Örnek evleri gezerken dikkat etmeniz gerekenler!

Yazar:

11.10.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Örnek evleri gezerken dikkat etmeniz gerekenler!

Bir konut projesinin en büyük gücü, en önemli pazarlama argümanı örnek dairelerdir. Mimari projelere bakarak evin inşaat bitince nasıl olabileceğini hayal etmek çoğu kişi için imkansızdır. Hal böyle olunca, satış ofislerini ziyaret eden müşterilere bir örnek daire gezdirmek, o örnek daireyle müşteriyi etkilemek genel bir kural haline dönüştü.

 

Kadınlar hedefte

 

Örnek dairelerin çok iyi düşünülerek dekore edilmesi, Türkiye aile yapısına uygun tasarlanması gerekir. Hatta bu daireleri döşerken kadınların hedef alınması şarttır. Bir kadın, bir evin en çok neyinden etkilenir temel sorudur. Örneğin, mutfak mimari projeyi değiştirmeden nasıl daha fonksiyonel hale getirilir? Projede yoksa bile bir çamaşır odası oluşturulabilir mi? Projede yoksa bile bir giyinme bölümü eklenebilir mi? Genellikle son yıllarda geliştirilen hemen her projede bu tür unsurlara dikkat ediliyor. Ancak bir yandan da, son dönemde gayrimenkul önemli bir yatırım aracı haline geldi geleli, metrekareden tasarruf etmek isteyen müteahhitler bu unsurları dikkate almayabiliyorlar. Zira sadece yatırım amacıyla konut sahibi olmak isteyen müşterileri hedefliyorlar.

 

Dekorasyon masrafı

 

Bütün bu faktörleri dikkate aldığımız zaman, örnek evleri gezerken dikkat edilecek en önemli şey bu dairenin projesi dışında eklenen dekorasyon unsurları. Zira bu unsurlar en az bir daire kadar masraflı olabilir. Dairenizin içine yapacağınız her tür masraf, konutunuzu alırken ödediğiniz toplam tutara ek olarak hesaplanmalıdır. Bana sorarsanız, dekorasyon için yapacağınız masrafları da ek olarak hesaplamalısınız. Özellikle mimari olarak farklılık gösteren projelerde sadece mobilya seçimleriniz bile önemli bir masraf kalemi haline gelebilir.

 

Teknik şartnameye bakın

 

Örnek dairelerde dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu da satın alacağınız dairenin bu örnek dairenin aynısı mı yoksa mimari açıdan farklılık gösteren ama tarz olarak aynısı olduğu vaadiyle alacağınız başka bir konut mu olduğu. Aynı konutu alacaksanız, dairedeki dekorasyon kalemlerini hesaplamanız hatta müteahhit firmayla ek kalemlerle ilgili pazarlık etmeniz büyük olasılık. Ancak başka tür bir konutu aynen bu tarzda üreteceklerini söyleyen bir firmayla karşı karşıyaysanız, teknik şartnameye çok dikkat etmenizi öneririm. Hatta tüm teknik şartnamelere ek olarak size gösterilen mimari projenin de imzalı kaşeli bir şekilde eklenmesini tavsiye ederim.

 

Ceren KUMBASAR/Vatan

kaynak: emlakkulisi.com

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ