SAP2000 - ETABS - STA4CAD - TEKLA - REVİT - MS PROJECT Online Kurs Fırsatı, TIKLA

Seyhan Kent Meydanı için tasarım yarışması yapılacak! | İnşaat Gündemi

Seyhan Kent Meydanı için tasarım yarışması yapılacak!

Yazar:

06.02.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Seyhan Kent Meydanı için tasarım yarışması yapılacak!


Cumartesi Konferansları kapsamında Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ramazanoğlu Kültür Merkezi’ne konuk olan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kent merkezine yapılacak yeni kent meydanının tasarımı için ciddi tutarlarda para ödüllü yarışma başlatacaklarını açıkladı.

ÇÜ Ramazanoğlu Kültür Merkezi’nde “Seyhan Nasıl Dönüşür, Nasıl Gelişir” başlıklı bir konferans veren Başkan Karalar, uzmanların Adana’nın yüzde 70’inin dönüştürülmesi gerektiği kanaatinde olduklarını aktardı.

Barbaros Mahallesi’ne  TOKİ  ile yapacakları kentsel dönüşüm projesinin onaylandığını anlatan Başkan Karalar, TOKİ’nin alışılmış bina tasarımının iyi olmadığı gerekçesiyle değiştirileceğini söyledi. Seyhan Belediyesi’ni 50 milyon lira borçla aldıklarını ancak bugün yılda 14 milyon lira işçi maaşı ödemelerine rağmen borcun 18 milyon liraya düştüğünü belirten Karalar, “Her belediye başkanı geldiğinde arsa satar, mal satar işçilik öder biz 22 trilyonluk yer satın aldık, buna rağmen 100 trilyonun üzerinden nakit para biriktirdik. İşte o paraları da bu projeler için biriktirdik” dedi.

17 tane mühendis odasıyla işbirliği halinde “Yeşil Vadi” projesine giriştiklerini bildiren Karalar, bu projenin Barbaros, Yenibey, Hürriyet, Mestanzade ve Şehitduran mahallelerini kapsadığını ifade etti. Bölgedeki vatandaşların ekonomik şartlarının kötü olması sebebiyle kavurucu yaz sıcağında serin yerlere gidemediklerini vurgulayan Karalar, şöyle devam etti:

“NEHRİN KENARI REHABİLİTE EDİLECEK”

“Biz nehrin kenarını rehabilite ederek o insanların burada dinlenmelerini ve serinlemelerini sağlayacağız. Hükümet kurulduğunda yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı bizi çok ilgiyle karşıladı, onunla konuştuk, bunların hepsini anlattık. Umuyorum ve bekliyorum ki çok kısa sürede birkaç projemiz onaylanacak ve biz bunları bu döneme yetiştireceğiz; para sorunumuz yok, kaynakların hepsi hazır.”

inşaat yapma oyunu

“BİR MİLYON TURİST AĞIRLAYABİLİRİZ”

Seyhan’daki tarihi ve turistik potansiyeli bir an önce harekete geçirmek için çabaladıklarının altını çizen Karalar, şuan kentin 11 bin yataklı konaklama kapasitesinin bulunduğunu ve uygun bir çalışmayla bölgede yılda 1 milyon turistin ağırlanabileceğini kaydetti. Kültür Yolu Projesi başlatmak istediğinden bahseden Karalar, kent merkezindeki Balıkçılar Pazarı’nın da Kasaplar Çarşısı ile dönüştürülerek 18 bin metrekarelik hijyenik tesisler yapılacağını, 22 bin metrekarelik alana ise ‘Kent Meydanı’ yapacaklarını dile getirdi. Nuri Has Pasajı’nı da pasajın hissedarları ve esnafla ortaklaşa dönüştürmek istediklerini anlatan Başkan Karalar, pasajı Beyoğlu’ndaki ‘Çiçek Pasajı’ havasına dönüştürebileceklerini bildirdi. ‘Tarihi dokuların tamamını ortaya çıkaracağız’ diyen karalar, kent meydanına gelen bir turistin daha sonra Nuri Has Pasajı, Yağ Camii, Büyüksaat, Irmak Hamamı, Ramazanoğlu Külliyesi, Eski Vilayet, Tepebağ, Kız Lisesi gibi alanları rahatça gezebileceğini söyledi.

Seyhan Belediye Başkanı Karalar, önümüzdeki salı günü ‘Kent Meydanı Projesi’nin son halini alacağını ve tasarım yarışmasının duyurulacağını kaydederek, şunları söyledi:

“ÇOK ÜNLÜ MİMARLARLA ÇALIŞIYORUZ”

“Kentler meydanın etrafında şekillenir ve dünyanın en güzel kentleri de böyle oluşmuştur. Bizim bir kent meydanımız yok. İstasyonun oradaki Uğur Mumcu Meydanı’nı kent meydanı olarak algılıyoruz ama meydan da değil orası. Sürekli trafiğin aktığı, sadece mitinglerde trafiğin duyduğu bir meydan. Çeşitli eğlencelerin, mili günlerin yılbaşının kutlandığı, insanların bir arada olduğu bir meydan gerekiyor ve trafik de olmamalı orada. Salı günü bu kent meydanının son şeklini vereceğiz. Çok ünlü mimarlarla çalışıyoruz. Ve son şeklini verdikten sonra yarışmaya açacağız. İlk üçe ciddi paralar vereceğiz. En iyisi olsun çünkü sizler, Adanalılar, Seyhanlılar en iyisine layık. Benim de en büyük hayalim bu kentin dönüşmesi, gelişmesidir.”

Hürriyet

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

30.10.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4690 ₺ 4660 ₺ 4630 ₺
İzmir 4495 ₺ 4470 ₺ 4420 ₺
Karabük 4600 ₺ 4550 ₺ 4500 ₺
Biga 4560 ₺ 4540 ₺ 4520 ₺
Payas 4560 ₺ 4530 ₺ 4500 ₺
Gebze 4620 ₺ 4590 ₺ 4560 ₺
Samsun 4610 ₺ 4610 ₺ 4540 ₺
Ankara 4620 ₺ 4590 ₺ 4560 ₺
Bursa 4550 ₺ 4530 ₺ 4485 ₺
Kütahya 4550 ₺ 4530 ₺ 4485 ₺
Sivas 4670 ₺ 4640 ₺ 4610 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ