Öngermeli Betonlar

Yazar:

09.10.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Öngermeli Betonlar

Büyük açıklıklarda mesafe arttığı için yükü taşıyacak olan elemanların kalınlıkları da artar. Bununla beraber yapının düşey elemanlarına ve temele binen ölü yük de artar. Ayrıca betonarme, gevrek bir malzeme olduğu için açıklığı yüksek olan yatay bir eleman, biraz sehim yaparsa; eleman üzerinde çekmenin gerçekleştiği bölgelerde çatlaklar oluşur. Bu sıkıntılara çözüm bulmak amacıyla ön germeli beton sistemi tasarlanmıştır.


Öngermeli beton sistemini oluşturabilmek için birkaç yöntem vardır. Ben, konunun daha öz ve herkese açık olması için biri üzerinde duracağım. Öngermeli beton sistemi yukarıda belirtmiş olduğum sorunların gerçekleşmemesi için betonarme elemana, yükün uygulanacağı yönün tam tersi yönde germe kuvvetleri uygulanarak biraz sehim verilir. Bu sebeple ön germe yapılmamış bir eleman, yüke maruz kaldığında hafif sehim yaparken, ön germe uygulanmış bir eleman zaten yukarıya doğru sehimli olduğu için yüke maruz kaldığında sehim aşağıya doğru düzelecek ve elemanın duruşu dengelenecektir. Böylece (–y) yönünde öngerme için uygulanmış olan gerilmeler, (+y) yönünden binen ölü yükleri karşılayacak ve aşağıya doğru daha az sehim olacak veya olmayacaktır. Bu sebeple yatay elemanda oluşacak olan çatlaklar da azalacaktır. Aynı zamanda eleman daha az kesitle daha çok yükü taşıyabilecektir.


Ön germeli beton, normal betona göre daha gevrektir. Fakat bu öngermeli betonun daha kalitesiz olduğunu göstermez. Ha keza öngermeli betonda kullanılan çimento ve agrega daha kalitelidir.


Sistem hazırlanırken beton dökülme aşamasında elemanın içine, halatların içinden geçirilebileceği kılıflar yerleştirilir. Yüksek dayanımlı çelik halatlar bu kılıflardan içeri geçirilir. Çelik halatlar imalat sırasında istenildiği gibi yerleştirilebilir. Halatlar yağlı olarak kullanılır. Beton belli bir mukavemet sağladıktan sonra çelik halatlar yardımıyla öngerme uygulanır.


Öngermeli betonların uygulama alanları; alış veriş merkezleri, katlı otoparklar, ofis binaları, köprüler, silolar, su boruları, sinema, kapalı spor salonları, yüksek katlı konutlar gibi projelerdir.

Servet EREZ
İnşaat Mühendisi
İSTANBUL

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

23.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3340 ₺ 3340 ₺ 3370 ₺
İzmir 3300 ₺ 3325 ₺ 3350 ₺
Karabük 3300 ₺ 3340 ₺ 3340 ₺
Biga 3280 ₺ 3305 ₺ 3330 ₺
Payas 3250 ₺ 3280 ₺ 3310 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ