-

Sanja Jurca Avcı’dan Evrim İçin Sergi: “EVOLUTION”

Yazar:

17.01.2015

Kişi Okumuş

0 Yorum

Sanja Jurca Avcı’dan Evrim İçin Sergi: “EVOLUTION”

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Avcı Architects’in sergileme ve sahne tasarımı konusundaki yüzü olan ve çalışmalarını Mimar Sanja Jurca Avcı önderliğinde yürüten Avcı+, mekanların farklı konularda deneyimlenerek hikayeleştirildiği tasarımlarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Sahne ve sergileme tasarımı alanlarında edindiği deneyimleri bir araya getirerek benzersiz tasarımlar yaratan ve bu konuda pek çok uluslararası ödülün de sahibi olan Sanja Jurca Avcı’nın sergi tasarımını yaptığı, doğanın evrensel prensiplerinin keşfine davet eden bir araç niteliğindeki Evolution, etkili mekansal kurgusu ve evrimi okunur kılan detaylarıyla ziyaretçilerini bekliyor. Görsel altyapısı ve yer yer interaktifleşen kurgusu yardımıyla, evrimi ziyaretçiler tarafından anlaşılması kolay ve ilgi çekici bir şekilde hikayeleştiren “Evolution”, öncelikli olarak okul çağındaki çocukları ve ailelerini hedef alarak tasarlanmış.

Evrim İlkelerinin Mekanla Kurduğu Bağ

Mimar Sanja Jurca Avcı, ziyaretçilerin evrim ilkelerini keşfedebileceği ve deneyimleyebileceği bir biyoloji laboratuvarı konseptiyle düzenlediği Evolution sergisinin tasarımında da laboratuvar estetiğinden ilham almış. Evrimin esrarengiz yanları temsili olarak gri renkle ele alınırken, yaşamın görünen zengin yanı yeşilin parlak ve göz alıcı tonlamaları, ışıklar, grafik dil ve mekansal kurgu bütünlüğüyle aktarılmış.

Sergi mekanının merkezine, hikaye akışını özetleyen Ankylosaur heykeli, tavandan sarkıtılan mavi balina iskeleti ve insan evrimini canlandıran bir animasyon yerleştirilmiş. Bu üç ana objeyi çevreleyen grafik panellerde ise evrim teması farklı başlıklar altında incelenmiş ve grafikler sergi vitrinleri ve interaktif aktivitelerle iç içe geçirilerek hikaye örgüsünün tamamlanması hedeflenmiş.

“Evolution” sergisi için, “Evrimi farklı derinlikteki katmanlar halinde bir anlatıma dönüştürmenin ve evrim gibi geniş kavramın tek bir mekanda, ilgi çekici ve aynı zamanda okunur bir şekilde tasarlamanın verdiği motivasyon tasarım süreci boyunca devam etti” diyen ve bu motivasyonun sergiye de yansıtan Sanja Jurca Avcı, Şubat 2016’ya kadar yolu Ljubljana’ya düşen herkesi İngiliz Kraliyet Donanma gemisi HMS Beagle’a binip Darwin’in ayak izlerini takip ederek evrimi keşfetmek üzere Slovenya Doğal Tarih Müzesi’ne davet ediyor…

Sanja Jurca Avcı Kimdir?

Sanja Jurca Avcı, hikaye anlatmaya gönül vermiş bir mimardır. Bir mimarlık öğrencisi olarak Slovenya, Ljubljana’daki Tiyatro Akademisi’nde bulunduğu yıllarda tiyatro oyunlarının hikayelerine yönelik mekanlar ve kostümler tasarlamaya başladı. Sonraları müze sergisi tasarımı alanında çalışmasının sonucu olarak haliyle sergilerin ana temalarını anlatan biri haline geldi. Sanja, son zamanlarda kendi hikayelerini de (senaryolar, oyunlar ve kukla oyunları) yazmaya başladı.

Sanja, ister sergi tasarımında isterse de tiyatroda çalışsın, mekanda ve mekan ile birlikte hikayeler anlatmaktan hoşlanır. Okunabilirlik, cesur bir duruş ve net bir mesaj taşımaya çok inanır. Tasarımlarında önüne çıkan her aracı içerik ve mesaj taşıyıcısı olarak kullanmaya çalışır, bu bir renk, şekil, materyal ya da ışık olabilir. Tam olarak dengeye oturana kadar bütün üzerinde tekrar çalışmak onun için bir görev ve memnuniyettir.

Kaynak : Radikal

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS