Tatvan’da deprem sergisi açıldı

Yazar:

26.10.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Tatvan’da deprem sergisi açıldı

Tatvan Yaşam Alışveriş Merkezi’nde açılan sergide sergi 25 – 27 Ekim arasında açık kalacak.

Sergini açılışında konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Bitlis İl Temsilci Yardımcısı Cengiz Şahin, sergiyi Vandepreminin 2. yıldönümü nedeniyle açtıklarını ve sergi ile depremin yıldönümünde depreme karşı farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.
Deprem dayanıklılığı arttırabilmek için yapıların uygun şekilde yapılması gerektiğini vurgulayan Şahin, “Yapılacak olan binaların zemini çok önemlidir ve bununla beraber yapının üzerine binen yükün de çok iyi hesaplanması gerekiyor. Günümüze kadar yaşanan depremlerden anlıyoruz ki çok basit hatalar yüzünden çok ağır bedeller ödendi. Tasarıma başlarken zemin ile beraber ana taşıyıcı sistem ve yardımcı taşıyıcı elemanlarla beraber uygun ve kaliteli malzemenin de önemli olduğu biliyoruz. Son dönemde yaygınlaştırılan yapı denetim firmaları uygun zaman ve zeminde kontrollerini tam olarak yaptıkları takdirde tasarım harici yapımda karşılaşılan hataları en aza indirmiş olurlar.” dedi.

Tatvan Belediye Başkanı Abdullah Ok ise, açılan sergi ile depreme karşı farkındalık oluşacağına inandığını belirtti. Tatvan Belediyesi olarak depremlerde daha az hasar için inşaat konusunda gererek çalışmaları yürüttüklerini anlatan Başkan Ok, “Mühendis arkadaşlarımız ve diğer ilgili kuruluşlardaki arkadaşlarımızla birlikte depreme dayanıklı inşaatlar yapılması hususunda bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Bizde hayatımızda depreme karşı farkındalık oluşturmak amacıyla bu hassasiyetleri duyurma ihtiyacı duyuyoruz. Bu tür sergilerle de yapılan hayatları net bir şekilde görmek mümkün. İnşallah alınacak olan tedbirlerle bir daha depremlerden doğan acıları yaşamayız.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek Deprem sergisi gezildi. Serginin açılışına Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bilal Dağdağan, Tatvan Belediye Başkanı Abdullah Ok ve çok sayıda davetli katıldı.

CİHAN

kaynak: stargundem.com

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

16.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2870 ₺ 2870 ₺ 2900 ₺
İzmir 2810 ₺ 2845 ₺ 2875 ₺
Karabük 2850 ₺ 2950 ₺ 2950 ₺
Biga 2860 ₺ 2880 ₺ 2900 ₺
Payas 2850 ₺ 2880 ₺ 2910 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ