Sivas Kalesi’nde kentsel dönüşüm başlıyor!

Yazar:

16.03.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Sivas Kalesi’nde kentsel dönüşüm başlıyor!

Kale projesi kapsamında önceki gün, sağlık ocağı yanı eski kale evlerinin bulunduğu bölümde Sivas Belediyesi ekipleri ile Müze Müdürlüğüne bağlı yetkililer tarafından kazı çalışması yapıldı. Kazı çalışmalarının tamamlanmasından sonra ise tarihi Sivas Kalesi’ndeki kentsel dönüşüm projesinin hayata geçirilmesi planlanıyor.

3.derece sit alanı olarak sayılan bu bölümde ekipler çalışmalarını dikkatli şekilde yürüterek, her bulgu üzerinde titiz bir araştırma yapmaya başladı.

Kale projesindeki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Önceki gün Sivas Belediyesi ekipleri ile Müze Müdürlüğüne bağlı yetkililer tarafından, Sivas kalesinde başlatılan kazı çalışmalarında 3. derecede sit alanı olarak sayılan bölüm, çalışma alanı olarak belirlendi.

Uzunyol Caddesi üzerindeki sağlık ocağı yanı eski kale evlerinin bulunduğu bölümdeki çalışmaların uzun süre devam etmesi bekleniyor.

Çevre esnafı sit alanı olan bölgede tarihi değeri olmayan seramik küp parçalarına rastlandığını iddia ederken, ilerleyen günlerde kazı çalışmaları esnasında herhangi bir şey ile karşılanıp karşılanmayacağı merakla bekleniyor. Ayrıca, ekipler çalışmalarına dikkatli bir şekilde devam ederek, her bulgu üzerinde titiz bir araştırma yürütmeye başladı.

Kazı çalışmalarının tamamlanmasından sonra ise tarihi Sivas kalesindeki kentsel dönüşüm projesinin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Böylece uzun yıllardır sürüncemede kalan kale projesinin sonlandırılarak Sivas’ın tarihi havasına uygun bir sürecin tamamlanması düşünülüyor.

Alanda eski Sivas evlerinin yanı sıra arastalar, bedestenler ve butik oteller bulunacak. Proje tamamlandığında Gök Menderese ve tarihi Ulu Cami’yle bütünlük sağlanacak ve Sivas kalesi Anadolu’nun en ihtişamlı turizm ve film platolarından biri haline gelecek.

İrade

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ