Türkiye emlak fiyatlarıyla dünyanın zirvesine kondu

Yazar:

28.01.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye emlak fiyatlarıyla dünyanın zirvesine kondu


Bu yıl konut fiyatları ortalama yüzde 16 artış gösterirken, birçok ülke Türkiye’nin çok çok gerisinde kaldı. İller bazında en yüksek artışsa Antalya’da yüzde 19.49 oranıyla yaşandı

Remax Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, konut fiyatları artışında Türkiye’nin dünyada başı çektiğini ve bu konuda lider ülke olduğunu söyledi.

Karahan, 2009 yılı Nisan’ında yaşanan Mortgage krizi nedeniyle Türkiye’deki konut fiyatlarının düştüğünü ancak kısa süre sonra tekrar artmaya başladığını vurguladı.
Amerika’da, başlayan krizin bütün dünyayı etkilediğini ve emlak fiyatlarının en alt seviyeye kadar indiğini ifade eden Karahan, kredisini ödeyemeyenlerin bankalara devredilen konutlarının çok düşük fiyatlarla satışa çıkarıldığını dile getirdi.
Gökhan Karahan, Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da fiyatların çok az düştüğünü ve kısa sürede tekrar yükselişe geçtiğini anlatarak, “Çünkü, Türkiye ve İstanbul’un farkı ekonominin burada çok canlı olması. Mesela bu sene ortalama konut fiyatları yüzde 16 arttı. Kimse farkında değil ama ben bütün dünya şehirlerini inceledim. Böyle bir artış hiçbir yerde yok. Artışlar sıcak olduğu için insanlar farkında olamayabiliyor. Ekonomi canlı olduğu için konut fiyatları krizden etkilenmedi” dedi.

En yüksek artış Antalya’da

Türkiye’de son yıllarda rakamların çok hızlı arttığına dikkati çeken Karahan, ‘Fiyat artışında Türkiye lider’ denilmesinin yanlış olmayacağını söyledi.
Türkiye’de konut fiyatlarındaki artışın son bir yılda yüzde 16.4 olduğunu vurgulayan Karahan, “Gayrimenkul fiyatlarının artışında dünyada lider ülke Türkiye. İl bazında bakarsak mesela 2012’nin ilk 9 ayında İstanbul’da gayrimenkul fiyatları yüzde 17.75, İzmir’de yüzde 17.79, Antalya’da 19.49 artmış. Türkiye ve bu illerden başka ev fiyatının bu denli arttığı bir yer yok. Son bir yılda artışın lideri Türkiye. Türkiye’nin dışında dünya genelinde çok küçük birkaç ülke olabilir ama biz bilmiyoruz” diye konuştu.

Diğer ülkelere fark attı

Son 1 yıllık dönemde, farklı ülkelerdeki konut fiyatlarını da değerlendiren Karahan, ülkelerin resmi istatistikleri, özel indeksler ve güvenilir kuruluşların Ağustos 2011 – Ağustos 2012 verilerine bakıldığında birçok ülkenin Türkiye’nin çok çok gerisinde kaldığını dile getirdi.
Avrupa’da durumun iyi olmadığını belirten Karahan, Londra’da konut fiyatlarının canlı olmasının sebebini 2012 Olimpiyatlarına bağladı ve Paris’te fiyatların geçen yıla oranla yüzde 1-2 puan düştüğünü ileri sürdü.
Karahan, bu dönem dilimi içinde ABD’de yüzde 2, Almanya’da yüzde 4.3, Avustralya’da yüzde 0.3, Çin’de yüzde -1.4, Fransa’da yüzde -0.1, İngiltere’de yüzde 2.1, İspanya’da yüzde -14.4, İtalya’da yüzde -12.6, Japonya’da yüzde 6.3, Kanada’da yüzde 1.1, Rusya’da yüzde 7.9 artış yaşandığını aktardı.

İstanbul yatırımcı için uygun yer

Konut faizinin Türkiye’de hala çok yüksek olduğunu vurgulayan Karahan, İstanbul’un diğer ülke metropolleriyle kıyaslandığında rakamların düşük çıktığını ifade etti. “Konut fiyatı açısından bakıldığında Avrupa başkentlerine kıyasla hala çok çok ucuz durumdayız” diyen Gökhan Karahan, uluslararası bir yatırımcının nereden ev alırım diye düşünmesi halinde İstanbul’un resmen sırıttığını dile getirdi. Gökhan Karahan, şöyle devam etti:
“İstanbul’da metrekareye vurduğunuzda evlerin en pahalısı 5-7 bin dolar civarında. Pahalıyla karşılaştırdığınızda Manhattan, Londra, Paris gibi yerler çok daha yüksek. Manhattan’da 40 milyon dolara apartman dairesi gördüm. Belki tek örnektir ama var mı var. Onların en pahalısıyla bizim en pahalımızı karşılaştırdığınızda bizimkiler çok pahalı değil. Sonuç olarak benim ulaştığım datalar, fiyatlar Türkiye’de pahalı değil diyor. İstanbul’da en pahalı 5-6 milyon dolara olan evler pek çok Avrupa başkentinde ortalama fiyat olarak görülüyor.”

Yerli ve yabancı firmalar Ümraniye’yi yeni üs seçti

Artell ve Koytür ortaklığı tarafından İstanbul Ümraniye’de yapılan Buyaka projesindeki ofis blokları yerli ve yabancı firmalardan büyük ilgi görüyor. Japonya’nın en büyük bankası Bank Of Tokyo – Mitsubishi, Anadolu Efes Grubu, Avusturya’nın önemli demir-çelik, mühendislik ve makine imalatı yapan firması Voestalpine, kozmetik markası Sepphora gibi uluslararası şirketler Buyaka’da kendilerine ofis kiraladı.

Bir bloğu kiraladı

Anadolu Efes Grubu, Kozyatağı ve Kartal’da bulunan yönetim merkezlerini, Ümraniye Tepeüstü’nde bulunan Buyakaya taşıma kararı aldı. Buyaka’da bulunan 4 ofis kulesinden birinin tamamını kiralayan grup, yeni yıldan itibaren faaliyetlerini buradan sürdürecek.
Buyaka’nın mimari projesi Uras& Dilekçi tarafından yapıldı. 43.000 metrekare arazi üzerinde inşa edilen Buyaka projesinde, 22 katlı 3 ofis bloğu, 1 rezidans bloğu, çok amaçlı bir spor kompleksi ve 35 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olan bir AVM’de bulunuyor. Anadolu yakasının en önemli ve iddialı projelerinden olan Buyaka, ortalama 25 dolar olan metrekare fiyatlarıyla da dikkat çekiyor.

Metroya komşu olacak

Yerli ve yabancı pek çok önemli firmanın ilgisini çeken Buyaka ofisleri, Boğaziçi ve FSM köprüsü çevre yollarının kesiştiği kavşakta konumlanırken, Sabiha Gökçen Havaalanına 28 km uzaklıkta bulunuyor. Anadolu yakasının trafik sorununa önemli ölçüde çözüm getirecek olan Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy Metro Hattı ise, Buyaka’ya çok yakın bir noktadan geçiyor.

Stoklar 4.5 milyon metrekareye çıkacak

Buyaka’nın kiralamasını yapan TNL Gayrimenkul Geliştirme Şirketi Kurucu Ortağı Emre Yazıcı, önümüzdeki yıllarda İstanbul ofis piyasasında ciddi bir arz fazlası olacağını belirterek, İstanbul’da yaklaşık 3.5 milyon metrekare A-B sınıfı ofis stoğunun, 2012-2014 arasında arza katılacak A sınıfı yeni ofis projeleriyle en az 4.5 milyon metrekareyi bulacağını dile getirdi.
Arap yatırımcılar ve Avrupalı fonların da ofis yatırımı yapmak istediğini anlatan Yazıcı, “Uluslararası kiracı ile uzun vadeli kontratı bulunan yeni projelere talep çok yüksek” dedi.

Kaynak: Milliyet

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

16.01.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5820 ₺ 5790 ₺ 5760 ₺
İzmir 5675 ₺ 5650 ₺ 5600 ₺
Karabük 5770 ₺ 5695 ₺ 5620 ₺
Biga 5720 ₺ 5680 ₺ 5640 ₺
Payas 5640 ₺ 5610 ₺ 5580 ₺
Gebze 5810 ₺ 5780 ₺ 5750 ₺
Samsun 5810 ₺ 5810 ₺ 5720 ₺
Ankara 5740 ₺ 5710 ₺ 5680 ₺
Bursa 5745 ₺ 5720 ₺ 5670 ₺
Kütahya 5745 ₺ 5720 ₺ 5670 ₺
Sivas 5730 ₺ 5700 ₺ 5670 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ