Türkiye, Isı Yalıtımında Avrupa’nın Hacim Olarak En Büyük Pazarı

Yazar:

16.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye, Isı Yalıtımında Avrupa’nın Hacim Olarak En Büyük Pazarı


Rockwool Türkiye Direktörü Taner S. Şahin, Türkiye’nin Avrupa’da hacim olarak en büyük mantolama pazarı olduğunu söyledi.

İnşaat ve ısı yalıtımı sektörlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şahin, mantolama konusunda Türkiye’nin global olarak ciddi bir pazar olduğunun altınız çizdi. Şahin, Isı yalıtı ve taş yünüyle yalıtım konularında bilgiler vererek şunları söyledi; “Avrupa’da hacim olarak en büyük mantolama pazarı olan Türkiye, global olarak da çok ciddi bir pazar konumunda. Isı yalıtım pazarının hacim olarak büyüklüğü zaten göz ardı edilemez bir boyutta. İnşaat sektörü de aynı şekilde. Kentsel dönüşüm beraberinde ciddi bir potansiyeli getiriyor. Şimdilik kentsel dönüşüm kapsamına giren bölge ve yapılarda mantolama erteleniyor olsa da, bu bölgelerde inşaat aşamasına geçilmesiyle birlikte kentsel dönüşüm ciddi bir potansiyel oluşturuyor olacak” dedi.

Şahin, Türkiye’nin çok genç bir nüfusa sahip olması ve buna bağlı olarak konut, hastane, okul gibi çeşitli bina ihtiyacının her geçen gün artması yalıtım pazarını genişlettiğine değinerek, “Türkiye’de taş yünü pazarı ise, yerel üreticilerin çok ilgi göstermeye başladığı, farklı bölgelerde üretim tesisleri olan ve bizi de çok heyecanlandıran bir pazar. Türkiye yalıtım konusuna enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik çevresinden bakıyor. Ancak göz ardı edilen çok önemli Bir Noktavar; güvenlik. Yalıtım konusunun içeriği ısı yalıtımından daha kapsamlı bir çerçeveye taşınarak ısı-ses yalıtımı ve yangın güvenliği noktasına getirileceğine inanıyoruz.

Önemli olan; tamamen doğal bir malzeme olan taş yünüyle yapılan yalıtımın “iyi bir yatırım” olduğu gerçeğini anlatabilmek. Taş yününün faydaları hakkında insanların bilgi sahibi olması çok önemli. Bunun için pazarda ne kadar oyuncu varsa, o kadar pozitif şeyler olacağı kanaatindeyiz. Bu bağlamda; Türkiye’deki mevcut taş yünü pazarıyla ilgili tek bir düşüncemiz var, o da pazarı büyütmek. Rockwool Türkiyeolarak öncelikli hedefimiz, taş yününü daha iyi anlatabilmek ve yalıtım sektöründe taş yününün pazar payını hak ettiği düzeye getirilmesi olacak.” dedi.

NEDEN TAŞ YÜNÜ?

inşaat yapma oyunu

Isı yalıtımı yapmanın çok farklı yolları var ancak taş yünü, ısı yalıtımının yanı sıra çok farklı yönlerde katkı sağlayabilecek, birçok özelliği bünyesinde barındıran bir malzeme. Çapraz geçişli sayısız elyaftan oluşan yapısı, tümüyle titreşimleri etkisiz hale getiriyor. Bu benzersiz fibröz elyaf yapısı taş yününü en iyi ses emici inşaat malzemelerinden biri haline getiriyor. Taş yününün su iticiliği de çok dikkat çekici. En ayırt edici özelliği ise; şüphesiz yangın güvenliği.

Isı ve ses yalıtımının yanı sıra yangın dayanımı, duman üretmemesi ve yüksek ısıya ulaştığında damlama yapmaması ve buna bağlı olarak yangın anında çok daha güvenli bir şekilde tahliye sağlaması… gibi özellikleri ile taş yünü, binanızı koruyan ve hatta ömrünü uzatan bir yalıtım malzemesi.

Araştırmalara göre; çoğu yangın vakasında, mağdurlar doğrudan alevden zarar görmüyor. Yangın anında oluşan duman nedeniyle ya net görüş sağlamıyor, ya da zehirlenerek nefes alamıyor ve güvenli bir şekilde tahliye noktasına ulaşamıyor.

Taş yününün en önemli özelliklerinden biri, bin derecenin üzerindeki ısı karşısında dayanıklılığı. Doğru uygulandığı takdirde taş yünü, insan hayatını kurtarmaya gerekli olabilecek değerli dakikaları kazandırıyor. Yangının yayılmasını önleyen taş yününün ısı iletkenlik değerinin çok düşük olması, onu iyi bir ısı yalıtım malzemesi yapıyor. – İstanbul

kaynak: haberler.com

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

05.12.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5130 ₺ 5100 ₺ 5070 ₺
İzmir 4995 ₺ 4970 ₺ 4920 ₺
Karabük 5100 ₺ 5050 ₺ 5000 ₺
Biga 5020 ₺ 5000 ₺ 4980 ₺
Payas 4960 ₺ 4930 ₺ 4900 ₺
Gebze 5060 ₺ 5030 ₺ 5000 ₺
Samsun 5150 ₺ 5150 ₺ 5080 ₺
Ankara 5120 ₺ 5090 ₺ 5060 ₺
Bursa 5065 ₺ 5040 ₺ 4990 ₺
Kütahya 5065 ₺ 5040 ₺ 4990 ₺
Sivas 5070 ₺ 5040 ₺ 5010 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ