Tonguç Çoban: Yassıada’nın adını Yamyassı Ada yapalım!

Yazar:

10.02.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Tonguç Çoban: Yassıada’nın adını Yamyassı Ada yapalım!


YASSIADA’nın ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ yapılmak üzere imara açılarak, şantiye alanına dönmesi tartışması İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde gerginliğe neden oldu. Meclis oturumunda söz alan İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, “Bundan sonra adanın adını ‘Yamyassı Ada’ yapalım. Hadi doğaya, tarihe, arkeolojiye saygınız yok. Hiç olmazsa aynı gelenekten geldiğiniz Adnan Menderes’e saygınız olsun” diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

Yassıada’nın ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ yapılmak üzere imara açıldıktan sonraki hava görüntüleri medyada yer almış ve adanın şantiyeye döndüğü, ağaçların yok olduğu tartışmaları başlamıştı.

İBB Meclisi Şubat ayı oturumunun ilk gününde söz alan İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, CHP’li Meclis üyelerinin geçtiğimiz aylarda adaya çıkarma yaparak, yapılacak inşai faaliyetlerin adanın arkeolojik özelliklerini, tarihi dokusunu, doğal sit özelliklerini tahrip edeceği yönünde uyarıda bulunduklarını ancak bu uyarıların dikkate alınmadığını söyledi.

“ADANIN ADINI YAMYASSI ADA YAPALIM”

Basında yer alan fotoğrafları gösteren Çoban, “Bu sizin içinizi sızlatmıyorsa, vicdanınızı yaralamıyorsa diyecek bir şey yok. Ama siz de ‘bu kadar da hoyrat davranılmaz’ diyorsunuz, eminim” diye konuştu.

Denizin doldurularak adanın morfolojik yapısı ile oynandığını belirten Çoban, “Bundan sonra adanın adını ‘Yamyassı Ada’ yapalım. Hadi doğaya, tarihe, arkeolojiye saygınız yok, hiç olmazsa aynı gelenekten geldiğiniz Adnan Menderes’e saygınız olsun” dedi.

“O FOTOĞRAF DEVAM EDEN İNŞAATI GÖSTERİYOR”

CHP’nin eleştirilerine yanıt vermek üzere kürsüye çıkan İBB Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Abubekir Taşyürek, CHP grubunun önerilerini dikkate aldıklarını belirterek demokrasiyi iki kanatlı bir kuşa benzetti.

Yassıada konusunda algı yönetimi yapıldığını savunan Taşyürek, yapılan işin tamamlanmasının ardından değerlendirme yapılması gerektiğini söyleyerek “Oradaki inşai faaliyet devam etmektedir” dedi.

Özgürlük ve Demokrasi Adası projesi ile zamanında yaşanan acıların bir nebze olsun dindirileceğini söyleyen Taşyürek, “Bir zihniyetin büyük acılar yaşattığı, Türkiye’nin en önemli başvekillerden Adnan Menderes’in ruhunu bir nebze olsun yad edeceğiz, ailelerinin acılarını dindireceğiz” dedi.

MECLİS BAŞKANVEKİLİ SÖZ VERMEYİNCE GERİLİM YÜKSELDİ

Zaman zaman gerilimin yükseldiği oturumda, İBB Meclis Başkanvekili Ahmet Selamet, Yassıada tartışmasına katılmak isteyen CHP’li Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu’na söz vermeyince tartışma daha da alevlendi.

Meclis Başkanvekili Selamet, konuşma yapmak için Meclis Başkanlığı’na önceden dilekçe vermek gerektiğini söyleyerek, Hacıalioğlu’nun yarın konuşma yapabileceğini belirterek bu oturumda konuşma yapmasına izin vermedi.

inşaat yapma oyunu

Hürriyet

Haber Cumhuriyet Gazetesi’nde şöyle yer aldı;

YASSIADA’nın “Demokrasi ve Özgürlük adası” yapılmak üzere imara açılarak, şantiye alanına dönmesi tartışması İstanbul Büyükşehir Belediyesi (IBB) Meclisi’nde gerginliğe neden oldu.

 

Yassıada’nın “Demokrasi ve Özgürlük adası” yapılmak üzere imara açıldıktan sonraki hava görüntüleri medyada yer almış ve adanın şantiyeye döndüğü, ağaçların yok olduğu tartışmaları başlamıştı.

IBB Meclisi Şubat ayı oturumunun ilk gününde söz alan IBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, CHP’li meclis üyelerinin geçtiğimiz aylarda adaya çıkarma yaparak, yapılacak inşai faaliyetlerin adanın arkeolojik özelliklerini, tarihi dokusunu, doğal sit özelliklerini tahrip edeceği yönünde uyanda bulunduklarını ancak bu uyarıların dikkate alınmadığını söyledi.

Denizin doldurularak adanın morfolojik yapısı ile oynandığını belirten Çoban, “Bundan sonra adanın adını ‘Yamyassıada’ yapalım. Hadi doğaya, tarihe arkeolojiye saygınız yok, hiç olmazsa aynı gelenekten geldiğiniz Adnan Menderes’e saygınız olsun” dedi.

CHP’nin eleştirilerine yanıt vermek üzere kürsüye çıkan IBB Meclisi AKP Grup Başkan Vekili Abubckir Taşyürek, yapılan işin tamamlanmasının ardından değerlendirme yapılması gerektiğini söyleyerek “Oradaki inşai faaliyet devam etmektedir” dedi. Özgürlük ve Demokrasi adası projesi ile zamanında yaşanan acıların bir nebze olsun dindirileceğim söyleyen Taşyürek, “Bir zihniyetin büyük acılar yaşattığı, Türkiye’nin cıı önemli başvekillerden Adnan Menderes’in ruhunu bir nebze olsun yad cdeccğiz, ailelerinin acılarını dindireceğiz” dedi.

Cumhuriyet

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

19.10.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4320 ₺ 4290 ₺ 4260 ₺
İzmir 4205 ₺ 4185 ₺ 4140 ₺
Karabük 4280 ₺ 4230 ₺ 4180 ₺
Biga 4230 ₺ 4210 ₺ 4190 ₺
Payas 4180 ₺ 4150 ₺ 4120 ₺
Gebze 4250 ₺ 4220 ₺ 4190 ₺
Samsun 4330 ₺ 4330 ₺ 4270 ₺
Ankara 4320 ₺ 4290 ₺ 4260 ₺
Bursa 4270 ₺ 4250 ₺ 4205 ₺
Kütahya 4270 ₺ 4250 ₺ 4205 ₺
Sivas 4290 ₺ 4260 ₺ 4230 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ