kurtarabildiğimiz, eski, güzel ve kimliği olan sokaklardan gidiyorum. Bu mekanlarımız çok az, çok azını kurtarabildik ve yerine koyduklarımızda çok iyi değil, içimizi açan yerler değil. Dileğim rantın değil, sağlığın ve estetiğin ön planda tutulduğu dönemlerde bu ülkede mimarlık yaparsınız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Mimarlık Fakültesi kurucu Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bulut’a OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay plaket verdi. Plaketin ardından Motif Trio adlı grup katılanlara müzik dinletisi sundu.

kaynak: iha

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

28.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13100 ₺ 13000 ₺ 12750 ₺
İzmir 12350 ₺ 12200 ₺ 12000 ₺
Karabük 12600 ₺ 12400 ₺ 12200 ₺
Biga 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Payas 12350 ₺ 12200 ₺ 12000 ₺
Gebze 12850 ₺ 12750 ₺ 12500 ₺
Samsun
Ankara 12750 ₺ 12600 ₺ 12400 ₺
Bursa 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Kütahya
Sivas 12400 ₺ 12250 ₺ 12050 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS