Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi Tamamlandı

Yazar:

29.03.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi Tamamlandı

Samsun’da, Rönesans Gayrimenkul Yatırım ve AGP ortaklığında faaliyet gösterecek Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin yapımı tamamlandı.

Dev yatırımın açılış kokteyli, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak’ın da katıldığı kokteyle gerçekleştirildi.

Samsun’un merkez Canik İlçesi’nde Karadeniz Sahil Yolu üzerinde, 2012 yılının Nisan ayında yapımına başlanan Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi, 1 yıl dolmadan açılışa hazır hale getirildi. Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. ve AGP’nin yatırım ortaklığıyla gerçekleştirilen Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi, yaklaşık 300 milyon TL’ye mal oldu. 340 bin metrekare alan üzerine kurulu alışveriş ve yaşam merkezinin 140 bin metrekare inşaat alanı, 63 bin 500 metrekare de kiralanabilir alanı bulunuyor. Karadeniz Bölgesi’nin en büyük AVM’si olma özelliği taşıyan Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde bin 750 araçlık otoparkta yer alıyor. Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin içerisinde deniz manzarasına sahip kafe ile restoranlar, buz pisti, bowling salonu, eğlence merkezleri ve dev bir market bulunuyor.

Alışveriş merkezinde yaklaşık 2 bin 500 kişinin istihdam edileceği belirtildi. Aynı kompleks içerisinde yine Karadeniz manzaralı 5 yıldızlı otel yer alacak. 164 yatak kapasiteli otelin Mayıs ayında tamamlanacağı belirtildi. Farklı bir konsepti bulunan Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi, sadece Samsun’dan değil, Karadeniz Bölgesi ve tüm Türkiye’den de çok sayıda ziyaretçi çekmeyi hedefliyor. Ayrıca Proje ile şehir ekonomisi ve gelişimine büyük katkı sağlanacağı belirtildi. Kahramanmaraş Piazza AVM’nin Nisan ayında, Şanlıurfa Piazza AVM’nin ise Kasım ayında açılışının yapılacağı da kaydedildi.

Çok sayıda iş adamı ve bürokratların katıldığı açılış kokteylinde ilk olarak sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi. Sinevizyon gösterisinin ardından bir konuşma yapan proje ortaklarından AGP Başkanı Jason M. Lucas, “Bu proje Erman Ilıcak’ın vizyonu sayesinde gerçekleşmiştir. Şunu gururla söylüyorum ki, Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin yarın yüzde 98’inden fazlası Türkiye’nin en önemli markalarına kiralanmış olarak Samsun halkının hizmetine açılmış olacak. Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ve hükümete projeye verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Kendileri için çok mutlu bir gün olduğunu vurgulayan Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, şunları söyledi:

“7 yıl önce bu arsayı görmeye gelmiştik. İlk görüşte aşk gerçekleşti ve biz bu alana aşık olduk. Uzun bir süre bekledikten sonra arsayı satın almayı başardık. 2 yılda buraya çok sayıda arkadaşımız emek verdi. 300 milyon TL’yi aşan bir yatırımla burayı yaptık. Doğa koşullarına karşı sürekli mücadele ettik. Hayatımda gördüğüm en zor zemin Samsun’daki zemindi. Bizimle birlikte Samsun’a ilk kez gelen bir çok marka oldu. Burada bir hayalimiz gerçekleşti. Alışverişin yüzde 25’ini Samsunlu iş adamlarına kiraladık ve burayı onlarla birlikte yönetiyoruz. Buraya Samsunlu olmak için geldik. Umarım bizi aranıza kabul edersiniz. Biz buraya Samsun’un bir eksiğini tamamlamaya geldik. Samsun Karadeniz Bölgesi’nin merkezi haline gelecek. Buraya komşu ülkelerden turist çekeceğiz. Türkçe isim koymak isterdik ama diğer isimler başka şirketler tarafından alınmıştı. Piazza buluşma merkezi demek. Samsun’da inşallah Karadeniz’in merkezi olacak. Biz gerekeni yaptık, şimdi sıra Samsunlularda.”

Piazza Alışveriş Merkezi’nin Karadeniz Bölgesi’nin en büyük alışveriş merkezi olduğunu ifade eden Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “Samsun’da Karadeniz’in en büyük şehri. Samsun’da özellikle son yıllarda hızlı bir değişim ve dönüşüm var. Bir çok alanda yeni yatırımlar gerçekleştiriliyor, bir çok alanda yeni tesisler ortaya çıkıyor. Bu alışveriş merkezi ve yanındaki otel, Samsun’umuzun ihtiyaç duyduğu bir yatırımdı. Burası sadece Samsun halkına değil, çevre illere hizmet verecek. Önümüzdeki süreçte çevre ülkelerden de buraya insanların geleceğini ve burada alışveriş yapabileceklerini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Proje mimarlarından Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, “Böyle güzel şehirlerimizin bir takım merkezlere kavuşmasını çok önemli buluyorum. Burada ölçek çok önemli. Şu anda içerisinde bulunduğumuz yapı denizle iç içe. Samsun halkını denizle buluşturması, bir takım sosyal alanları içerisinde barındırması çok önemli” dedi. Bugün Türkiye’de çok sayıda alışveriş merkezi yapıldığını kaydeden Tabanlıoğlu, “Ama bunların yaşam merkezi haline dönüştürülmese gerekiyor. Satış açısından burada herkesin beklentisi var. Özellikle mağazaların ön plana çıkmasını kurgulamak önemli. Biz Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. ile iç içe bir çalışma yürüttük. İyi bir yatırımcı bir mimarla birleştiği zaman iyi sonuçlar ortaya çıkıyor. Bu da o birlikteliğin bir sonucudur” diye konuştu.

Konuşmalar ardından buz pateni gösterisi yapıldı ve açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra davetliler alışveriş merkezini gezdi. Havai fişek gösterisinin ardından Enbe Orkestrası bir konser verdi.

Kaynak: DHA

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , , , , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

19.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3320 ₺ 3320 ₺ 3360 ₺
İzmir 3230 ₺ 3265 ₺ 3295 ₺
Karabük 3220 ₺ 3260 ₺ 3260 ₺
Biga 3260 ₺ 3285 ₺ 3310 ₺
Payas 3220 ₺ 3250 ₺ 3280 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ