Strafor Kesimi Nasıl Yapılır?

Yazar:

22.08.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Strafor Kesimi Nasıl Yapılır?

Strafor Kesim

Straforun (polistiren köpük) kesilmesi zor olabilir çünkü malzeme kolayca kırılarak düzensiz kenarlara neden olur. Straforu pürüzsüz, eşit kenarlı parçalara ayırmak için bazı ipuçları vardır. Hafif ve boyaması kolay strafor, her türlü sanat ve zanaat için harika bir malzemedir. Straforu istediğiniz herhangi bir şekilde kesmek kolaydır, ancak ihtiyaçlarınız için doğru strafor kesim aracı seçmeniz gerekir. Daha pürüzsüz, daha bitmiş bir görünüm için tel kesici veya elektrikli bıçak kullanın.

 

Manuel Olarak Strafor Kesilmesi

Düz kesimler için bıçak kullanın. Bıçaklar, kutu kesiciler, hassas bıçaklar veya demir testereleri gibi aletler, özellikle herhangi bir kavisli kesim yapmanız gerekmiyorsa, strafor kesmek için mükemmeldir. Daha pürüzsüz bir kesim için, straforunuzu kesmeden önce bıçağı eski bir mum boyunca gezdirin. Bıçağınızı cilalarken, köpüğünüze renkli mum bulaşmasını önlemek için beyaz bir mum kullanın.

Benzersiz şekiller oluşturmak için mutfak bıçaklarını da kullanabilirsiniz. Nispeten ince bir köpük parçanız varsa (en fazla 5 santimetre kalınlığında) straforu kesmek için bir bir mutfak bıçağı kullanabilirsiniz. Bıçağın ince kenarını, diğer tarafa geçene kadar straforun içine bastırın. Suyun altında kesmeyi deneyebilirsiniz.

Su Altında Strafor Kesimi

Ortalığı kirletmek istemiyorsanız, su altında strafor kesim deneyebilirsiniz; yani bir parçasının su dolu bir küvet veya kovaya daldırılması ve köpüğün su altında bıçakla kesilmesidir. Bu, çıkan küçük kırıntıların her yere uçmasını önleyerek daha hızlı ve dolayısıyla daha pürüzsüz bir kesim yapmanızı sağlar. Suyu dökmeden önce süzmeyi unutmayın. Strafor su emmediğinden, kesilen strafor blok daha sonra kolayca kurulayabilir.

Straforun Elektrikli Aletlerle Kesilmesi

Kalın strafor parçalarını kesmek istiyorsanız elektrikli bir bıçak kullanmak daha avantajlıdır. Bir seferde birkaç parça straforu veya birkaç santimetre kalınlığındaki tek bir parçayı kesiyorsanız, en iyi seçeneğiniz elektrikli bıçaktır. Düz kesimler yapmak için en iyisidirler, ancak nazikçe kıvrımlı bir kesim yapmanıza da yardımcı olabilirler. Daha büyük parçaları kesmek için köpük kesme makinesi kullanabilirsiniz.

Köpük kesme makineleri, televizyonları ve diğer büyük aletleri paketlemek için kullanılanlar gibi büyük strafor tuğlalarını kesmek için en iyi seçenektir. Ancak, aynı zamanda en pahalı seçenektir. Straforu kesmek için elektrikli makineler kullanırken, bir toz maskesi ve koruyucu gözlük takın. Elektrikli testereler, talaşa benzer bir “köpük tozu” oluşturabilir, ancak solunduğunda akciğerleri tahriş edebilir. Köpüğü kırma veya ezme olasılığını azaltmak için kesme işlemi boyunca bıçağa sabit, eşit bir basınç uygulayın. Uzun kesme hareketleri, ürettiğiniz köpük kırıntılarının miktarını da en aza indirecektir.

 

Kaynak : https://www.strafora.com.tr/

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.06.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 7540 ₺ 7510 ₺ 7480 ₺
İzmir 7365 ₺ 7340 ₺ 7280 ₺
Karabük 7450 ₺ 7375 ₺ 7300 ₺
Biga 7430 ₺ 7390 ₺ 7350 ₺
Payas 7380 ₺ 7340 ₺ 7300 ₺
Gebze 7440 ₺ 7410 ₺ 7380 ₺
Samsun
Ankara 7460 ₺ 7430 ₺ 7400 ₺
Bursa 7450 ₺ 7425 ₺ 7365 ₺
Kütahya
Sivas 7460 ₺ 7430 ₺ 7400 ₺
Detaylı Görünüm


BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ