-

yakan aydınlatma


Türkiye, Seramik Sektöründe AB’ye girdi

Yazar:

28.12.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye, Seramik Sektöründe AB’ye girdi

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Ahmet T. Yamaner, ECE Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Türk Seramik Federasyonu Başkan Yardımcısı Erdem Çenesiz, SERSA Başkanı Kürşad N. Özkaya Avrupa Parlamentosu’nun Brüksel’de düzenlediği Ceramic Forumu’na Türkiye’yi temsilen katılarak, sektör ile ilgili Türkiye’deki gelişmeleri paylaştılar. Avrupa Parlamentosu’nun Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği Ceramic Forumu’na, Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Ahmet T. Yamaner, Türk Seramik Sektörünün temsilcileri olarak ECE Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Türk Seramik Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Avrupa Seramik Sağlık Gereçleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Çenesiz, Seramik Sağlık Gereçleri Üreticileri Derneği Başkanı Kürşad N. Özkaya ve Türkiye Seramik Federasyonu Genel Sekreteri Germiyan Saatçioğlu katıldı. Avrupa’da seramik sektörünün geleceğinin tartışıldığı, Avrupa Milletvekilleri ve Avrupa Komisyonu direktörlerinin de katıldığı forumda, Türkiye’deki gelişmeler değerlendirildi.

Türkiye Avrupa’nın Üretim Merkezi

Türkiye, vitrifiye & seramik sektöründe Avrupa’nın üretim merkezi konumunda iken; bugün Türkiye’de seramik karolarda 400 milyon metrekare, sağlık gereçlerinde 21 milyon adet ve refrakterde ise 1 milyon ton üretim yapılıyor. Bu da Avrupa’nın en büyük üretim kapasitesi anlamına geliyor. Diğer bir yandan Türkiye, karoda dünya üretiminde 9., sağlık gereçlerinde ise 4. sırada yer alıyor.

En Fazla Avrupa’ya İhracat Yapıyoruz

İhracat rakamlarına bakıldığında üretim ve tüketimin azalmasına rağmen, Türkiye’nin vitrifiye & seramik sektöründe Avrupa’da 1., Dünya’da ise 4. sırada yer aldığı görülüyor. Yıllara göre değişiklik göstermekle birlikte, karo ihracatı 90 milyon metrekare ve yaklaşık 600 milyon dolar, sağlık gereçleri ihracatı 8-9 milyon adet ve yaklaşık 200 milyon dolar iken; refrakter 500 bin ton yaklaşık 260 milyon dolar değerinde. En fazla ihracat yapılan ülkeler arasında ise, İngiltere ve Almanya gibi Avrupa ülkeleri ilk sırada yer alırken; bunu Ortadoğu’da İsrail, Irak, Gürcistan, Azerbaycan, Amerika ve Kanada takip ediyor.

Başarılarımız, İhracat Birim Fiyatlarını Yukarı Çekecektir

Forumda konuşma yapan Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Ahmet T. Yamaner, “Türk seramik sektörü son yıllarda yaptığı yatırımlarla Avrupa’nın en yeni üretim merkezlerine kavuştu. Ayrıca, çok şekilde iyi yetişmiş, nitelikli insan gücüne de sahip olan sektör, ülkemizde önemli ölçüde istihdam kaynağı yaratmaktadır. Markalaşmanın önemini anlamış olan sektörümüzde, tasarım ve inovasyona ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Devletimizin bu alanda bize sunduğu destek aşikar. Hep birlikte çalışarak elde edeceğimiz başarılar ihracat birim fiyatlarını yukarı çekecektir” dedi.

Sektör Adına Önlemler Alacağız

Ceramic Forumu sonrası değerlendirme yapan ECE Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, 2015’te seramik sektörünün özellikle iç pazarda büyüyeceğini ifade etti. Toplantı sonrası Türk seramik sektörünün temsilcileri ile yeni kararlar aldıklarını söyleyen Çenesiz, sektör ve siyasi temsilciler ile bir araya gelerek Türk seramik sektörü açısından sanayide kaynakların verimli kullanımı, sürdürülebilirlik, çevreye saygılı üretim ve haksız rekabete engel olacak dış ticarette korunma önlemleri gibi konularla ilgili çalışmalar yapacaklarını vurguladı.

AB Yönetmeliklerinin Türkiye’yi Gözetir Şekilde Oluşturulması İçin Oradaydık

Foruma katılan SERSA Başkanı Kürşad N. Özkaya ise, “Bu foruma STK temsilcileri olarak hep birlikte katılmamız, ülkemizi ve seramik sektörünü temsil etmemiz özel bir önem arz etmektedir. Seramik sektöründe Avrupalı ülkelerin öncelikleri farklılık göstermekte ve bu farklılıkları komisyonlarda her ülke kendi önceliklerine göre öne çıkartmaktadır. Bizler de Türk üreticileri olarak kendi hassasiyetlerimizi ve yakın gelecekte Avrupa Birliği içerisinde uygulamaya konulacak olan yönetmeliklerin Türkiye’yi de gözetir şekilde oluşturulması için orada bulunduk” yorumunu yaptı.

Kaynak : Milliyet

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS