Recep Tayyip Erdoğan: Güneydoğu’da kentsel dönüşüme süratle başlanmalı!

Yazar:

12.03.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Recep Tayyip Erdoğan: Güneydoğu’da kentsel dönüşüme süratle başlanmalı!

Türkiye’nin en önemli gündem maddesinin terör mağdurlarına yönelik adımlar olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Bölgede sosyo-psikolojik desteklerin artırılması lazım. Güneydoğu’da kentsel dönüşüme süratle başlanmalı. Tamirat ve restorasyonla uğraşmayın. Bu hem zamandan hem de paradan kaybettirir. Kısa zamanda topyekûn bir kentsel dönüşüm yapılmalı” dedi.

SURİYE VE TERÖR ANA GÜNDEM

Göreve yeni başlayan bakan yardımcılarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul eden Erdoğan, Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinin Suriye’de devam eden savaş ile terör mağdurlarına yönelik önlemler olduğuna dikkat çekti. Sosyo-psikolojik desteklerin artırılması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, “Terörün tahribatının giderilmesi Türkiye’nin en önemli meselesidir. Bu konuda hızla hareket edilmesi lazım” dedi.

TOPYEKÛN DÖNÜŞÜM

Bakan yardımcılarına, ‘Daha çok sahada olun’ mesajı veren Erdoğan, “Bölgeye gidin, terörden zarar gören vatandaşlarla iç içe olun. Yalnız bırakmayın” tavsiyesinde bulundu. Güneydoğu’da kentsel dönüşüme süratle başlanılması gerektiğine dikkat çeken Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Tamirat ve restorasyonla uğraşmayın. Kısa zamanda topyekûn bir kentsel dönüşüm yapılmalı. Vatandaşı mağdur etmeden, yıkılan yerleri süratli bir şekilde yapın. Yeraltı kablosuna varıncaya kadar alt yapıda da topyekün inşa başlatın. Yaşanabilir konutlar inşa edin.”

YANLIŞ ANLAŞILIR

Görüşmenin sonunda, bakan yardımcıları “yeniden buraya görüşmeye gelelim” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise espri ile karışık, “Buna gerek yok. Gerektiğinde yine görüşme olur. Ama bu tür toplu toplantılar yanlış algıya yol açabilir” dedi.

ATANANLAR KALMALI

Bölgeye giden insanların bir an önce geri dönmeye çalışmasının doğru bir yaklaşım olmadığını ifade eden Erdoğan, “30 bin öğretmeni gönderdik, memurları gönderiyoruz. Aslolan orda kalmaları. Terörle mücadele son noktaya kadar gidilmesi konusunda tam mutabakat var. Mülteciler için de hizmet verecek meslek grubunda olanların yani doktor, mühendis ve eğitimcilerden yararlanılabilir” diye konuştu.

Sabah

Haber Yeni Şafak Gazetesi’nde şu şekilde yer aldı….

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AYM’nin casusluktan yargılanan Dündar ve Gül hakkında milletin ve ülkenin aleyhine karar almaktan çekinmediğini söyledi. Erdoğan, “AYM, Anayasa’yı hiçe saydı. Binlerce başvuru beklerken hızlı bir süreç işletti. Ne oldu da bu kadar acele ettiniz” dedi. Erdoğan, karar nedeniyle AYM Başkanı Arslan’a kırgın olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Burdur’da 208 trilyon liraya mal olan 33 eserin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, AYM’nin Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili kararına yönelik eleştirilerini sürdürdü. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

MİT tırları hadisesi gibi büyük bir ihanete şahit olduk. Failleri adalete hesap veriyor. Bir gazete de aynı oyunda figüranlık yapmaya kalkınca sorumluları adalete hesap verdiler. Suçlama casusluk. Mahkeme tutuklama kararı verdi, konu halen yargı aşamasında. Bu arada AYM Anayasa’yı açıkça hiçe sayarak kendini mahkemenin yerine koydu ve bireysel başvuru hakkında karar verdi.

HIZLI BİR SÜREÇ İŞLEDİ

Çok daha önceden yapılmış binlerce başvuruyu görüşmeyi beklerken bu davadan yargılanan kişilerin tutukluluk süreciyle ilgili hızlı bir süreç işledi. Aceleniz ne ya? Ne oldu da bu kadar acele ettiniz? Kuvvetli suç şüphesi yokmuş. Yetkisi olmadan esasa girerek kararı verdi. Önce kararı hukuka aykırı şekilde günler sonra da gerekçeyi açıkladı. Sayın Başkan (AYM Başkanı Zühtü Arslan) bana daha önceleri bizzat kendisi söylemiştir, ‘Gerekçeyi hazırlamadan asla karar açıklamayız’ diye.

ÇOK KIRGINIM

Ama ne yazık ki şimdi ben bu olayı yaşayınca gerçekten çok üzüldüm ve buradan söylüyorum, çok kırgınım. Niye, o makamda olana dürüstlük yaraşır da onun için. Bana bunu söylediler. Çünkü önceki başkanı gerekçe hazırlanmadan alelacele açıklanan kararlarda eleştiren bu arkadaşımız, bu defa alelacele böyle bir kararı açıklama konumuna gelmiştir. Gerekçede her şey var ama hukuksuzluğun izahı yok.

ÜLKENİN ALEYHİNE KARAR

Anayasa Mahkemesi bu ülkede devletin ve milletin hakları, menfaatleri, çıkarları konusunda en fazla hassas olması gereken kurumların başında geliyor. Ama bu kurum, üstelik de Başkanının da içinde yer aldığı bir kısım üyeleri eliyle son dönemde Türkiye’ye yönelik en büyük saldırılardan birinin somut örneği olan bir konuda ülkesinin ve milletinin aleyhine karar almaktan çekinmemiştir.

MAHKEME DİRENEBİLİRDİ

İlk derece mahkeme ne demiş, casusluktan bunu tutuklamış. Siz ne diyorsunuz; ‘Hayır burada böyle bir şey yok.’ Oraya iade ediyorsunuz. Fakat daha önce casusluktan tutuklanmayı isteyen mahkemenin de verdiği kararı anlamıyorum. Halbuki ilk derece mahkeme de kararında direnebilirdi. Diren bakalım. O zaman Anayasa Mahkemesi ne yapacak, bir de onu görelim. Bence o verdiği kararda direnmiş olsaydı inanıyorum ki dengeler çok daha farklı gelişecekti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu açılış töreni ve çeşitli temaslar için gittiği Burdur’da coşkuyla karşılandı. Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran Burdurlular, Erdoğan’ın konuşmasına Rabia işaretleri ve sloganlarla destek verdi.

BU BENİM GÖREVİM

Ben Cumhurbaşkanı olarak vatana ihanetin dışında hiçbir suçla suçlanmam. Ama Anayasa’yı korumak benim de görevim. Cumhurbaşkanı olarak Anayasa’ya göre, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve Türk milletinin birliğini temsil etmekte, Anayasa’nın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetmekle yükümlüyüm. Bu konuda kim yetki sınırlarının dışına çıkarsa karşısında da beni bulur. Anayasa Mahkemesi böyle bir yola girerse milletim adına ona karşı itirazlarımı dile getirmekten de çekinmem. Eleştirilen değil takdir edilen bir Anayasa Mahkemesi istiyoruz.

 

Bütün hileleri ortaya çıkıyor

Zaman gazetesine kayyum atanmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, devlet içinde devlet olmayacağını söyledi. Erdoğan, “Bunlar sahtekar, bunlar cambaz. İşte buyrun, bak çıkıyor bütün hileler ortaya. Yok neymiş, basın hürriyetiymiş. Düşünebiliyor musunuz gazeteleri var, suç üstü yakalanıyorlar. Gazetelerin önüne geldiler, girdi oraya Emniyet. İçeride ne makine kalmış ne bilgisayar. Hepsini götürmüşler. Niye, devletin bütün kurumlarına sızmışlar. Ne yaparsanız yapın kaçamayacaksınız. Ne dedim, bunların inine gireceğiz. Girdik mi, girmeye devam ediyor muyuz?” dedi. Erdoğan, “Toplamışlar oraya başı açık, başı örtülü tüm kardeşlerimizi, orada polisin önüne onlarla bariyer oluşturuyorlar. O başörtülü kardeşlerimizi bunlar var ya Güneydoğu’da PKK’lılarla da sırt sırta seçimlerde biraraya getirdiler” diye konuştu.

Sürece saygı duymadılar

Erdoğan, terör örgütüne yönelik operasyonlar ve HDP’lilerin dokunulmazlıklarına ilişkin, “Çözüm sürecine saygı duymadılar. Çözüm süreci artık buzluğa konmuştur. Adımlar atılmadı mı atıldı. Benim Kürt kardeşlerimin kanını emdiler, bu ülkeyi adeta kendi içinde birbirine düşman ettiler. Şehitler veriyoruz, ciğerimiz kanıyor. Bu vatanda operasyon yapmaya kalkan bedelini öder” dedi. Cumhurbaşkanı şöyle devam etti: “Şu anki iktidar kalacağına Rus gelsin, Suriye gelsin diyenler var. Buradan kalkıp Moskova’ya gidip Rus Dışişleri Bakanı ile görüşüp, PYD/YPG’ye Moskova’da ofis açtıranlar var bu ülkede. Bu parlamentoda teröre bulaşanlar varsa ki var bedelini ödemelidirler. Anayasa’nın dediği yerine getirilmeli. Millet bunu bekliyor, milletin beklentisine cevap verilmeli.”

Yeni bir Güneydoğu inşa edilecek

Erdoğan, Güneydoğu’daki operasyonları birilerinin istismar ettiğini belirterek, terör olaylarının yaşandığı bölgelerde alt yapıdan üst yapıya kadar çok sayıda projenin planlandığını ve yıkımların olduğu yerlerin çok daha modern, kentsel mimariye de uygun olmak suretiyle yapılacağını söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlarla görüştüklerini ve herkesin arazide dolaştığını, yer tespit ve proje çalışmaları yaptığını ifade eden Erdoğan, “O leş kargalarına gerekli cevap yeni düzenleme ile birlikte verilecektir. Öyle zannediyorum ki bir yılı bulmadan bir kısmı, bir yıl içinde de diğerleri veya biraz daha sarkabilir ama yeni bir Güneydoğu inşa edilecektir. Hiç şüpheniz olmasın” açıklamasında bulundu.

Bunlara fırsat vermeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde düzenlenen 1. Uluslararası M.Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödül Töreni’ne katıldı. Akif’in, örnekleri son zamanlarda Türkiye’de sıkça görülen “sömürge aydını”na karşı yerli ve milli duruşun olduğunu belirten Cumhurbaşkanı şunları kaydetti: Şundan emin olun, Akif dün kimlerle mücadele etmişse, biz de bugün o anlayışın temsilcileriyle mücadele ediyoruz. Kalemini işgal kuvvetlerinin emrine verenler o günde vardı, NATO’ya, Avrupa Birliği’ne, şu veya bu ülkeye yalvaran müstemlekecilere bugün de şahit oluyoruz. Birileri taşeronluk yapmayı, başka ülkelerin nüfuz ajanı olmayı, bize gazetecilik, akademisyenlik, ilericilik diye yutturmaya çalışıyor. Bu kesimlerin yaşadıkları vatansızlık sendromudur. Terörü kutsayacak kadar muvazeneyi şaşıranların bu milletle gönül bağı yoktur. Bunlara bugüne kadar fırsat vermedik, vermeyeceğiz.

Yeni Şafak

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ