TMMM’den ODTÜ Rektörlüğü’ne tünel mektubu

Yazar:

20.03.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

TMMM’den ODTÜ Rektörlüğü’ne tünel mektubu


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ arasında sağlanan anlaşma ile Eskişehir Yolu ODTÜ’nün altından geçecek üç tünelle Konya yoluna bağlanacak. Yapılacak bu tünellere ilişkin TMMM’den bir açıklama geldi.

ODTÜ’nün altına tünel kazılmasına ilişkin basına yansıyan haberlerin ardından Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi ODTÜ Rektörlüğü’ne hitaben bir mektup kaleme aldı.

Sürecin endişeyle takip edildiğinin belirtildiği mektupta, “bu ülkenin toplumcu mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak; her zaman bilimsel düşüncenin, tekniğin, aydınlanmanın temsilcisi olmuş, ülkemizin en büyük kamusal ve kültürel değerlerinden ODTÜ’ye sahip çıkacağımızı ve sürecin her yönüyle takipçisi olacağımızı bilgilerinize sunuyoruz” denildi.

TMMM’nin ODTÜ Rektörlüğü’ne yolladığı mektup şöyle:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne

online


15 Mart 2013 tarihinde basında yer alan haberlere göre Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında ODTÜ arazisinde yapılacak/inşa edilecek üç tünel hakkında bir anlaşmaya varıldığı bildirilmiştir. Ancak anlaşmanın içeriği/çerçevesi konusunda detay bilgi içermeyen bu haberler kamuoyunda birtakım sorulara sebebiyet vermiştir.

AKP’nin ve Melih Gökçek’in kentlerimizin, üniversitelerimizin başına ne gibi felaketler açabileceğini çok iyi biliyoruz. Ankara halkının ulaşım sorununa uzun vadede ne gibi faydalar getireceği tartışmalı olan, ODTÜ’nün altından geçeceği iddia edilen tüneller hakkındaki gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz.

Bizler Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi olarak, başta ODTÜ kamuoyunu ve Ankara halkını aydınlatmak üzere aşağıdaki sorulara cevap verilmesini ve inşa edilecek 3 tünelin güzergâhını net bir şekilde gösteren projenin kamuoyuyla paylaşılmasını talep ediyoruz.

– Böyle bir anlaşmanın gerçekliği ve içeriği nedir ?
– ODTÜ senatosunda bu konu ile ilgili alınmış bir karar var mıdır ?
– İnşa edileceği söylenen tüneller hangi imar planı/plan değişikliği kapsamında yapılacaktır?
– Ankara Ulaşım Ana Planı’na göre bu tünellerin inşası uygun mudur ? Bu tünellerin Ankara ulaşımına uzun vadede ne gibi katkısı olacağı beklenmektedir ?
– Haberde projeyi “bizzat bakanlığın yürüteceği” ifade edilmiştir. ODTÜ’nün bulunduğu arazinin konumu itibariyle, Ankara ulaşım altyapısı ile sorumlu yerel idareler Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi iken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hangi yetki ve karar ile konuya dâhil olmuştur?
– Söz konusu tünel inşaatı sırasında oluşabilecek tahribatın önlenmesi için hangi taraflar ne gibi önlemler alacaktır?
– Doğal ve arkeolojik sit alanlarına sahip ODTÜ arazisinde yapılacak tünellerin bu alanlara herhangi bir olumsuz etkisi olabilir mi? Bu konuda Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Ankara Bölge Kurulu’ndan onay alınmış mıdır?
– Tüneller ile ODTÜ arazisi çevresinde trafik yoğunluğunun artacağı öngörüsü ile çevre, hava kirliliği konusunda ne gibi önlemler alınacaktır? Bu konuda ÇED raporu hazırlanmış mıdır?

Bizler bu ülkenin toplumcu mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak; her zaman bilimsel düşüncenin, tekniğin, aydınlanmanın temsilcisi olmuş, ülkemizin en büyük kamusal ve kültürel değerlerinden ODTÜ’ye sahip çıkacağımızı ve sürecin her yönüyle takipçisi olacağımızı bilgilerinize sunuyoruz,
Saygılarımızla,

Kaynak: Sol Portal

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.


Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

23.01.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5570 ₺ 5540 ₺ 5510 ₺
İzmir 5425 ₺ 5400 ₺ 5350 ₺
Karabük 5600 ₺ 5525 ₺ 5450 ₺
Biga 5680 ₺ 5640 ₺ 5600 ₺
Payas 5410 ₺ 5380 ₺ 5350 ₺
Gebze 5510 ₺ 5480 ₺ 5450 ₺
Samsun 5640 ₺ 5640 ₺ 5550 ₺
Ankara 5570 ₺ 5540 ₺ 5510 ₺
Bursa 5495 ₺ 5470 ₺ 5420 ₺
Kütahya 5495 ₺ 5470 ₺ 5420 ₺
Sivas 5530 ₺ 5500 ₺ 5470 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ