Senegal ‘Kira İndirimi’nde Kararlı

Yazar:

09.02.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Senegal ‘Kira İndirimi’nde Kararlı

Batı Afrika ülkesi Senegal’de hükümet, hızla artan kira fiyatlarına karşı harekete geçerek yasal düzenleme yaptı. Düzenlemeyle, konut sahiplerinden yasaya uymayanlar için 6 ay hapis ve para cezası öngörülüyor. Senegal Ticaret Bakanı Sar, gerekirse güvenlik güçlerinden yardım alacaklarını açıkladı.

Özellikle başkent Dakar‘da halkın başlıca sorunu haline gelen yüksek kira fiyatlarını dengelemeye çalışan Senegal hükümeti‘kira indirim yasası’nı yürürlüğe koydu. Bu ay uygulanmaya başlayan yeni yasa kapsamında, 150 bin Afrika Frangına kadarki kira fiyatlarında yüzde 29, 500 bin Afrika Frangına kadar olanlarda yüzde 14, daha üzerindeki fiyatlarda da yüzde 4 oranında indirim yapılması öngörülüyor.

Yetkililer, kirada indirim yapmayanlara 6 ay hapis cezası öngören yasanın hükümlerine büyük ölçüde riayet edildiğini belirtirken, resmi makamlar da yasanın tam olarak uygulanması için bütün önlemlerin alındığı, ihlal edilmesi halinde cezai müeyyide uygulanacağı uyarısında bulunuyor.

“Gerekirse güvenlik güçlerinden yardım alacağız”

Bazı kesimlerden gelen eleştirilere rağmen yasayı uygulamakta kararlı olduklarını vurgulayan Senegal Ticaret Bakanı Elveyn Sar, “Gerekirse güvenlik güçlerinden yardım alarak kanun hükümlerinin uygulanmasını sağlayacağız” diye konuştu.

AA’ya konuşan Dakar’ın banliyösünde yaşayan Senegalli genç Abdu Lafi, daha önce 100 bin Afrika Frangı (204 Amerikan Doları) kira ödediği evine, yeni düzenlemenin ardından şimdi 71 bin Afrika Frangı (144 Amerikan Doları) kira ödediğini ifade etti. Son iki yıl içinde konut kiralarında ciddi artışların olduğunu hatırlatan Lafi, hükümetin aldığı kararın kendisini memnun ettiğini ve masraflarını azalttığını dile getirdi.

Öte yandan, başkent Dakar’da faaliyet gösteren emlak ofisleri ve inşaat firmaları hükümetin kararını tepkiyle karşıladı. Kiralarda indirim kararının kendilerini  zor durumda bıraktığını, birçok firmanın inşaat projelerinden vazgeçtiğini ve yatırımlarını başka sektörlere yönlendirmeyi tercih ettiklerini kaydeden yetkililer, bu durumun ülke ekonomisine de zarar vereceği iddiasında bulundu.

Devletin kiralara müdahale etmesi ile konut sorununun çözülmeyeceğini savunan ev sahibi Magat Lu ise “Hükümet, ihtiyacın karşılanması için yeni konut projelerini hayata geçirmeli” şeklinde konuştu.

Dakar’da mülk sahibi olan Abdulay Kamar da yasal düzenlemeyi uygun bulmadığını vurgulayarak, “Ev sahipleri olarak bu yasadan memnun değiliz” dedi.

Kaynak: yapi.com.tr

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.05.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3480 ₺ 3480 ₺ 3510 ₺
İzmir 3420 ₺ 3455 ₺ 3485 ₺
Karabük 3390 ₺ 3430 ₺ 3430 ₺
Biga 3440 ₺ 3465 ₺ 3490 ₺
Payas 3400 ₺ 3430 ₺ 3460 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ