-

Tapu İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazar:

19.04.2018

Kişi Okumuş

0 Yorum

Tapu İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Tapu işlemlerinde taraflar arası sorun yaşamamak için bazı noktalarda bilinçli olmak gerekiyor. Zaman zaman yaşanabilen problemlerin önüne geçmek sizin için hem paradan hem de zamandan kazanmanız anlamına gelir. Peki tapu işlemlerinde nelere dikkat edilmeli? İşte tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler;

Tapu İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

* Tapu işlemleri için öncelikli olarak tapu dairesine başvuruda bulunmanız gerekir. Ön başvuru almanız için de randevu almanız gerekmektedir.  Alınacak olan veya devredilecek taşınmaz için taşınmazın bağlı bulunduğu tapu dairesine giderek ön başvuru yapmayı ve gerekli belgeleri götürmeyi ihmal etmeyiniz.

* Başvuru kaydının oluşturulması ve işlem numarasının erken alınması size zaman yönüyle yarar sağlayacaktır. İşlemlerinizin sonraki güne sarkmasını istemiyorsanız bu noktada daha hassas olabilirsiniz.

* Tapu dairesine gitmeden önce süreci hızlandırmak için bazı belge ve evrakların hazır tutulması ve tapu dairesine hazır götürülmesinde fayda olacaktır. Tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de budur. Bu evrakları hazır bulundurmanız süreci hızlandırır. Bu evraklar; alıcı ve satıcının nüfus cüzdanı fotokopileri, taşınmaz mala ait olan rayiç bedeli belgesi, alıcının 2 adet ve satıcının 1 adet fotoğrafı ve bununla beraber taşınmazın tapusu hazır götürülmelidir.

* Başvuruda bulunduğunuz tapu daireniz için ön başvuru sürecinde cep telefonunuza bir mesaj gelecektir. Değerlendirme mesajı olan bu mesajı okuyabilirsiniz.

* İşlemlere başlayan tapu memuru tapu masraf bedeli için ilgili bankaya gerekli ödemeyi yapmanızı talep eder. Belediye tarafından belirlenmekte olan emlak değeri üzerinden tapu harcı ilgili bankaya ödenerek işlemi başlatan tapu memuruna teslim edilir.

* Tapu masraf bedeli 1000/20 olarak alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödeniyor. Bankaya gitmeden önce ise bu bedelin tahsil edilmesi isteniyor.

* Bu masraf yatırıldıktan sonra tekrar tapu dairesine giderek tapu devri işlemin tamamlayabilirsiniz. Tapu devri sırasında alıcı ve satıcının yan yana bulunması zorunludur. Şayet taraflardan biri gelmeyecekse vekalet verilmesi gerekir.

* Tapu görevlisi alıcı ve satıcıya para tahsili ile ilgili gerekli soruyu sormaktadır. Eğer alıcı kredi kullanarak emlak almış ise banka görevlisi de orada bulunur.

* Tapu görevlisi satıcıya ilgili işlemlerin ardından bankanın düzenlemiş olduğu çeki sunuyor.

* Taşınmaz malın iskanının alınmadığı durumlarda daha sonra noterden belge almak gerekiyor. Fakat kat mülkiyeti olan tapu işlemlerinde ise bir problem yaşanmıyor.

* Tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de Dask sigortasıdır. Çünkü Dask sigortası olmayan bir gayrimenkule işlem yapılamamaktadır.

Tapu İşlemlerinde Önemli Noktalar

Tapu işlemlerinde taraflar arası sorun yaşamamak ve süreci hızlandırmak adına sizlerle bazı önemli bilgileri paylaştık. Tapu işlemlerinde önemli noktaları bahsederken sizlere bu noktalar için uyarı da bulunduk. Siz de tapu işlemleri öncesinde bu makaledeki bilgileri dikkate alarak süreci hızlandırabilir ve sorunsuz bir şekilde işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz. Bahsettiğimiz noktalarda daha hassas olmanız bu sürecin daha da hızlanmasına olanak sağlayacaktır. Sürecin başladığı andan bitiş anına kadar bahsettiğimiz bu önemli noktalardan önce bahsetmiş olduğumuz belgeleri de hazır bulundurmayı ihmal etmeyiniz.

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS