Plastik Şişelerin Sanat Yoluyla Geri Dönüşümü

Yazar:

03.01.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Plastik Şişelerin Sanat Yoluyla Geri Dönüşümü

Sanatçı Veronika Richterová, 2004 yılından beri, plastik şişeleri geri dönüştürerek heykeller yapıyor. “Pet-art” (Plastik şişe sanatı) olarak adlandırdığı çalışmalarına, plastik şişelerin ısıyla uğradığı deformasyonu gördükten sonra başlamış. Yıllar içerisinde plastik şişeleri, kendi deyimiyle “kafasına takmış”. 2004’ten bu yana binlerce plastik şişeyle yüzlerce heykel yapan sanatçı, bu işin teknolojik süreçleriyle ilgili metotlar geliştirmiş.
Veronika, plastik şişeleri kesme, ısıtma, bükme, birbirleriyle birlikte eritme gibi birçok yöntemle dönüştürüyor. Tasarımlarında genellikle doğadan ilham alıyor. İşleri; yengeç, balık, deniz anası, yarasa gibi hayvan heykellerini; kaktüs, nilüfer, manolya, palmiye gibi bitki heykellerini; iç mekan dekorasyon objelerini içeriyor.

Pet-art projesiyle birlikte, geri dönüşüm kutularında şişe arama ihtiyacı doğmuş. Bu işe başladıktan kısa bir süre sonra sanatçı, piyasaya sürülen plastik şişe tiplerinin çok sık değiştiğini, bazı favori modellerinin sürümden kalktığını fark ediyor. Böylelikle, bu görünürde işe yaramaz olan objeleri gelecekte kullanmak üzere muhafaza etmeye karar veriyor. Grafik tasarımcı olan eşi Michal Cihlář’ın yardımıyla, beklenmedik bir çeşitliliğe sahip olan, plastik şişe tasarımının sürekli evrimini, evrensel karakterini ve yerel farklılıklarını, modellerin kopyalanma hatalarını gözler önüne seren bir koleksiyon hazırlıyor ve ikili bir plastik şişe sanatı müzesi açıyorlar. Koleksiyon, gezdikleri ülkelerden kendilerine yeni tiplerde şişeler getiren arkadaşlarının da yardımıyla sürekli genişliyor.
Veronika’nın çalışmalarının yer aldığı internet sitesinde “Pet Şişelere Övgü” isimli bir bölüm de var. Sanatçı bu bölümde, pet şişenin kimyasal yapısına, büyük ölçekli üretiminin tarihine, çeşitli ülkelerden pet şişe kullanım yöntemlerine dair bilgiler derliyor.

kaynak:arkitera.com

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

16.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2870 ₺ 2870 ₺ 2900 ₺
İzmir 2810 ₺ 2845 ₺ 2875 ₺
Karabük 2850 ₺ 2950 ₺ 2950 ₺
Biga 2860 ₺ 2880 ₺ 2900 ₺
Payas 2850 ₺ 2880 ₺ 2910 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ