-

Pro-Has Yapı Proje: “Nitelikli bina olgusunun artacağına inanıyoruz”

Yazar:

03.01.2015

Kişi Okumuş

0 Yorum

Pro-Has Yapı Proje: “Nitelikli bina olgusunun artacağına inanıyoruz”

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Sektöre dair değerlendirmelerini paylaşan Pro-Has Yapı Proje Genel Müdürü – İnşaat Yüksek Mühendisi Şakir Güntürkün: “İnşaat sektörü günden güne büyüyen, büyümeye de devam eden bir alan. Ancak, son 10 yılda nitelikli yapı üretimi sayısı oldukça az görünmektedir. Yasal prosedürler açısından ihlallerin en aza indirileceği, yapı malzemelerinde kaliteli ürün seçimlerinde daha hassas davranılacağı ve sağlıklı yapı oluşumu bilincinin zamanla oturacağına inananlardanım. Bu konuda aydınlatılan bir mantıkla mühendislik tekniği birleştirildiğinde ileriye yönelik nitelikli bina olgusunun artacağına eminim. Kanımcı sektör 2017 yılında çok daha hızla yürümeye devam edecektir” açıklamasını yaptı.

Pro-Has Yapı Proje hakkında bilgi alabilir miyiz?

Şakir Güntürkün: Sektörde 20 yıllık deneyime sahibim. 2014 yılı başında kurduğum şirketimizde yapı sektörünün yalıtım, çatı ve cephe, çelik konstrüksiyon vb. sistemlerini mühendislik hizmetleri ile bütünleştiren bir yaklaşım benimsedik. Sahada her iştigal alanıyla alakalı profesyonel uygulama ve satış ekipleri barındıran şirketimiz; konusunda başarıyla yürümeye devam etmektedir

Faaliyet konularınız / ürünleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Tüm dış cephe sistemleri uygulamalarını kabuk mühendisliği mantalitesiyle birleştirerek cephe analizi ve tasarımları ile cephe çözüm ortaklıkları, cephe ürünleri bayilik sistem organizasyonları (Asaş, UNS, Tema, Neolith vs.) uygulamaları ve ürün satışları ile dış cephede detay çözümlemede aktif rol alan firmamız, ayrıca Emdatec GMBH. (Germany) firmasından ithal getirdiği dış cephe izolasyon (Emdapremıo140,Emdapremio170 vb. nefes alan su yalıtım örtüleri ile Emdaband izolasyon örtü bantları) ürünlerinin satışları, 3 mm t kalınlığından 100 mm t kalınlığına kadar nitelikli çelik+alüminyum dış cephe fixing sistemleri TPE (Türk Patent Enstitüsü) bünyesinde resmi patentli ürünleriyle hizmet vermektedir. Tüm çatı sistemlerinde mühendislik analizleri ile birlikte, çatı uygulamalarını izolasyonlu yapan firmamız her türlü kenet çatı, endüstriyel sandviç panel, trapez çatı, TPO membran, arduvazlı membran çatı izolasyon uygulamaları hizmetleri de sunmaktadır. Ayrıca sandviç panel ve kiremit ürün satışlarımız da mevcuttur. Emdatec GMBH (Germany) firmasından ithal ettiğimiz kiremit altı çatı aksesuar ürün grubu satış ve uygulamalarıyla da firmamız himet vermektedir.

“Pro-Has 6 ana iş kolunda onayı ispatlanmış bir markadır”

Pro-Has markası 6 ana iş kolunda olmak üzere TPE bünyesinde patent onayına sunulmuş, yasal prosedüre uygun bir sistem ve yapı malzemeleri, çelik konstrüksiyon sistemleri ile dış cephe fixing sistem imalatı, ithalatı, ve satışı, izolasyon ürün grubu satışı, proje, tasarım, uygulama ve mühendislik hizmetleri konularında çalışmak amacıyla 30.11.2014 tarihiyle onayı ispatlanmış bir markadır.

Yer aldığınız projeler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Çatı uygulamalarında tamamladığımız projeler; THY-Do&Co Faz 2 binası / endüstriyel çatı sandviç panel uygulaması. UNS Dış Tic.İnş.Ltd.Şti / endüstriyel sandviç panel çatı izolasyon uygulamaları. Eskidji Çarşı A.Ş. Yenibosna / sandviç panel çatı izolasyon uygulamaları. THY&UPS Trafo binası / çelik çatı, sandviç panel endüstriyel çatı uygulamaları. Sembol İnşaat A.Ş. – Kış Olimpiyat Oteli çatı uygulamaları. Alkanlar İnşaat Ltd.Şti / Sapanca Evleri kiremit çatı uygulamaları. Naim İnşaat / kiremit çatı uygulamaları. Selinevler Projesi Çocuk Kreşi / kiremit çatı uygulamaları.

Devam eden projeleriniz nelerdir?

Kameroğlu İnşaat Pelican Hill Evleri 3. etap kiremit çatı uygulamaları. Stone&Co Company / çatı izolasyon uygulamaları. Eston Yapı A.Ş. – Unka Group villaları çatı izolasyon uygulamaları.

Tamamlanan cephe projeleri

Çelik İnşaat / dış cephe kompozit ve betopan mekanik uygulamaları. Viaport Venezia / GFRC dış cephe prekast mekanik uygulamaları. Boğaziçi Boru Profil A.Ş. / Florya Evleri dış cephe mekanik doğaltaş uygulamaları. Makyol Turizm Kompleksi / Le Meridian Hotel dış cephe mekanik doğaltaş uygulamaları.

Devam eden projeler

Hasoğlu Yapı – Newista projesi dış cephe aluminyum mekanik seramik uygulamaları. Hasoğlu Yapı – Newista projesi cephe aluminyum doğrama kör kasa uygulamaları. Tuşpa Mimarlık – Şişli projesi prekast cephe mekanik uygulamaları. Keten İnşaat & Kent Yapı A.Ş. – Şişli Evleri dış cephe mekanik doğaltaş uygulamaları. Nissa İnşaat – O2 Resıdence şantiyesi GFRC iç cephe prekast kolon mekanik uygulamaları.

İzolasyon – Yalıtım Projeleri

Tamamlanan izolasyon-yalıtım projeleri Turan Hazinedaroğlu – temel izolasyonları ve Boğaziçi Boru Profil – ıslak hacim izolasyonları. Devam eden izolasyon-yalıtım projelerimiz ise Nissa İnşaat GYO – O2 Residence şantiyesi kolon & perde brüt beton uygulamaları. Nissa İnşaat GYO – 02 Residence şantiyesi ıslak hacim izolasyonları. Kameroğlu İnşaat – Pelican Hill evleri 3. etap ıslak hacim izolasyonları.

Tesisiniz var mı, varsa detayları nelerdir?

Dış cephe çelik ve alüminyum alt konstrüksiyon sistemleri üzerine imalatlarımız bulunmaktadır. Yıllık kapasitemiz ortalama 100 bin mtul profil ve 500 bin adet L braket, 250 bin adet paslanmaz H ankraj kapasitelidir. Ayrıca tesisimizde her türlü paslanmaz, galvanizli, siyah çelik kesim, büküm ile alüminyum ürün imalatı kapasitesine sahiptir. Ayrıca ürün kalıpları bünyemizde tarafımızdan yapılmaktadır. Ayrıca dış cephe fixing sistemlerde patentli alüminyum taşıyıcı alt konstrüksiyon sistem üretimlerimiz de mevcuttur.

İnşaat sektörünün son 10 yılını ve çalıştığınız pazara olan etkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnşaat sektörü günden güne büyüyen büyümeye de devam eden bir sektördür. Ancak görünen o ki; yasal prosedürler açısından ihlaller ile yapı malzemeleri konusundaki kaliteli ürün seçimleri konusunda hassas davranma zorunluluğunu getiren bir yapı oluşumu bilincinin zamanla oturacağına inananlardanım. Son 10 yıl içersinde nitelikli yapı üretimi sayısı oldukça az görünmektedir. Ancak bu konuda aydınlatılan bir mantıkla mühendislik tekniği birleştirildiğinde ileriye yönelik nitelikli bina olgusunun artacağına eminim. Kanımcı sektör 2017 yılında çok daha hızla yürümeye devam edecektir.

İnşaat sektöründe kalifiye eleman durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnşaat sektörünün en temel kayıplarından birisi de maalesef ki; çalışan üst düzey ve orta düzey teknik eleman ile formen olarak adlandırdığımzı usta bazlı elemanların yeteri kalifiye düzeyde olamamasıdır. Bu sorunun çözümü yine çok farklı iş alanlarında sektörümüzde gözlem yeteneğinin olması, ufku açık geniş düşünebilme yeteneğine haiz olması gösterilebilinir. Çok yönlü düşünen insanlar hayatları boyunca daima iş dünyasında başarılı olurlar.

Yaşanan iş kazalarına dair görüşlerinizi ve çözüm önerilerinizi paylaşır mısınız?

İş güvenliği kurallarının şantiyelerde çok daha disipline halde sunulması gerekliliği, bu konuların özelleşmeden çok devlet – kamu tekelinde bir kurum olması gerekliliğini savunanlardanım. Mantıken müteahhit iş güvenliği kuralları kendisi ödediği sürece bu kazaların önüne geçmenin zorluklarını düşünenlerdenim.

2014 yılı firmanız ve sektör adına nasıl tamamlanmak üzere?

2014 yılı Pro-Has markası açısından oldukça verimli geçmiştir. Sektörel anlamda kendine yer bulabilmenin yolu; çalışmak, çalışmak, durmadan çalışmaktan geçer. Mali konulara gelindiğinde Pro-Has markası birçok yeni kuruluş tarihi olan firmanın üzerinde ciddi cirolar elde etmektedir. 2 yıl boyunca firmamızın reklam ve tanıtım çalışmalarını yaptırmak amacıyla sürekli yazılı ve görsel medyada yer verme çalışmalarımız olacaktır. 2014 yılı son çeyreğinde çatı-cephe-izolasyon iştigal konularında kendine ciddi anlamdaki teknik çalışmalarıyla yer bulmak için gereken ehemmiyet verilmekte; uzman kadrolarımızla birlik ve beraberlik içerisinde uygulamalarımız ve mücadelelerimiz devam etmektedir.

Son hedefleriniz nelerdir?

Önümüzdeki 5 yıllık süreçte iştigal alanlarımız olan çatı-cephe-izolasyon ürün grupları içerisinde üretim, satış ve uygulama alanında sektörün ve ülkenin ilk 3 firmasından biri olmayı hedefliyoruz.

Kaynak : İnşaat&Yatırım

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS