Şanlıurfa gayrimenkul sektörü ne durumda?

Yazar:

15.03.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Şanlıurfa gayrimenkul sektörü ne durumda?

Suriye’deki iç savaş beşinci yılına girdi. Suriye’de savaşın başlamasıyla darbe yiyen Urfa’daki emlak sektörü, ikinci bir şoku ise Doğu ve Güneydoğu illerinde yaşanan sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar yüzünden yaşadı. Bu iki krizin çıkmasıyla birçok gayrimenkul sektörü yatırımcısı ya yatırım yapmaktan vazgeçti ya da elinde bulunan varlıklarını yarı fiyata satmak zorunda kaldı. Urfa’nın da aralarında bulunduğu bölge illerindeki gayrimenkul sektör yatırımcılarının metropollerdeki gayrimenkul sektörü için yeni pazar oluşturdukları ve bunların yüksek fiyata gayrimenkul almak zorunda kaldıkların ifade ediliyor.

TOPAL: YÜZDE 20 CİVARINDA BİR GERİLEME GÖRÜYORUZ

Suriye’den gelen sığınmacılarla gayrimenkul sektöründe ilk yıllarda gözle görülür bir hareketlilik yaşandığını kaydeden Topal, “Kiralar yükseldi, ev fiyatları yükseldi. Yaklaşık olarak yüzde 30, yüzde 40’lık bir artış oldu. 6-7 Ekim olaylarından sonra doğu illerinde yaşanan terör olayları adeta Urfa’da gayrimenkul sektörünü çökertmiş durumda. Son iki, üç yılda emlak sektöründe yüzde 10 ile yüzde 20 arasında bir düşüş söz konusu. Kiralarda büyük bir değişiklik olmamakla birlikte satışlarda büyük bir düşüş yaşandı. Sur olaylarından sonra da satışlar gerilemeye başladı. Şu anda yüzde 20 civarında bir gerileme görüyoruz. Aralık ve ocak ayında tam bir çöküş noktasındaydı. Düşüş oranı yüzde 22’leri buldu. Sur’daki olayların kısmen de olsa bitmesiyle bir hareketlilik var. Ama bu henüz satışlar yansımadı” dedi.

‘ANKARA VE İSTANBUL’DA REKOR YAŞANIYOR’

Son gelişmeler nedeniyle hem Urfalıların hem de Urfalı olmayıp da Urfa’da gayrimenkulü bulunanların ellerindeki varlıklarını satmaya başladıklarını kaydeden Topal, insanların kaygı yüzünden ‘batı illerinde de bir yatırımımız olsun’ şeklinde hareket ettiklerini söyledi. Bölgeden giden gayrimenkul sahiplerinin metropoller için bir Pazar oluşturacağını kaydeden Topal, “Şu anda  Ankara  ve İstanbul’da rekor düzeyde yükselişler gözlemliyoruz. Her ay oralarda artış olurken, bizde düşüş yaşanıyor. Bunun da büyük oranda Doğu ve Güneydoğu illerinden giden gayrimenkul yatırımcılarından kaynaklandığını düşünüyoruz. Orada görüştüğümüz meslektaşlarımızın aktardıklarına göre aylık yüzde 10’luk bir artış söz konusu konut satışlarında. Ama buradan giden insanlar yüksek fiyata verip vermedikleri konusunda bir bilgimiz yok” diye konuştu.

‘BIRAKIP GİTMEK YATIRIMLARA İHANET OLUR’

Elindeki gayrimenkullerini satanlara tavsiyede bulunan Topal, çatışmalı ortamın durması halinde bölgenin yeniden cazibe merkezi haline geleceğini belirtti. Topal, “Biz, Mezopotamya bölgesinde yaşıyoruz. Bu topraklar çok kaliteli topraklar. Sürekli dünyanın gözünün olduğu topraklardır. Bu toprakları bırakıp gitmek vatana ihanet gibidir. Kentimize ihanet gibi görüyoruz biz. Bu olaylar illaki dinecek. Çok kaliteli ve verimli topraklar buradadır. Bunun yanında büyük yatırımların olduğu topraklar. Türkiye’nin en büyük yatırımları buraya geliyor. Bu yatırımlara da ihanet olur. Bu olayların bitmesiyle buraların müthiş değer kazanacağını biliyoruz. Bu konuda vatandaşlarımız daha duyarlı olurlarsa seviniriz” dedi.

Gazete İpekyol

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

23.08.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3100 ₺ 3100 ₺ 3130 ₺
İzmir 3020 ₺ 3055 ₺ 3085 ₺
Karabük 3000 ₺ 3080 ₺ 3080 ₺
Biga 3050 ₺ 3070 ₺ 3090 ₺
Payas 3050 ₺ 3080 ₺ 3110 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ