-

Peyzaj Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

Yazar:

20.03.2022

Kişi Okumuş

0 Yorum

Peyzaj Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Peyzaj Mimarlığı Nedir?

Peyzaj mimarlığı son dönemlerde sürdürülebilirlik ve ekoloji kavramlarının daha sık kullanılmasıyla gündeme gelmiş popüler mesleklerden biridir. Peyzaj mimarlığı fiziksel çevreyi düzenler, tasarlar ve fiziksel çevrenin insanlarla olan etkileşimini sağlar. Bilimi teknoloji ve matematik disiplinidir. Doğayı ve yeşili baz alarak fonksiyonel çözümlerle yaşadığımız mekanları güzelleştirir diyebiliriz.

Peyzaj mimarı nasıl olunur, ülkemizde bunun eğitimi lisans düzeyinde olup 4 yıllık bir eğitimdir. Son yıllarda çeşitli üniversitelerde peyzaj mimarlığı bölümü açılmaya başlamıştır. Bu bölümü başarıyla bitirenlere ‘Peyzaj Mimarı’ unvanı verilir.

  

Peyzaj Mimarlığı Dersleri

Mimarlık gibi bu bölüm de çizim ağırlıklıdır. Peyzaj tasarımları yapılır ve maket gibi üç boyutlu tasarımlar hazırlanır. Teknik bilgiyle birlikte tasarım da söz konusudur. Bitkiler hakkında bilumum bilgi öğretilir. Bu bağlamda alınan dersler temel tasarım, bitki sosyolojisi, jeomorfoloji, peyzaj sanat, botanik, kırsal ve kentsel alanları planlama gibi mesleki bilgi ağırlıklı derslerdir. Tasarım yapma, yeni fikirler üretme ve çözüm odaklı olmak üzerine eğitim alırlar.Peyzaj mimarlığı bölümü zor mudur konusunda ise tasarım ve çizim ağırlıklı bir bölümdür. Teknik bilgi yoğun bir şekilde verilmektedir. Ayrıca masraflı bir bölüm olduğunu da söylemeliyiz.

 

 

Peyzaj Mimarı Ne İş Yapar?

Peyzaj mimarı; bahçe, park, rekreasyon alanları gibi açık alanların düzenlenmesi ve tasarlanması konusunda uzman kişilerdir. Yapı alanı dışında kalan yerlerde gürültü, aydınlatma, enerji, doğal afetler gibi konularda mekânsal tasarımlar sunarak peyzaj projeleri hazırlarlar. Böylelikle kenteve insana yaşanabilir, sağlıklı çevreler kazandırırlar. Birçok meslekle iş birliği içindedir. Mimarlar, ziraat mühendisleri ve inşaat mühendisleriyle genelde ortak bir projede çalışırlar. Fonksiyonel ve estetik fikirler sunarak mekanı güzelleştirmek için çabalarlar. Çalışma alanları tasarlama alanında ofisken genelde açık alanlar tasarladıkları için kapalı mekânlardan çok açık alanlarda çalışırlar. Nasıl bir meslek diye sorarsanız son derece eğlenceli ve tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. İşinizi severek yaptığınızda oldukça keyif alacaksınız. İş ilanlarında genelde tecrübeli kişilerle çalışılmak istenmektedir. Kendinizi geliştirirseniz rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

 

Peyzaj Mimarlığı İş imkanları

Açık alanların tasarlanması konusunda uzman oldukları için iş olanakları oldukça çeşitlidir. Pek çok alanda ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle son dönemlerde kentleşmenin bu kadar artması insanların rekreasyon alanlarına ihtiyaç duyması sebebiyle kıymetli bir meslek haline gelmiştir. Hangi kurumlarda iş bulabilir, mimarlık ofislerinde, park bahçe zerine uzmanlaşan firmalarda, belediyelerde çalışabilirsiniz. Ayrıca kendi ofisinizi açabilir ve sera kurabilirsiniz. Ayrıca lisansüstü eğitiminizi tamamlayarak akademisyen olabilirsiniz. Bu şekilde üniversitelerde ders verebilirsiniz.

 

 

Peyzaj Mimarlığı Maaşları

Özel sektörde daha çok çalışan peyzaj mimarları devlette de çalışabilir. Devlet maaşlarının özel sektörden bir nebze daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Kamudaki ücretler 11000-12500 TL arasında değişiklik göstermektedir. özel sektörde ne kadar maaş alır, ilk başta düşük ücretlerde çalışsalar da piyasaya hakim olmalarıyla birlikte maaşların artacağını söyleyebiliriz. Maaş konusunda en şanssız grup ne yazık ki yeni mezunlardır. Her meslekte olduğu gibi en az ücreti onlar alır. Yeni mezun maaşları genelde asgari ücret ya da bir tık üstüdür.

 

Kamu Mühendis ve Mimar Maaşları – 2022 

Mühendis  ve mimar (1/4) 2022 ocak maaşı 11.349 TL olarak belirlenmiştir. Bu en düşük derecenin maaşıdır derece arttırkça maaş artmaktadır.  Ayrıca, maaş hesaplamasında eşi çalışmayan memura ödenen aile yardımı ile 0-6 yaş grubu 2 çocuk yardımı esas alınmıştır.

 

  Makine Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  İnşaat Teknikerliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Ziraat Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

Devlette Çalışan Mimar ve Mühendislerin Maaşını Etkileyen Faktörler :

 • Derece/Kademe
 • Hizmet Yılı
 • Medeni Durum (Eşin çalışıp çalışmaması)
 • Varsa çocuk ve çocuk sayısı
 • Sendika üyeliği (3 ayda 1 kesilir, 3. ayda kesilen iade edilir)
 • Görev yapılan şehir/ilçe
 • Görev yolluğu – Harcırahlar
 • Yabancı Dil Tazminatı vb.

Özel Sektör Maaşlarına Dair Açıklamalar :

Şunu belirtmekte fayda var, maaş  firmaya, kuruma, şehirlere, ülkelere, kişinin tecrübe ve donanımına, yol,yemek,sigorta,konaklama gibi diğer imkan şartlarına  göre de  farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin, aynı tecrübede, aynı firmada  Moskova şehrinde çalışan ile; Irak’ta çalışan veya, İstanbul’da çalışanla Siirt’te çalışanın, aynı tecrübede, aynı pozisyonda, kurumsal bir firma ile daha az kurumsal firmada çalışanların maaşı aynı olmaz.  Bu nedenle net olarak bir maaş söylenemeyeceği için, yukarıdaki gibi aralıklar ile ifade edilir. Minium ve maksimum değerleri bilmek, mesleğin çalışma şartları ve hayat konforu açısından size fikir verecektir. 1500 tlye çalışan yeni mezun mimar mühendis olduğu gibi, 3000 tlye çalışan yeni mezunlarda bulunmaktadır. Ayrıca 20 yıllık tecrübesiyle 4000-5000  tl alan mimar mühendisler olduğu gibi aynı tecrübeye sahip olup 20000-30000 tl alanlar da vardır.

Özel Sektörde Maaşı Etkileyen Faktörler:

 • Tecrübe (Yüksek Tecrübe= Yüksek Maaş)
 • Yaş (Çok doğru olmasa da, bazen etkili olabilmektedir.)
 • Çalışılan Firma (Firmaların maaş skalaları önemli etkendir.)
 • Çalışılan Pozisyon (Aynı firmada aynı tecrübede, pozisyona bağlı farklılıklar olabilir, daha üst düzey pozisyon daha yüksek maaş alır, şantiye çalışanları; kısmen ofisten daha yüksek maaş alabilir, aynı ofiste, planlama müh. benzer tecrübede proje mühendisinden yüksek maaş alabilmektedir. )
 • Çalışana sağlanan mesai şartları ve sosyal imkanlar (Bir firma 2500 tl maaş + yol + yemek + özel sigorta + ev verebilir, diğer firma 3000 tl verir ama sigortayı asgariden yapar)
 • Çalışılan şehir, ülke (Aynı firma, aynı pozisyon, Moskova-Irak maaşları farklıdır, Bkz: Enka)
 • Mezun olunan üniversite (Mezun olunan üniversite, doğrudan olmasa da dolaylı olarak etkiler, üniversitenin seçkinliği size daha yüksek maaşlı kapılar açabilir.)
 • Yabancı Dil (Firmanın bu şartı aradığı durumda, bilenle bilmeyen bir olmaz)
 • Yüksek Lisans ( Yüksek lisans daha fazla tecrübe ve bilgi dolayısı ile daha yüksek maaş olabilmektedir. Enka, İş Bankası gibi  gibi kurumsal firma ve kurumlarda, kamuda, yüksek lisans maaş artışı demektir.)
 • Yurtdışı Tecrübesi (Farlılık yaratan bir etkendir)
 • Çalışılan alandaki diğer yetkinlikler (program bilgisi, eğitim vb.)
 • Referenslar ( Halk dilinde torpil denilmektedir.)
 • Kişisel Beceriler ( Başlıcası tabir-i caizse; kendini nasıl sattığınızdır. Bunun dışında iletişim gücü, takım çalışmasına yatkınlık, pratik düşünme ve hareket edebilme, ikna yeteneği vb. çeşitli pozisyonlarda önem arzettiğinden kişiyi seçkin kılıp yüksek maaş almasına yardımcı olabilir.

 

Peyzaj Mimarlığı Atama Puanları

Özel sektörde olduğu gibi kamuda da peyzaj mimarları istihdam edilmektedir. Belediyeler ve bakanlık bünyesinde alımlar gerçekleştirilmektedir. Fakat alımların çok çok az olduğunu belirtmeliyiz. Bu bölümden mezun olan kişiler genelde özel sektörde iş bulmaktadır. KPSS puanının 90 ve üzeri olması atanma şansını kolaylaştıracaktır.

 

 Peyzaj Mimarlığı Taban Puanları ve Sıralamaları

Her sene bölümün kontenjanlarıyla birlikte taban puan ve sıralamalar da değişmektedir.

Her sene bölümün kontenjanlarıyla birlikte taban puan ve sıralamalar da değişmektedir.

puan tablosu güncellenmektedir.

  Yazılım Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Çevre Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Orman Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

kaynak : https://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/kategori/muhendislik-maaslari

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS