TOKİ Dolandırıldı

Yazar:

01.12.2012

Kişi Okumuş

0 Yorum

TOKİ Dolandırıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun, TOKİ ile çalışan KC Grup şirketi hakkındaki iddiasını doğruladı. Bayraktar, KC?Grup için devlete ait gayrimenkullerin Denizbank’a ipotek ettirilmesine izin verildiği ve şirketin borcunu ödememesi dolayısıyla kamu malına haciz konulduğuna yönelik iddiaların doğru olduğunu kaydetti. Bayraktar, “55 milyon lira dolandırmışlar, TOKİ zarara uğratılmış. Bu benim zaafım. Bir idareci olarak orada yapılan yanlışı görebilmeliydik, göremedik, bizim gözümüzden kaçtı. Bu konuda soruşturma açtıran, konuyu yargıya intikal ettiren benim. 12 milyon lirasını tahsil ettirdik” dedi. Bayraktar, Erdoğdu’nun TOKİ’ye yönelik diğer iddialarının ise doğru olmadığını kaydetti.

 

İki iddia vardı…

CHP’li Erdoğdu bir süre önce TOKİ’ye ilişkin iki yolsuzluk iddiası gündeme getirdi. 2010 tarihli Sayıştay raporunu gösteren Erdoğdu, KC Grup’la ilgili TOKİ’nin kaybının 106 milyon TL olduğunu savundu. KC Grup, Kontaş ve Canberk adlı iki firmanın işbirliği ile 2004’te kuruldu. 2008 krizinde zora giren şirketin, Pendik’te Binbirevler adlı projesinde inşaat izni bulunmadığı ve arazi sahibiyle davalık olunduğu için çok sayıda kişi mağdur oldu.

İkinci iddia olarak Erdoğdu, yüzde 99’u TOKİ’ye ait olan Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na ilişkin, devlete ait arsaların değerinin düşürülerek ve müteahhitlerin inşaat maliyeti yükseltilerek TOKİ’nin 773 milyon TL zarar ettirildiğini savunarak, “İnceleme sonucu 773 milyon TL kamu zararına neden olan arsa değerlemelerini yapan uzmanlar ile ilgili yetki belgelerinin iptali cezası istenmiştir. Konu alt düzey birkaç görevliye verilen basit disiplin cezalarıyla örtbas edildi” demişti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önceki günkü oturumda da Erdoğdu, TOKİ’nin devlete ait arsanın bedelini düşük gösterirken, müteahhit payını yüksek tuttuğunu ileri sürdü.

Bayraktar ise bunun üzerine, “TOKİ hakkında açılmış davalar var, TOKİ’nin de açtığı çok dava var ama şahıslar hakkında yolsuzluk veya başka sebepten dava yok” dedi. Bayraktar, hasılat paylaşımı konusunda da, “KC Grup’un söylediği bir konu. Hesap kitap yaptık, faiziyle 55-60 milyon lira TOKİ’nin zarara uğratılması var. Burada dolandırıcılık, hırsızlık var. Bu benim zaafım. Bir idareci olarak yapılan yanlışlığı görebilmeliydik, göremedik, bizim gözümüzden kaçtı” diye konuştu.

 

12 milyon TL kurtuldu

Konunun incelendiğini, ancak suçlu bulunmadıklarını ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:
“Diğer konularda da hakkımızda soruşturma yok, inceleme var. Bu hasılat paylaşımıyla ilgili Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer döneminde, Devlet Denetleme Kurulu TOKİ’ye geldi. Didik didik inceledi. Bize haklı önerileri oldu. Ama genel anlamda teşekkür ettiler. KC olayında, Aykut bey (Aykut Erdoğdu) haklı. Biz orada TOKİ olarak dolandırıldık ama şu anda onları mahkemeye verdik.

‘Hakkımda soruşturma açın’ dedim. Teftiş kurulları ve savcılık, bizi suçlu görmedi. Ama orada bir zaafımız olduğunu itiraf ediyorum. Sonra Allah yardım etti, oradaki TOKİ’nin zararını garanti altına alacak bir mekanizma geliştirdik ve TOKİ’nin 55 milyon lira alacağı kesinleşti. 12 milyon lirasını bugüne kadar TOKİ tahsil etti.”

TOKİ’de 35 bin ihale yaptıklarını anlatan Bayraktar, “Aykut kardeşimiz bula bula iki konu buldu. Hasılat paylaşımı ve KC Grup. KC Grubu’nda katılıyorum. Kim suçluysa cezasını çeksin, ben de dahil” dedi.

 

Milliyet

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3310 ₺ 3310 ₺ 3350 ₺
İzmir 3220 ₺ 3255 ₺ 3285 ₺
Karabük 3200 ₺ 3240 ₺ 3240 ₺
Biga 3210 ₺ 3235 ₺ 3260 ₺
Payas 3200 ₺ 3230 ₺ 3260 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ