SİT alanında inşaat bitti ‘ivedi’ durdurma geldi

Yazar:

18.08.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

SİT alanında inşaat bitti ‘ivedi’ durdurma geldi

İzmir’in Selçuk ilçesindeki birinci derece SİT alanıdaki Selçuk- Efes Havalanı’nda ikinci pist, hangar ve depoların yapımı için Koruma Kurulu’ndan izin alınmadığı ortaya çıktı. İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tüm çalışmaları durdurdu.
Konunun basında yer almasından sonra yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Selçuk Müzesi yetkilileri raporlarını Koruma Kurulu’na iletti. Raporları değerlendiren kurul, inşaatların Efes Antik Kenti birinci derece arkeolojik SİT alanı içinde kaldığını belirterek, konu kurulda karara bağlanıncaya kadar hiçbir fiziki müdahalede bulunulmaması uyarısı yaptı. Kurul ayrıca sorumlular hakkında yasal işlem yapılmasını istedi. İzmir Valiliği, Selçuk Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen ‘ivedi’ ibareli yazıda şöyle denildi:
“Efes Antik Kenti birinci derece arkeolojik SİT alanı içinde kalan parselde THK (Türk Hava Kurumu) tarafından işletilen Efes Havaalanı’yla ilgili çıkan haberler üzerine Efes Müzesi uzmanlarınca yerinde yapılan incelemede, mevcut pistin güney yanına ikinci apronla acil servis yolu yapmak için çalışmalar yapıldığı, kontrol kulesi ve hizmet binalarının bulunduğu alanda, çelik konstrüksiyonla iskeleti tamamlanmış çalışmaları devam eden ek hizmet binası inşaatı tespit edilmiştir.”

THK: Zarar vermedik 
Türk Hava Kurumu’ndan yapılan açıklamada ise çalışmaların SİT alanına zarar vermediği öne sürüldü. Açıklamada, “Türk Hava Kurumu Selçuk Meydanı’nda yapılan çalışma, bölgede görev yapan yangın söndürme uçaklarının güvenli iniş kalkışlarını sürdürmeye yönelik bir çalışmadır. Bu çalışma esnasında SİT alanına zarar verilmemektedir” denildi.

kaynak: Radikal

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

22.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3340 ₺ 3340 ₺ 3370 ₺
İzmir 3300 ₺ 3325 ₺ 3350 ₺
Karabük 3300 ₺ 3340 ₺ 3340 ₺
Biga 3280 ₺ 3305 ₺ 3330 ₺
Payas 3250 ₺ 3280 ₺ 3310 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ