Teknopark İstanbul İçin Geri Sayım Başladı

23.08.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Teknopark İstanbul İçin Geri Sayım Başladı

Projenin ilk etabı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın gerçekleştireceği açılışla Eylül’de hizmete girecek. 62 bin metrekarelik ilk etapta bulunan 5 blokta 100 firma faaliyet gösterecek.

Türkiye’nin en büyük, Avrupa‘nın ise 3’üncü büyük teknoparkı olacak Kurtköy‘deki Teknopark İstanbul‘un açılışı için geri sayım başladı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile İstanbul Ticaret Odası‘nın (İTO) ana ortaklığında yürütülen Teknoparkİstanbul‘un ilk etabı Eylül ayında açılacak. Açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğangerçekleştirecek.

İlk etap açılışının yapılacağı 5 blokta 20’si Kuluçka Merkezi’nde olmak üzere toplam 100 firma faaliyet yürütecek. 2 bin metrekarelik Kuluçka Merkezi’nde, girişim fikirleri şirketleşip, dünyaya açılma fırsatlarını arayacak. 62 bin metrekare kapalı alana sahip bloklarda laboratuvarlar, kongre merkezi, konferans salonu, toplantı salonları ve sosyal tesisler yer alacak. Teknopark İstanbul‘un 70 bin metrekare büyüklüğündeki ikinci etap bloklarının inşaat çalışmalarına da yakında başlanacak. Bu etabın da 2014 sonunda açılması planlanıyor.

Yılda 10 Milyar Dolar

Teknopark İstanbul Projesi’nin 10 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Bu dönemde toplam 4 milyar dolarlık bir yatırım yapılacak. Teknopark’ın ileri teknoloji alanında her yıl 10 milyar dolar katma değer üretmesi bekleniyor.

Toplam 950 bin metrekare kapalı alana ulaşacak Teknopark İstanbul‘da 10 yıl sonunda 30 bin kişi istihdam edilecek. Ar-Ge konusunda 1000’in üzerinde yerli ve yabancı kuruluş çalışacak.

En Büyük Kuluçka Merkezi

Ayrıca Türkiye‘nin en büyük ve en nitelikli Kuluçka Merkezi de burada bulunacak. Proje tamamlandığında 16 bin metrekarelik Kuluçka Merkezi’nde, girişimci fikirler kendi ayaklarının üzerinde durana kadar geliştirilecek. Ardından şirketleşme sürecine geçilecek ve yeşeren projeler piyasa rekabetine açılacak. Kuluçka Merkezi’nde danışmanlık ve eğitim ihtiyaçlarının yanı sıra girişimcilerin iş planı, lisanslama, patent ve fikri mülkiyet gibi sekreterya ihtiyaçları sembolik olarak düşük bir ücretle karşılanacak.

1.050 Başvurudan 100’ü Seçildi

Yerli ve yabancı çok sayıda büyük şirket, Teknopark İstanbul‘da yer almak için başvuruda bulundu. İlk etap için 1.050 firmadan başvuru geldi ve bunlar arasındanseçim yapıldı. Bilim ve Teknoloji Kurulu’nun yaptığı değerlendirmenin ardından 80 firmaya yer tahsis edildi. Kuluçka Merkezi için ise 207 başvuru alındı ama 20 tanesi seçildi. Ayrıca Amerikalı ve Avrupalı 4 küresel firma da Teknopark İstanbul‘da global laboratuvarlarından birini kurmak için görüşmelere başladı. Teknopark İstanbul‘da 10 yılda toplam 4 milyar doların üzerinde yatırım, yaklaşık 950 bin metrekare kapalı ofis alanı, 30 bin personel istihdamı, 1000’e yakın ileri teknoloji şirketi ve yıllık 10 milyon dolarlık toplam iş hacmi öngörülüyor.

Üniversite Sanayi İşbirliği

Teknopark’ın önemli hedeflerinden biri üniversite-sanayi işbirliğini artırmak, yüksek katma değerli ve ileri teknolojili ürünler üretmek. Kamu, özel sektör ve akademik dünya Teknopark İstanbul‘da buluşacak. Projede Ar-Ge yatırımlarına öncelik veren her üniversite yer alabilecek.

Projenin Ortakları

Teknopark İstanbul, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile İTO‘nun ana ortaklığında kuruldu. Ayrıca İstanbul Ticaret Üniversitesi, Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. ile Savunma Teknolojileri Mühendislik A.Ş. diğer Ortaklararasında yer alıyor.

Hedef Sektörler

* Uzay ve havacılık teknolojileri

* Savunma sanayi

* Sağlık bilimleri

* Denizcilik

* Enerji

* İleri elektronik

* İleri malzemeler

* Endüstriyel yazılımlar

Neden Teknopark İstanbul

* Tüm firmalar 4691 sayılı Kanun’un teşviklerinden yararlanabilecek.

Türkiye‘nin teknoloji geliştirme kapasitesine katkı yapılacak.

* Girişimciliğe açık, dinamik bir inovasyon ortamı sağlanacak.

Türkiye‘nin Ar-Ge potansiyeli ve teknoloji üretebilme yeteneğine katkı yapılacak.

* Teknoparktaki girişimci ve yenilikçi firmaların çalışmaları desteklenecek.

* Çekirdek ve girişim sermayesi fonu kurularak firmalara destek sağlanacak.

* Kara, hava, deniz ve demir yolu ulaşım ağına yakın.

kaynak: haberler.com

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , , , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ