Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı –

20.01.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı –

Trabzon‘da 2012 yılında düzenlenen, “Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı”nın sonuç bildirgesi açıklandı.

Trabzon Belediyesi’nde organize edilen toplantıya, Trabzon Belediye BaşkanıOrhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ile belediye başkan yardımcıları katıldı.

Gümrükçüoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’nın Trabzon’da düzenlenmesinin kendileri için sevinç kaynağı olduğunu söyledi.

Trabzon’un kurultay sayesinde, Türk dünya kentlerine kendi tarihini ve insanını tanıtabilme fırsatı elde ettiğini belirten Gümrükçüoğlu, şunları söyledi:

“Kurultay, 53 ülkeden 300’ü bilim insanı ve 5 binin üzerinde mühendis, mimar, şehirci, kültür ve sanat temsilcileri ile bugüne kadar gerçekleştirilen en yoğun katılımlı bilimsel toplantı olma özelliği sayesinde tarihe kayıt olarak düşmüştür. Kurultay kapsamında organize edilen Mimar Sinan Proje Olimpiyatları’na mühendislik, mimarlık, şehircilik ve tasarım-fikir projeleri kategorilerinde 2 bin 200 proje katıldı.”

Kaseinov, TÜRKSOY’un Türk dünyası ve akraba toplulukları arasında var olan kültür ve sanat zenginliklerinin pekiştirilmesi amacıyla oluşturulmuş bir teşkilat olduğunu söyledi.

Sadece kültür ve sanat yönüyle değil, aynı zamanda şehir ve insan ölçeğinde kültürel mirasın korunmasına yönelik de birçok etkinlik yaptıklarını anlatan Kaseinov, “Bu etkinlikler arasında Trabzon’da gerçekleştirdiğimiz Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı gerek başarılı yönü, gerekse sonuçları itibariyle bütün Türk dünyasında yankı uyandırmıştır. Dilde, fikirde, işte birlik anlayışının bütün Türk dünyasında hakim kılınması bizleri daha güçlü kılacaktır” diye konuştu.

Kaseinov, kurultay sonrasında kendisine ve Kurultay Başkanı İlyas Demirci’ye fahri hemşehrilik beratı verildiğini anımsatarak, “Bu çok büyük anlam taşıyor. Gerçekte bütün Türkler zaten kardeştirler ama bir de hemşehrilik eklenince bu durum insanın üzerinde güzel duygulara vesile oluyor” dedi.

Artık kendi takımı da olan Trabzonspor’a başarı ve şampiyonluk dileyen Kaseinov, Gümrükçüoğlu’na TÜRKSOY’un kuruluşunun 20. yılı anısına madalya takdim etti.

 

Haber: Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı -

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

06.12.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3050 ₺ 3050 ₺ 3080 ₺
İzmir 3000 ₺ 3025 ₺ 3050 ₺
Karabük 3020 ₺ 3100 ₺ 3100 ₺
Biga 3010 ₺ 3020 ₺ 3030 ₺
Payas 3050 ₺ 3075 ₺ 3100 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ