-

Şanlıurfa Evren Sanayi Sitesi’nde yeni işyerlerine ihtiyaç var!

Yazar:

31.12.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Şanlıurfa Evren Sanayi Sitesi’nde yeni işyerlerine ihtiyaç var!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


1984 yılında temelleri atılan Evren Sanayi Sitesi, Şanlıurfa’nın büyümesine paralel olarak büyüyor. Şanlıurfa’nın merkezinde bulunan sanayi sitesinin kentsel dönüşüm nedeniyle kaldırılmasının ardından Evren Sanayi Sitesindeki doluluk oranı da bir anda arttı. Bin 500 işyeri bulunan sanayi sitesi işyeri içinde yeni işyerlerinin açılmasıyla doluluk oranı yüzde 400’lere vardı. Sanayi sitesinin 500 yeni işyerine ihtiyaç duyduğunu kaydeden Evren Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Mustafa Arslan’la esnafın sorunlarını, taleplerini, 15 Ocak 2017 tarihinde yapılacak olan seçim sürecini ve Arslan’ın vaatlerini konuştuk.

Merkezdeki sanayinin tamamen taşınması ne zaman bitecek?

Evren Sanayi Sitesine taşınma noktasında 1994-1995 yıllarında şehrin boşaltılması anlamında ciddi bir kamu yatırımı yapıldı. Devletimizin yüzde 100 kredi desteği ile zamanın Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Bekir Kömürcü’nün oluşturduğu yönetim vardı. Evren Sanayi Sitesi bin 700 işyeri olarak planlandı 1000 işyeri olarak başlandı. Bittikten sonra da uzun yıllar yerel idareden kaynaklanan sorunlardan dolayı tam olarak taşınma sağlanamadı. Evren Sanayi Sitesi şu an doluluk oranı yüzde 400 oranında. Ciddi bir potansiyel durumunda. Merkezdeki sanayinin taşınması, 2004-2005 yıllarında ciddi bir şekilde gündeme geldi. Hatta o zamanda Şanlıurfa’da huzursuzluk yaşandı. 2004-2005 yıllarında doluluk oranımız yüzde 30-35 oranlarındaydı. O dönemde Evren Sanayi Sitesi yüzde 65 oranlarında boştu. Şu an doluluk oranları yüzde 400 civarında. Bunun sebebi dükkanların 3’e 4’e bölünmüş olmasıdır.

O zamanlar bu durum gündeme geldiğinde zamanın siyasetçileri Ahmet Eşref Fakıbaba ve Habip Aslan’ın çok büyük katkıları vardı. Yeni işlerin yapılması noktasında imar planları yapıldı. Şanlıurfalı esnafın oraya taşınması noktasında imar planları yapıldı. Konu dönemin Başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a kadar intikal etti. Evren Sanayi’nin kazandırılmasında dönemin belediye başkanları ve başkan yardımcılarına teşekkür ediyorum. Merkez sanayideki esnafımız ağırlıklı olarak Evren Sanayi Sitesine taşınmış durumda. Tabi ki merkez sanayide de esnafımız çalışmaya devam ediyor. İnşallah önümüzdeki günlerde kamuda devam eden çalışmalarımızdan sonra gerek burada işyeri olmayan, gerek Evren Sanayi’de kiracı olan, yetişen genç neslin iş sahibi olması noktasında çalışmalar yapacağız.

Evren Sanayi Sitesi doluluk oranı yüzde 400 demiştiniz. Buranın genişletilmesi yönünde bir talebiniz var mı?

Kamu ve bürokratlarımızdan büyük beklentilerimiz var. Evren Sanayi’de 400-500 civarında yeni dükkan yapılması konusunda çalışmalarımız devam ederken, milletvekili ve kamu sektöründeki birimlerinden desteklerini bekliyoruz. Şu an Evren Sanayi Sitesi, bin 500 işyeri olarak görünüyor. Ancak işyerlerimiz dörde beşe bölününce işyeri 3 bin, 4 bin oldu. Evren Sanayi Sitesi eskiye göre fazlasıyla gelişti. Eskiden toplu taşıma araçları, asfalt, yeşil çevre, park, içme suyu yoktu. Şimdilerde ise herkes Evren Sanayi’de bir işyerinin olmasını istiyor. Biz esnafımıza ciddi anlamda hizmet ettiğimize inanıyoruz. Şu an trafik ile ilgili çalışmalarımız var. Evren Sanayi’de şu an iki giriş-çıkış bulunmakta. Planlarımızda kuzey batı çevre yolu tamamlandığında iki giriş çıkış orada da olacak. Ek bağlantı giriş çıkışlardan hariç bu saydıklarım. Tabi giriş çıkışlarımıza acilen köprülü kavşaklar yapılması gerek can ve mal güvenliğimiz adına bu çok önemli.

Çünkü Evren Sanayi Sitesi güzergahı bugün ticari anlamda önemli güzergahlardan. Evren Sanayi Sitesi, TOKİ, Birinci OSB, İkinci OSB, Üçüncü OSB bunlar ciddi ticari bölgeler. İnşallah yakın bir zamanda oto galericiler de gelecek. Onun dışında Evren Sanayi Sitesi çevresinde yapmış olduğumuz 10-15 tane konut var. Bunlar yine dönemin Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba zamanında yapıldı. Mobilyacılar, demirciler, madenciler, matbaacılar, ayakkabıcılar, hepsi o bölgelerde planlamıştık. Birçok çalışmamız da devam ediyor. Bunlar da tamamlandığında ticari anlamda önemli bir yer haline gelecek. Ama acilen giriş çıkışlarımıza köprülü kavşak yapılması gerek tabi. Kuzeybatı çevre yolumuzun ihalesi yapıldı. Yüklenici firma işe başladı. Sonra itirazlar oldu. Bu günlerde de bu konuyla ilgili bir toplantı yapılacak. İnşallah sorunsuz bir şekilde kuzeybatı çevre yolumuzu da Şanlıurfalı vatandaşlarımıza sunacağız. Kuzeybatı çevre yolunun yapılması ile hem büyük araçların Şanlıurfa’dan geçmesini engelleyecek hem de Evren Sanayi Sitesi’ne de bir canlılık katacağına inanıyorum. Bu trafik sorunumuzun da çözülmesi ile ciddi bir problemimizin olacağını düşünüyorum.

Son dönemlerde esnafın nitelikli eleman bulmakta sıkıntı yaşadıkları ifade ediliyor. Bu ara eleman veya nitelikli elaman bulma sorununu nasıl çözüyorsunuz?

Sanayide nitelikli elemanın bulunmamasının nedenlerinden bir tanesi de Şanlıurfa’nın ekonomik yapısı. Çünkü her aile istiyor ki çocuğu okusun. Ancak herkes doktor, avukat olamaz. Sanayi benzeri meslek alanlarında da eleman ihtiyaçları var. Çocuklarımızın yetenekleri ve kabiliyetleri hangi yönde ise o yöne doğru kanalize edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu an yasalarımıza göre ilkokulu bitirmeyen yasal olarak çırak olarak çalıştırılması yasak. Bu konuyu dönemin Bakanı Nimet Hanım’a (Çubukçu) da ilettim. Diyelim ki bir çocuğumuz ilkokulu bitiremedi, çocuğumuz gelip Evren Sanayi Sitesi’nde çalışmak istediğini belirttiğinde bazı sıkıntılar yaşamaktayız. Evren Sanayi Sitesi’nde kurulan mesleki eğitim kurslarına kayıt yapamıyoruz bu gençlerimizi. Bunun için de devletimizin bu eğitim merkezlerimize küçük sanayi bölgelerimize bana göre pozitif ayrımcılık yapması gerek. Çünkü 20 yaşına gelmiş bireyleri çırak olarak alamayız o yüzden devletimizin çıraklık eğitimin ciddi anlamda desteklemesi gerek.

Önümüzdeki dönemde Evren Sanayi Sitesi Kooperatifinin seçimleri var. Yeniden aday olacak mısınız? Eğer aday iseniz yeni dönem için neler vaat ediyorsunuz?

Biz Evren Sanayi Sitesi’nde uzun yıllardır emek harcıyoruz. Evren Sanayi Sitesi eskiden köy gibiydi hiçbir şey yoktu. Şu an uzay çağında. Eksiği var mı tabi ki var. Eksiğinin olduğunu söylemek ve o eksiğinin giderilmesi konusunda da makul şeylerin söylenmesi gerek. Evren Sanayi’deki sorunlarımızdan bir tanesi güvenlik sorunu. Bu durumun esnafımız tarafından biraz daha dikkat edilerek çözüleceğine inanıyorum. Kooperatifin bu durumu çözmesi çok masraflı olur. Çünkü güvenlik elemanları almak istense 20-30 kişiye ihtiyaç olur. Bu da kaldıramayacağımız bir yüktür. Tabi kolluk kuvvetlerimiz sanayi bölgemizde dolaşıyorlar güvenlikle ilgili yardımcı oluyorlar.

Evren Sanayi Sitesi 37 sokağı, 1500 dönüme yayılan bir yere sahip. Bununla beraber bin 500 dükkanı olan devasa bir alan. Biz kurum olarak bütün esnafa eşit mesafedeyiz. Hangi esnafımızın bir derdi varsa beni arayabilir. Sıkıntılarını dile getirebilirler.

Yapılacak olan seçime gelirsek, Bizim de bu ay 32. genel kurulumuz var. Tabi bu genel kurulda seçim var gündemde. Esnafımız takdir eder ve beni seçerlerse yolumuza devam ederiz. Esnafımızın bize sitemleri de var tabi. Fazla ziyaret etmediğimizi söylüyorlar. Esnafımız haklı olmakla birlikte takdir edersiniz ki biz her an her esnafımıza ziyarette bulunamıyoruz. Taziyeler, düğünler, açılışlar, toplantılardan fırsat bulamıyoruz. Sürekli bir koşturmaca içerisindeyiz. Bizim yaptıklarımız ortadadır. Esnaf bizim çalışmamıza devam etmemizi isterse devam ederiz.

Kaç üyeniz var?

Evren Sanayi Sitesi’nde bin üyemiz var.

Yeni adayların çıkması sizi rahatsız ediyor mu?

Yeni adayların çıkmasından kesinlikle rahatsız değilim. Seviye, edep çerçevesinde olduktan sonra biz kardeşiz onlar neyse ben de öyleyim. Onların da böyle bir göreve talip olmaları beni sevindiriyor. Hiçbir yönetici alternatifsiz değildir. Herkesin bir alternatifi vardır. Tabi seçilecek kişinin aşama aşama gelmesi gerektiğine inanıyorum. Bu görevde özel yaşantın olmamalı. Kendi şahsi işlerinle ilgili problemlerin olamayacak. Hem başkanlığı yürüteyim hem kendi işimi yürüteyim diyemezsin. Benim kendi atölyem var. Aylarca kendi dükkanıma gidemiyorum.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra birçok yerin ismi değiştirildi veya bu darbede hayatını kaybedenlerin isimleri verildi. Evren Sanayi Sitesi’nin ismi de zaman zaman gündeme geliyordu. Burarın isim değişikliğine yönelik bir çalışma var mı şu anda?

Evren Sanayi Sitesi’nin ismi ile ilgili anket çalışması yaptık. Genel kurul toplantısının yaklaşmasından dolayı isim işi askıda kaldı. Yapılan ankette; İşyeriniz kira mı? Ev kira mı? Evren Sanayi ismi değişsin mi? Temel sorun olarak gördüğünüz durumlar neler? Bizim ana sözleşmemiz şu; bu gibi isim değişikliği talepleri 3/2 çoğunluğunun imzası ile belirlenen isim değiştirilir. 2012 yılında genel kurula götürdüğümüzde bu önergeyi, maalesef yeterli sayı bulamadık. Yeterli imza veren kişi, 80 civarındaydı o zamanlar. Bin üyenin hemen hemen 600-700 kişinin evet demesi gerek. Dedik bu seçimi referandum gibi yapalım. Ankette çıkan sonucu üyelerimizle paylaşalım ve çıkan ismi Evren Sanayi Sitesi isminin yerine kullanalım. Genel kurul toplantısı geldiği için isim değiştirme konusunu ertelememiz gerekti.

Gazete İpekyol

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS