TOKİ mahalle kültürünü yaşatacak

Yazar:

22.11.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

TOKİ mahalle kültürünü yaşatacak


Çevreden yalıtılmış sitelerin,ilişkileri zayıflattığına ve dışımızdaki hayata yabancılaştırdığına dikkat çeken TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, sosyal beklentileri karşılayan, değişik gelir grubundan insanların kaynaşacağı,semt sakinleri ile esnafın iç içe olduğu bir şehirleşme hedeflediklerini açıkladı. Turan, “Temel üretim yaklaşımlarımızın başına mahalle konseptini aldık. İstanbul’daki Kayaşehir’de yürüttüğümüz projeyle, içinden cadde geçen, etrafında tek katlı dükkânların, bisiklet yollarının, spor alanlarının, caminin ve çarşının olduğu; büyük bir meydana açılan, meydanda kafe ve restoranların bulunduğu bir mahalle konseptini göreceksiniz” diye konuştu.

“Çevreden yalıtılmış siteler, yabancılaştırıyor”

Yaşanan ekonomik ve sosyal gelişim doğrultusunda vatandaşlarımızın talep ve beklentilerindeki değişimi gördüklerini ve seslerine kulak verdiklerini ifade eden M. Ergün Turan, toplumumuzda her daim dayanışma kültürünü yaşatma arzusu olduğunu ancak ikamet ettiğimiz semtlerde, ‘çevreden yalıtılmış’ siteler kurulduğunda, ilişkilerin zayıfladığını ve dışımızdaki hayata yabancılaştığımızıbelirtti. M. Ergün Turan, “Hepimizin aradığı; bu topraklara ait olan, farklı gelir gruplarının aynı semtte buluştuğu, semt sakinlerinin,esnafın iç içe olduğu ‘mahalle kültürü’ kavramında vücut bulan, dayanışmayla mutlu olacağımız sosyal yaşam alanları” diye konuştu.

“Mahalle konsepti temel üretim yaklaşımımızın başında”

Huzur bulduğumuz bu geleneksel yaşam kültürünün modern şehirlerde hayat bulması için TOKİ olarak bundan böyle,konutların sadece nicelikleriyle değil, nitelikleriyle de ilgili olduklarına vurgu yapan M. Ergün Turan sözlerini şöyle sürdürdü;“Temel üretim yaklaşımlarımızın başına ‘mahalle konseptini’ aldık; konut üretimlerimizi sosyal ihtiyaçlara cevap verecek biçimde şekillendirmeye başladık”

“Kayaşehir projesi önemli bir adım”

M. Ergün Turan, mahalle konseptine dönük projelereİstanbul ve Gaziantep illerinden başlandığını açıkladı. Turan, İdare olarak en yoğun faaliyetlerin bulunduğuİstanbul’daki Kayaşehir’de yürütülen 2 bin 618 konutluk projenin, TOKİ’nin bundan sonra takip edeceği ‘mahalle kültürü’ felsefesinin önemli bir adımı olduğunu belirtti.

inşaat yapma oyunu

Tüm nüfus profillerinin sosyal ihtiyaçları düşünüldü

“Kayaşehir’de yürütülen projeyle; içinden cadde geçen, etrafında tek katlı dükkânların, bisiklet yollarının, spor alanlarının, caminin ve çarşının olduğu, büyük bir meydana açılan, meydanda kafe ve restoranların bulunduğu bir mahalle konseptini göreceksiniz” diyen M. Ergün Turan, “Bu konseptteki projelerimizde, 0-5 yaş okul öncesi çocuk grubundan üniversite gençliğine kadınlardan erkeklere, tüm nüfus profillerine dönük sosyal ihtiyaçlar düşünüldü” şeklinde konuştu.

İnsanlarımızın kaynaşacağı bir şehirleşme

M. Ergün Turan, bir devlet birimi olarak sosyal beklentileri karşılayan, değişik gelir grubundan insanlarımızın kaynaşacağı bir şehirleşme modeli hedeflediklerini, bunun için şevkle, heyecanla çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Dayanışmayı esas alan bir disiplin değişikliği

TOKİ Başkanı, “Özellikle vurgulamak isterim ki, çok büyük boyutlu bir yenilenme süreci yaşayan İdaremiz için ‘mahalle konseptini’ benimseyen üretimler, toplumsal dayanışmanın sürdürülebilirliğini esas alan önemli bir disiplin değişikliğidir. Sadece bir kamu kurumu olan TOKİ’nin değil, özel sektörümüzün de bu disiplin değişikliğini benimsemesi, toplumsal dayanışma ve uyum açısından önemlidir.” diye konuştu.

KAYNAK: Milliyet

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EYLÜL AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT Architecture Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.09.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4190 ₺ 4170 ₺ 4150 ₺
İzmir 4135 ₺ 4115 ₺ 4070 ₺
Karabük 4140 ₺ 4110 ₺ 4080 ₺
Biga 4130 ₺ 4110 ₺ 4090 ₺
Payas 4120 ₺ 4090 ₺ 4060 ₺
Gebze 4120 ₺ 4100 ₺ 4080 ₺
Samsun 4210 ₺ 4210 ₺ 4150 ₺
Ankara 4210 ₺ 4180 ₺ 4150 ₺
Bursa 4200 ₺ 4180 ₺ 4135 ₺
Kütahya 4200 ₺ 4180 ₺ 4135 ₺
Sivas 4270 ₺ 4240 ₺ 4210 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ