ŞANTİYE YÖNETİMİNDE İDARİ İŞLEVLER NELERDİR?

Yazar:

07.03.2019

Kişi Okumuş

0 Yorum

ŞANTİYE YÖNETİMİNDE İDARİ İŞLEVLER NELERDİR?


ŞANTİYE YÖNETİMİNDE İDARİ İŞLEVLER

  1. Üretim planlaması
  2. Kalite kontrolü
  3. Malzeme yönetimi
  4. Makine ekipman yönetimi
  5. Alt yüklenici ( taşeron) yönetimi
  6. Hakediş ve kesin hesap işleri
  7. Muhasebe işleri
  8. Personel işleri
  9. Kamp yönetimi ( daimi-geçici)
  10. Atölye yönetimi

ŞANTİYE YÖNETİMİNDE İDARİ İŞLEVLERİN ÇALIŞMA ALANLARI

1-) Üretim planlama ve programlama bölümü

Bölümün  temel işlevlerinden biri süre planlaması olmaktadır. Planlanan tamamlama süresinin gerçekleşebilmesi için gereken alt yapı ve kaynakların da iyi bir şekilde planlanması ve araştırılması gerekmektedir. Kaynak, malzeme, taşeron temini, işgücü ve makine-ekipman planlaması bu bölümün çalışmalarındandır.

2-) Kalite kontrol bölümü

Kalite kontrolündeki  amaç üretimin iş verenler tarafından kabul görülmesi için ürün şartnamelerde belirtilen niteliklerde olmasını sağlamaktır. Yapılarda kalite kontrolü hem niteliksel hem de niceliksel özelliklere sahiptir.

3-) Makine ekipman yönetimi bölümü 

Yapılan projelerin uygulanıp gerçekleştirilebilmesi için gereken tüm makine ve ekipmanların zamanında şantiyede kullanılacakları yerde olmaları gerekmektedir. Makine ve ekipmanların aralıksız kullanılması boş bekleme sürelerini en aza indirgeyerek kısa sürede iyi bir verim elde edilebilir.

4-) Malzeme temini ve yönetimi

Yapı için gerekli olan tüm malzemelerin pazar araştırılması yapılır. Fiyat ve benzerlikleri tespit eder ve örnekler üzerinden kontroller yapar. Malzeme temini ve yönetimi bölümü merkezi satın alma bölümü ile birlikte çalışır. Gelen malzemelerin nitelik ve niceliklerini kontrol eder. Yakın zamanda gerekecek olan tüm malzemeleri temin eder.

ofis mobilyaları

5-) Alt yüklenici (taşeron) yönetim bölümü

İnşaat firmalarının alt yüklenici çalıştırma oranları her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle birçok araştırıları ve kişilere yönelik işlevleri de beraberinde getirmektedir. Çevresel ve bölgesel alt yüklenici seçimi yapılır. Tespit edilen alt yüklenicilerin kabiliyet ve kapasiteleri araştırılır ve alt yüklenicinin referans ve performansları göz önünde bulundurulur.

6-) Hakediş ve kesin hesap işleri bölümü

Yapılan işlerin birim fiyat üzerinden parasal olarak hesaplamaları yapılır. Yapılan sözleşmeler üzerinden yapılan işin birim fiyatı yapılan işin birimi ile ile çarpılarak hakedilen bedelleri parasal olarak hesaplar. Ayrıca yapı  maaliyet hesapları da bu bölümün çalışmasıdır.

7-) Muhasebe bölümü

Bu bölümün ana görevi kesin hesap bölümünden gelen alt yüklenici hakedişlerini ödemektir. Ayrıca satın alma bölümünden gelen malzeme faturaları vb. belgeleri tutar ve tedarikçi firmaların ücretini öder.

8-) Personel işleri bölümü

İşçi çalıştıran işyerlerinin uyması gereken SSK mevzuatı ve ilişkileri, fon, vergi vb. ödeme yükümlülükleri ile iş güvenliği, işçi eğitimi, personel izin, giriş-çıkışlar, sendikal faaliyet ilişkileri, nitelikli personel temini ve personel hakları takibi gibi konulardan sorumludur.

9-) Kamp yönetimi bölümü 

Çok sayıda kişinin çalıştığı ve büyük bölümünün konakladığı şantiyelerde güvenlik, yemek, üretimin korunması, barınma vb. gereksinimleri karşılamaktır. Kural, kullanım, talimat, yönetmelik ile puantaj çalışmalarını yapar.

10-) Atölye yönetimi bölümü 

Yapı için gereken tüm malzemelerin hazırlanması bu bölümün çalışmasıdır.

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

01.10.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 7200 ₺ 7170 ₺ 7140 ₺
İzmir 7085 ₺ 7060 ₺ 7000 ₺
Karabük 7150 ₺ 7075 ₺ 7000 ₺
Biga 7030 ₺ 6990 ₺ 6950 ₺
Payas 7080 ₺ 7040 ₺ 7000 ₺
Gebze 7100 ₺ 7070 ₺ 7040 ₺
Samsun
Ankara 7160 ₺ 7130 ₺ 7100 ₺
Bursa 7185 ₺ 7160 ₺ 7100 ₺
Kütahya
Sivas 7110 ₺ 7080 ₺ 7050 ₺
Detaylı Görünüm
BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS