-

Pisuvar Ne Demek ? Nerelerde Kullanılır ?

Yazar:

08.01.2022

Kişi Okumuş

0 Yorum

Pisuvar Ne Demek ? Nerelerde Kullanılır ?

Pisuvar, günümüzde özellikle halka açık erkek tuvaletlerinde sıklıkla karşımıza çıkan ve erkekler tuvaleti için son derece uygun olan tuvalet sistemlerinden birisidir. Atık sıvıların kolaylıkla gider borusuna aktarılmasını sağlayan pisuvar, özellikle erkekler tuvaletlerinin vazgeçilmez unsurlarından birisidir çünkü sadece erkekler tarafından kolaylıkla kullanılabilir. Günümüzde kadınlar için de özel pisuvar modelleri bulunuyor olmasına karşın, pisuvarlar genellikle erkek tuvaletleri ile ilişkilendirilmektedir. Pek çok açıdan pisuvar, yarım ayak tuvalet sistemlerine ve özellikle bide lavabosu olarak da bilinen banyo unsurlarına son derece benzerler. Bugün, günümüzün en çok öne çıkan banyo unsurlarından birisi olan pisuvarlara yakından bakacağız. Pisuvar ne demek? Nerelerde kullanılır?

 

Pisuvar kelimesi, Fransızca kökenli bir kelimedir ve bu açıdan bide lavabosuna benzer. Pisuvar kelimesinin kökeni Fransızca “Pissoir” kelimesinden gelir ve “işeme yeri” anlamına gelir. Aynı şekilde bide lavabosu da yine kökeni Fransızca olan bir kelimedir ve de “Bidett” kelimesinden gelmektedir ve “ayaklı küvet” anlamına gelir. Bide ve pisuvar ve günümüzde banyolar için son derece önemli olan unsurlar arasında gelmektedir ve bununla beraber her iki tuvalet unsuru da genellikle evlerden çok, genel – umumi yaşam alanlarının olmazsa olmaz unsurlarındandır. Pisuvar, özellikle umumi erkek tuvaletlerinde karşımıza çıkarken, bide lavabosu daha çok otel tuvaletlerinde karşımıza çıkan bir banyo unsuru olarak kabul edilebilmektedir.

 

Pisuvar , günümüzde modern evlerin banyosunda genellikle bulunmaz. Ancak büyük ofislerin, AVM’lerin ve de halka açık alanların tuvaletlerinde karşımıza çıkan pisuvarlar, oldukça fonksiyonel ve pratik bir banyo unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle özellikle hijyen ve temizliğin önemli olduğu her yaşam alanında pisuvarlar kullanılmaktadır. Günümüzde, kadın pisuvarı olarak da bilinen özel pisuvar sistemleri de tasarlanıp kullanılmaktadır. Pek çok açıdan bir pisuvar sisteminin özellikle umumi tuvaletlerin ve özellikle otel dairelerinin olmazsa olmaz unsurlarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber pisuvar, teknik özellikleri açısından değerlendirildiğinde rezervuarlı tuvalet sistemlerine oldukça benzer.

Pisuvar Nasıl Kullanılır ?

Pisuvar modelleri, özellikle vücuttaki atık suyun atılması için gerekli olan tuvalet sistemlerinden birisidir. Pisuvarlar sayesinde özellikle alt giyim unsurlarını tamamen soymadan tuvalet ihtiyacı kolaylıkla giderilebilir. Bununla birlikte, kadınlar için üretilmiş olan pisuvar modelleri için genellikle alaturka tuvalettekilere benzer bir kullanımdan söz edilebilir. Günümüzde pek çok pisuvarda bir tür sensör bulunur ve bu sensör, sizler pisuvarı kullanıp başından ayrıldıktan sonra otomatik olarak devreye girer ve sifon sistemini kendi kendine çalıştırır. Örnekleri bulunuyor olmasına karşın, pisuvar için bir tür elle çalıştırılan bir sifon sisteminden söz edilemez. Bu açıdan bir pisuvar, gömme rezervuarlı tuvalet sistemlerine çok benzer.

 

Pisuvar sistemlerin özellikle halka açık alanlarda yaygın olarak kullanılması, sifon sistemini de bu tip alanlar için neredeyse gereksiz kılmıştır. Belki de bu yüzden özellikle halka açık alanlarda kullanılan pisuvar sistemlerinde sifon basma tuşu bulunmuyor. Sensörlü pisuvar sistemleri, özellikle halka açık alanlarda erkek pisuvar ve kadın pisuvar sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, pek çok farklı pisuvar modeli de halka açık alanlarda yaygın olarak kullanılan tuvalet sistemlerinden birisidir.

Kadın pisuvarı, sensörlü pisuvar modelleri, fotoselli pisuvar, susuz pisuvar, arkadan su girişli pisuvar, üstten su girişli pisuvar ve pisuvar paneli gibi pek çok farklı tasarım, günümüzde pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Bununla beraber, bu pisuvar çeşitlerinden birisi olan kadın pisuvar, erkek pisuvarına benzer bir şekilde kullanılır.

 

İlginizi çekebilir – Gömme Rezervuar Ne Demek ?

Pisuvar Ne İşe Yarar ?

Pisuvar, alt giyim ürünlerinin çıkarılmadan vücuttaki idrarın boşaltımına yardımcı olan tuvalet sistemlerinden birisidir. Pek çok açıdan pisuvarın pratik ve fonksiyonel faydaları arasında ilk olarak hijyen, temizlik ve kullanım kolaylığı gösterilebilir. Pisuvarlar, ellerinizi sifon basma tuşuna basmadan kullanabilmenizi sağlarlar. Bununla beraber pisuvar sistemleri alt giyim ürünlerinin çıkarılmadan atık sıvının boşaltılmasını sağlar. Pisuvarların bir diğer önemli faydası da, özellikle umumi yani halka açık alanlar için ideal bir kullanım sunmasıdır.

 

Pisuvar sistemlerinde genellikle bir tür fotosel sensör bulunur. Bu sensörler, kullanıcıların pisuvar başından ayrılmaları durumunda sifon sistemini otomatik olarak çalıştırırlar. Bu açıdan bir pisuvarın hijyenik ve temiz bir kullanım sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kadın pisuvar sistemleri de benzer bir şekilde özellikle halka açık umumi tuvaletlerde kadınlar için pratik ve fonksiyonel bir kullanım sunar.

 

Pisuvarlar, özellikle eklem sorunları yaşayanlar için uygun bir banyo unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Klozetler gibi oturma ihtiyacının olmaması, pisuvarları son derece ideal ve kullanışlı bir hale getirmektedir. Halka açık alanlar –özellikle de alışveriş merkezleri- açısından düşündüğümüzde, pisuvarlar daha az yer kapladıkları için klasik – standart tuvalet sistemlerine bir tür alternatif olarak daha çok kullanılırlar. Özellikle umumi tuvaletlerde pisuvar sayısı, klozetlerden çok daha fazladır çünkü bir alana standart bir tuvalet sisteminden çok daha fazla sayıda pisuvar yerleştirilebilir ve bu pisuvarlar, kolaylıkla kullanılabilirler.

 

Pisuvarları son olarak faydalı kılan en önemli özelliklerden bir diğeri de, su rezervuarını saklamasıdır. Tıpkı gömme tuvalet sistemlerinde olduğu gibi rezervuarın gömme halde bulunması bir pisuvarı, klasik ve standart bir tuvaletten çok daha az yer kaplayan bir tür banyo unsuru haline getirmektedir. Günümüzde üstten su girişli veya alttan su girişli olsa da, pisuvarların su girişleri yer kaplamazlar ve bu nedenle genel alanlar için idealdir. Yine susuz pisuvarlar, su tasarrufu için uygun pisuvar modelleri arasında görülebilirken, fotoselli pisuvar modelleri hijyenik ve temiz bir kullanım sunar. Bununla birlikte kadın pisuvar modelleri, kadınların da hızlı bir şekilde tuvalet ihtiyaçlarını karşılamalarına imkân vermektedir. Özetlemek gerekirse, bir pisuvarın pek çok önemli faydası olduğu söylenebilir. Sizler için, farklı pisuvar modellerinin farklı fonksiyonel – pratik kullanım özelliklerinden söz edeceğiz.

Kadın Pisuvar Nedir?

Kadın pisuvar veya diğer bir adıyla kadın pisuvarı, kadınların tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri için özel olarak tasarlanmış olan pisuvar modelleridir. Bu modeller, erkekler için pisuvar modellerinden farklı bir tasarım özelliğine sahiptir. Erkek alt giyim unsurlarında bulunan fermuarlar, erkeklerin tuvalet ihtiyaçlarını çok daha kolay bir şekilde gidermelerini sağlarlar. Buna karşın, kadın pisuvar modelleri için kadınlar, kendi alt giyim unsurlarını çıkararak tuvalet ihtiyaçlarını kadın pisuvar modelleri ile gidermeleri gerekebilir.

 

Kadın pisuvar modelleri, kadınların erkekler gibi hızlı, pratik, hijyenik ve de temiz bir şekilde tuvalet ihtiyaçlarını karşılamalarına izin verir. Bununla beraber, kadın pisuvar modellerinin tasarım ve kapladıkları alan bakımından erkek pisuvarları ile aynı avantajlara sahip olduğu söylenebilir. Kadın pisuvar aynı zamanda erkek versiyonlarında olduğu gibi fotosel sensörlere sahiptir ve bu sensörler sayesinde, bir tür sifon tuşuna basmadan tuvalet ihtiyaçlarını gidermelerine olanak vermektedir.

Pisuvar Tablet Nedir? Ne işe Yarar?

Pisuvar tablet, özellikle susuz pisuvar sistemlerinde yaygın olarak kullanılan bir temizlik ürünüdür. Bu temizlik ürünü bir pisuvarı temiz tutarken aynı zamanda kötü kokuların oluşmasını da ciddi oranda engeller. Susuz pisuvar sistemleri genellikle kötü koku ve temizliği sağlamak için, bir tür jel kullanırlar. Bu jel, özgül ağırlığı bakımından sudan daha ağırdır ve suyun üstünden yayıldığında, kirli suyu gider borusuna doğru iter. Bu jel, aynı zamanda pisuvarın içindeki temizliği – hijyeni sağlarken aynı zamanda kirli suyun gider borusuna itilmesinde de son derece etkilidir.

 

Pisuvar tabletler, susuz pisuvarların varlığı için elzemdir. Bununla beraber pisuvar tablet ve susuz pisuvar modelleri, su tasarrufuna ek olarak halka açık alanlarda pisuvarların temiz ve hijyenik kalmalarını da sağlarlar. Özetle susuz pisuvarlar için pisuvar tablet, içeriğinde su, sabun, jel ve bir tür parfüm bulunan bir içeriği ihtiva eder. Pisuvar tableti olarak bilinen temizlik ürünleri, susuz pisuvarların yaygın olarak kullanılmasına son derece etkili olmaktadır.

Susuz Pisuvar Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Susuz pisuvar, pisuvar tableti olarak da bilinen jel içeriklerini içinde tutan bir tür temizlik ürünüdür. Tabletler içinde genellikle bir tür özel jel bulunur. Bu jel, pisuvarın temizliğine ek olarak aynı zamanda kötü kokuyu da ciddi oranda engellediği için pratiktir. Susuz pisuvar, klasik – standart tuvalet sistemlerinin kullanılamayacağı veya su kaynaklarının kısıtlı olduğu hemen her yerde rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle AVM’ ve büyük çalışma alanlarının tuvaletlerinde ve kalabalık alanlarda, susuz pisuvar sıklıkla tercih edilir, çünkü tuvaletler için su kullanmak ciddi anlamda su harcamasını da beraberinde getirir. Üstesinden gelmek için, susuz pisuvar ve vazgeçilmez bir unsuru olarak pisuvar tableti kullanılmaktadır.

 

 

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS