yakan aydınlatma


Paritedeki Gerileme Şubat İhracatını Vurdu!

Yazar:

02.03.2015

Kişi Okumuş

0 Yorum

Paritedeki Gerileme Şubat İhracatını Vurdu!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, şubat ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13 azalışla 10 milyar 495 milyon dolar oldu.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Erzurum’daki Palandöken Dağı’nda bir otelde düzenlenen toplantıda, şubat ayı ihracat verilerini açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre, şubat ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13 azalışla 10 milyar 495 milyon dolar oldu.

İlk 2 ayda ihracat yüzde 6,7 geriledi

Yılın ilk iki ayında toplam ihracat yüzde 6,7 gerileme ile 22 milyar 826 milyon dolar olarak gerçekleşti. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 1,7 artışla 155 milyar 14 milyon dolara yükseldi.

TİM verilerine göre, otomotiv endüstrisi şubat ayında 1 milyar 705 milyon 352 bin dolarla en fazla ihracat gerçekleştiren sektör oldu.

Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü 1 milyar 267 milyon 909 bin dolarlık ihracat ile ikinci sırada yer alırken, bunu 1 milyar 175 milyon 736 bin dolarlık ihracatla kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü takip etti.

Söz konusu dönemde, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 81,5’ini gerçekleştiren sanayi grubunda yıllık 14’lük düşüşle 8 milyar 548 milyon 290 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Bu dönemde, Türkiye’nin ihracatının yüzde 15,9’unu oluşturan tarım grubunda geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 7,3’lük azalışla 1 milyar 664 milyon 628 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Toplam ihracattan yüzde 2,7 pay alan madencilik grubu ihracatında ise yüzde 13,8’lik düşüş yaşandı ve ihracat 282 milyon 4 bin dolar oldu.

İhracatta en büyük pay otomotiv endüstrisinin

Bu yılın şubat ayında  sanayi sektörü alt başlığında toplam ihracattan yüzde 61,9’luk payla sanayi mamulleri ilk sırada yer aldı. Sanayi mamullerinde en büyük paya ise yüzde 16,2 ile otomotiv endüstrisi sektörü sahip oldu.

Bu dönemde en fazla ihracat artışını yüzde 27,8 ile fındık ve mamulleri yakalarken, bu sektörü yüzde 25,4 ile tütün ve mamulleri takip etti. Yıllık bazda ihracat yüzde 37,5 ile en fazla diğer sanayi ürünlerinde azalırken, bu sektörü yüzde 21,9 ile yaş meyve ve sebze ve yüzde 20,6 ile çelik sektörü takip etti.

Şubat ayında en fazla ihracat yapılan 5 ülke Almanya,  İngiltere,  Irak, ABD ve İtalya  oldu. İhracat Almanya’ya ihracat yüzde 11,8, Irak’a ihracat yüzde 26,7, İtalya’ya ihracat yüzde 15,7 geriledi. Diğer taraftan İngiltere’ye ihracat yüzde 5,1, ABD’ye ise yüzde 16,5 artış gösterdi.

En fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında, en yüksek artış yüzde 19,9 ile İran’a gerçekleşti.

Bölgesel olarak bakıldığında şubat ayında ihracat AB’ye yüzde 11,2, Afrika’ya yüzde 28,3 ve Orta Doğu’ya yüzde 7,5 gerilerken, Kuzey Amerika’ya yüzde 14,1, Uzak Doğu ülkelerine yüzde 12,1 artış gösterdi.

Büyükekşi: Çözüm süreci çok şey getirecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi,  şubat ayı ihracat rakamlarını Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak’ın ev sahipliğinde Palandöken Dağı’nda düzenlenen toplantıyla açıkladı.

Dün hayatını kaybeden Yaşar Kemal’i TİM olarak saygıyla andıklarını belirten Büyükekşi, “Tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz. İnce Memed artık öksüz kaldı, tüm büyük eserleriyle büyük fikir adamının adını tekrar yad ediyoruz” ifadesini kullandı.

Özellikle ilk günden beri çözüm sürecine hep destek verdiklerini anlatan Büyükekşi, çözüm sürecinin Türkiye’nin geleceği adına, çok şeyler getireceğini söyledi.

Büyükekşi, “TİM olarak bir an önce barışın ülkemize huzur, refah getireceğine inanıyoruz, o yüzden de dün her iki tarafında da açıklamış olduğu konuların bir an önce hayata geçirilip, Türkiye’nin geleceği adına yapılacak çalışmaların hayata geçirilmesini istiyoruz. Umuyoruz ki ömrünü de barışa adamış olan Yaşar Kemal’in vefatı barışın ebediyete tesis edilmesine vesile olur” diye konuştu.

Erzurum’un bölgenin cazibe merkezi konumunda bulunduğunu belirten Büyükekşi, kentin önemli bir kış turizm potansiyeline sahip olduğunu ifade etti.

İhracatın bir ülkenin özellikle büyümesinde, üretim yapmasında çok büyük bir etken olduğunun altını çizen Büyükekşi, “İhracat demek üretim demek, üretim demek istihdam demek, refah demek ülkenin kalkınması demek. İhracata sizin de gereken önemi verip, gereken çalışmaları yapmalısınız. Bizler de size Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğimiz vasıtasıyla her türlü desteği vermek için hazırız” dedi.

Dünya ekonomisi

Dünya ekonomisinde özellikle dış piyasalardaki hareketliliğin devam ettiğini anlatan Büyükekşi, şöyle devam etti:

“Piyasalar gelecek döneme ilişkin tedirgin şekilde bir milat bekliyor, belki bu milat belki Fed kararı olacak. Her ne kadar Fed Başkanı yeniden geçtiğimiz hafta faiz artırımına ilişkin net bir mesaj vermemiş olsa dahi faiz artırımının ABD’de 2016 yılında yapılacak seçimler sonrasına ötelenebileceği de gündemde. Bu tartışmalar bir yana, rakamlar ABD’de geniş çaplı bir iyileşmeye işaret ediyor. İstihdam artışları da Amerika’da özellikle güçlü seyrini sürdürüyor. Borsa endeksine baktığımızda Amerika da rekorlarını geliştiriyor.”

AB-28’de yüzde 1,6, Avro Bölgesi’nde ise yüzde 1,2 büyüme bekleniyor

Avro Bölgesi’de iyileşmenin 2014 yılının son çeyreğinde, özellikle Almanya’daki büyümenin etkisiyle hızlandığına dikkati çeken Büyükekşi, “Bu yıl AB-28’de yüzde 1,6, Avro Bölgesi’nde ise yüzde 1,2 büyüme bekleniyor. Yunanistan’ı kurtarma programı ise geçtiğimiz hafta onaylandı. Bu süre içinde yardımlar devam edecek ve Yunanistan’da yeni yapısal reform planını tamamlayacak ve AB’ye sunacak” dedi.

AB pazarını çok dikkatli bir şekilde takip ettiklerini ve yaşanan gelişmelerin ümit verdiğini anlatan Büyükekşi, diğer taraftan da petrol fiyatlarının düştüğünü, rublede sağlanan göreceli istikrara rağmen Rus ekonomisindeki yaşanan sıkıntıların gittikçe derinleştiğini vurguladı.

Büyükekşi, yoğun ihracat yapılan bölgelerin gerek Suriye’de, gerek Irak’ta, Libya’da, Yemen’de ve Mısır’ın Sina yarımadasında IŞİD’in varlığını genişletmesinin ayrı bir sıkıntı yarattığına dikkati çekerek, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlikte uzlaşmaya yakın bir tavrın ortaya konmasının son derece önemli olduğunu, çünkü iki ülkede de ihracatta büyük sıkıntılar yaşadıklarını anlattı.

“Dünya ticareti 1,4 büyürken, biz ihracatımızı yüzde 4 artırdık”

Merkez Bankası’nın faiz indirim kararına da değinen Büyükekşi, Merkez Bankası’nın geçen hafta enflasyon beklenti ve öngörülerine bağlı olarak, temkinli ve kademeli bir faiz indirimine gittiğini anımsattı.

Faiz koridorunun üst bandında 50, gösterge faizinde 25 baz puan olarak gerçekleşen faiz indirim kararını olumlu bulduklarını ancak bu düzeyin ihracatçılar olarak beklentileri karşılamaktan oldukça uzak olduğunu dile getiren Büyükekşi, kısa vadede Merkez Bankası’dan faiz konusunda daha kararlı hamleler beklediklerini söyledi.

Büyükekşi, şöyle devam etti:m”Reel ekonomiyi canlandırmak için daha somut ve kararlı adımlara ihtiyaç olduğunu söylemek istiyoruz. Merkez Bankamızın minimum 1 puan daha faiz indirimine devam etmesini ve politika faizini yüzde 6-7 arası bir seviyeye getirmesini dört gözle bekliyoruz. Özellikle 2014 sonundan itibaren süregelen kurlardaki oynaklık ve paritenin ani düşüş ihracatçılarımız açısından büyük sıkıntılara soktu. 2014’te dünya ticareti 1,4 büyürken, bu kadar büyük soruna rağmen biz ihracatımızı yüzde 4 artırdık. Ancak bu yılın hemen başında aşırı değerlenen dolar ve hızla düşen euro-dolar paritesi bizi gerçekten çok zorluyor. İşte bu yüzden Merkez Bankası’nın doğru para politikaları izlemesinin, yeni dönemde kurların daha öngörülebilir olmasını da sağlayacağına inanıyoruz.”

İhracatçıların kurlardaki dalgalanmalara ve avrodaki sert düşüşe hazırlıksız yakalandığını dile getiren Büyükekşi, bunun en önemli sebeplerinden birisinin firmaların hala kur riskini yönetmeye gereken ehemmiyeti göstermemelerindan kaynaklandığını belirtti.

Paritedeki gerileme ve olumsuz hava şartları şubat ihracatını vurdu

Büyükekşi, şubat ayında ihracatın, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13 azalışla 10 milyar 495 milyon dolara düşmesine ilişkin, “İhracatın şubat ayında düşmesinde, paritedeki gerileme ve şubat ayındaki olumsuz hava şartları oldukça etkili oldu, kar yağışı üretim ve lojistik kaybı anlamında  ihracatımızı olumsuz etkiledi” dedi.

Büyükekşi, “Özellikle çevremizdeki ülkelerde siyasi olaylar, terör olayları bizi olumsuz etkiledi. Biz inşallah yılın ikinci veya üçüncü çeyreğinden itibaren artışa geçeceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

Kaynak : Radikal

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

28.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13100 ₺ 13000 ₺ 12750 ₺
İzmir 12350 ₺ 12200 ₺ 12000 ₺
Karabük 12500 ₺ 12300 ₺ 12100 ₺
Biga 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Payas 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Gebze 12850 ₺ 12750 ₺ 12500 ₺
Samsun
Ankara 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Bursa 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Kütahya
Sivas 13150 ₺ 13000 ₺ 12800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS