Richard Tuil’in ‘Gizli inşaat projesi’ ortalığı karıştırdı

Yazar:

05.03.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Richard Tuil’in ‘Gizli inşaat projesi’ ortalığı karıştırdı
‘Dünya çapında ses getireceği’ söylenen proje için iki bakanlıktan nasıl bir cevap geldi?

Fransız Mimar Richard İsrael Tuil’in, işadamı Mehmet Tatlıcı ve adamları tarafında çalındığını söylediği ‘gizli’ inşaat projesinin izine ulaşılamadı. Türkiye ile Amerika’nın ortak projesi olarak söz edilen ve ‘dünya çapında ses getireceği’ söylenen proje için iki bakanlıktan ‘Böyle bir proje yok’ yanıtı geldi.

İsrail ve İngiltere’den Türkiye’ye şok eden tehdit!

Beş yıl önce yaşamını yitirdiğinde geride 3 milyar dolarlık bir miras bırakan Salih Tatlıcı’nın oğlu Mehmet Tatlıcı ile 25 yıllık eşi Gizem Tatlıcı arasındaki boşanma davası devam ettiği sürerken, ikinci bir dava daha ortaya çıktı.

Bu davanın taraflarını ise Fransız Richard İsrael Tuil ve Mehmet Tatlıcı oluşturdu. İlk duruşması önümüzdeki nisan ayı başında görülecek davanın gerisinde ise, Tuil ile Tatlıcı arasında yaşanan bir tartışma yer alıyor. Tatlıcı ve adamları tarafından tehdit edildiğini öne süren Tuil, savcılığa yaptığı savcılığa yaptığı şikâyet başvurusunda ise dikkat çekici bir iddiada bulundu.

‘İKİ ÜLKENİN ORTAK PROJESİ’

Tuil dilekçesinde, çalındığını söylediği bilgisayarında Başbakanlığa sunacağı önemli bir projenin olduğunu söyledi. Söz konusu projenin Amerikan Hükümeti ile Türkiye Hükümeti’nin ortak projesi olduğu kaydedildi. ‘Gizli’ olduğu savunulan proje kapsamında Cami, müze, konferans merkezi ve bir de anıt yapılacağı kaydedildi. Dilekçede, Tuil’in de bu resmi proje için Türkiye’de olduğu kaydedildi.

‘BÖYLE BİR PROJE YOK’

Yapılan suç duyurusu sonrası başlatılan savcılık soruşturması geçtiğimiz Aralık ayında tamamlandı, Tuil ve Tatlıcı’nın yargılanmaları istendi. Dava kapsamında ilk duruşmanın yapılması için beklenirken, Bilgi Edinme Kanunu kapsamında geçtiğimiz 6 Ocak’ta Başbakanlığa başvuru yapıldı. Başvuruda, ifade edildiği türden bir projenin olup olmadığı ve proje ile ilgili bir takım detay sorular yöneltti. Başbakanlığın talebi sonrası yanıt, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Her iki bakanlıktan gelen yanıtta ise sözü edilen proje ile ilgili herhangi bir bilginin kendilerinde olmadığı kaydedildi.

‘OFİSİ OTELE ÇEVİRDİ’ SUÇLAMASI

Tuil ve Tatlıcı’nın yargılanmalarına konu olay ise geçtiğimiz 18 Kasım günü yaşandı. Anılan gün, Tatlıcı, eşi ile ortak oldukları Harbiye’deki Tatart Sanat Galerisi’ne gitti. Ofiste, eşi ile görüşmesini istemediği Tuil’in olduğunu gören Tatlıcı ile Tuil arasında tartışma yaşandı. Tuil’in ofisten çıkmasını isteyen Tatlıcı ve adamları ofiste yaptıkları araştırmada Tuil’in ofisi yatma yeri olarak da kullandığını tespit etti. Tuil’e ait battaniye ve giysilerden oluşan 42 parça eşya tutanakla Gizem Tatlıcı’ya teslim edildi.

İKİ AVUKATA: PALYAÇOSUNUZ

Tuil konu ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunurken, karakolda ifade verdiği sırada Tatlıcı’nın avukatları Ali Arda ve Hüseyin Ataol’a yönelik İngilizce söylediği “Siz bütün Türk avukatlar palyaçosunuz. Siz mafyasınız” sözleri de 25 Aralık’ta hazırlanan iddianameye girdi. Hazırlanan iddianamede Tatlıcı basit yaralama, Tuil ise  “hakaret” ve “işyeri dokunulmazlığını ihlal etme” ile suçlandı. İddianamede, Tatlıcı’ya yönelik ‘cebir’ tehdit ve hırsızlık suçlamalarına ilişkin ise takipsizlik verildi. İstanbul 26. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın ilk duruşması nisan ayı başında.

ORTAK ŞİRKET KURULDU

Bu arada, Mehmet Tatlıcı ile boşanma davası süren Gizem Tatlıcı’nın Richard İsrael Tuil ile ortak şirket de kurduğu belirlendi. GİRİ Mimarlık İnşaat Sanayi ve Ticaret şirketinde Tatlıcı ve Tuil’in eşit hissedar oldukları anlaşıldı. Şirketin noter kaydının geçtiğimiz 28 Ağustos 2013’te yapıldığı anlaşıldı.

Kaynak: Hürriyet

 

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

23.08.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3100 ₺ 3100 ₺ 3130 ₺
İzmir 3020 ₺ 3055 ₺ 3085 ₺
Karabük 3000 ₺ 3080 ₺ 3080 ₺
Biga 3050 ₺ 3070 ₺ 3090 ₺
Payas 3050 ₺ 3080 ₺ 3110 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ