Üsküdar’ın yatırımda yıldızı parladı!

Yazar:

19.01.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Üsküdar’ın yatırımda yıldızı parladı!


7. Gelişen Bölgeler Zirvesi’ne katılan Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Seter Levent ekonomide zaman zaman çalkantılı dönemler olduğunu dile getirdi. Böyle dönemlerde her sektörde daralma olduğunu ifade eden Levent, “Önemli olan böyle zamanlarda ne karamsar bakmalı ne de kafamızı kuma gömmeliyiz. Önceden tedbir almak için konuşmalıyız. Hürriyet gayrimenkul sorunlarını gündeme getirme konusunda ya da olumlu gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmada önemli bir platform.

Öyle olmaya da devam edecek” dedi.

EKONOMİDE ÖNEMLİ OYUNCU

Toplantının açılış konuşmasını yapan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Hürriyet’in inşaat ve gayrimenkul sektörüyle eskiye dayanan köklü ve güçlü bir ilişkisi olduğunu söyledi. Bu sektörün son yıllarda çok hızlı bir büyüme gerçekleştirdiğini belirten Ergin “Türkiye genelinde konut, AVM ve işyeri yatırımları hızlandı, dünyanın muhtemelen en kapsamlı kentsel dönüşüm projeleri Türkiye’de başlatıldı. Ayrıca yabancıların konut edinmelerinin kolaylaştırılması gibi birçok dinamik bu sektörü ekonomi içindeki en büyük oyunculardan biri haline getirdi. Bu sektörün sağlam bir zeminde yol alması bugün geldiğimiz noktada Türk ekonomisinin makro düzeydeki dengeleri bakımından da büyük bir önem taşıyor” dedi. Ergin, 2016 yılında da ikinci el dahil olmak üzere muhtemelen 1.3 milyon konut satışı beklendiğini, bunun da bir rekor olduğunu belirtti.

YATIRIMLAR DEĞER KATIYOR

Hürriyet’in 2014 yılında ilkini gerçekleştirdiği ‘Sign of the City Awards’ ödülleri ile sektörde markalaşmayı, kurumsallaşmayı teşvik eden önemli bir adım atıldığını hatırlatan Ergin, gayrimenkul sektörü için geliştirilen bir diğer önemli etkinliğin de ‘Gelişen Bölgeler Zirveleri’ olduğunu ifade etti. Bu zirve toplantılarıyla kentin belli bir bölgesini seçilerek, inşaat ve gayrimenkul sektörünün bu bölgedeki gelişme trendleri ve bölgenin gelişme vizyonunun paydaşlarla birlikte değerlendirildiğini anlatan Ergin, Koşuyolu-Altunizade bölgesinin de son 30 yıl itibarıyla Anadolu yakasının gerek iş hayatı gerek yerleşim bölgesi olarak elit bir kesiti olarak belirdiğini söyledi.

YEŞİLİ TARİHİ KORUYAN DÖNÜŞÜM

Yaklaşık 2 saat süren toplantı sonrası da bir değerlendirme yapan Sedat Ergin şunları söyledi: “Avrasya Tüneli ve Marmaray’ın tarihi yarımada ile Üsküdar’ı birbirine bağlamış olması, Üsküdar ve çevresinin gelecekteki gelişmesi için önemli bir faktör olacak. Bu bölgede bir dizi büyük inşaat projesinin gerçekleştirilmesi, ayrıca Acıbadem Grubu’nun buradaki iddialı sağlık yatırımları bölgenin daha da değerlenmesine yol açıyor. Bölgenin ayrıca kültür turizmi açısından da önemli bir potansiyeli var. Buradaki temel sorun, eskimiş yapı stokunun ölçeğin büyütülerek yemlenmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu dönüşümün Üsküdar’ın tarihi dokusunu bozmadan ve buradaki yeşili muhafaza ederek, Üsküdar’ı Üsküdar yapan değerleri koruyarak gerçekleştirilmesi en büyük sınav olacak.”

inşaat yapma oyunu

‘AÇIK HAVA MÜZESİ’

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar’ın tarihi, geçmişi, kültürel zenginlikleri ile ruhu olan bir şehir olduğunu söyledi. 540 bin nüfusa sahip Üsküdar’m İstanbul’un iki yakasını bir araya getiren önemli bir ilçe olduğunu söyleyen Hilmi Türkmen, “Avrasya Tüneli, Marmaray, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, deniz motorları, Üsküdar- Kabataş arasında yaya tünelinin yapılacak olması, 15 Temmuz Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü arasında yeni bir geçiş güzergâhının projeleniyor olması, Anadolu’dan İstanbul’a gelenin ilk ayak bastığı yerin Harem olması, Üsküdar’a en önemli ulaşım merkezi olması özelliği kazandıran başlıca noktalar. Üsküdar hem ulaşımın, hem kültürel yoğunluğun hem de Türkiye’nin merkezi olması, kendisine haklı bir yükümlülük yüklüyor. Bu bölgede yatırım yapan işadamlarımız, bu bölgede yaşayan sıradan vatandaşlarımız, kamu özel sivil toplum kuruluşlarındaki kamu görevlileri, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri elbetteki başka bir yerleşim yerindeymiş gibi hareket etmemeli. Üsküdar’da nefes alan, Üsküdar’a nefes vermeli. Üsküdar’a yapılan yatırımlardan bu anlayışla hareket etmeliler” dedi. Üsküdar’ın bir açık hava müzesi olarak tanımlayan Türkmen, yeni yapılan Çamlıca Camiisi ve 380 metre olması planlanan Çamlıca Kulesi ile turizm bölgesi olma özelliklerinin güçleneceğini dile getirdi.

YATIRIMCI İÇİN FIRSAT ZAMANI

Gerek yapılaşması gerek ikamet eden insanlar dikkate alındığında Koşuyolu Altunizade bölgesinin İstanbul’un kupon yeri olduğunu belirten Türkmen, “Yeni konut ve ticaret projeleri, özellikle sağlık alanında yapılan yatırımlar, bu bölgenin cazibe merkezi özelliğini artırmaya vesile oldu. Altunizade bölgemiz İstanbul’un her yerinden rahatça ulaşılabilecek noktada. Bu bölgede yapılacak yatırımların değeri İstanbul’un ortalamasının üzerinde artmaya devam edecek. Bir gerçek var ki, yatırımcıların cesurca fırsata dönüştürebileceği bir zaman sürecinden geçiyoruz” diye konuştu.

ÖRNEK VE YERİNDE DÖNÜŞÜM

2013’te yaptıkları plan çalışmasıyla Üsküdar’ın önünü açtıklarını belirten Türkmen, “Yatırımcıyı teşvik etmek ve kentsel dönüşümün önünü açmak istiyoruz. Kentsel dönüşümde mevcut yorgun yapı stokunun elden geçirilmesine zemin hazırlanıyor. Üsküdar’da kentsel dönüşümün adını ‘örnek dönüşüm’ olarak değiştirdik. Sebebi, Üsküdar sıradan bir ilçe değil. Üsküdar’daki dönüşüm örnek olmalı. Üsküdar’daki komşuluk huzurunun, komşuluk sıcaklığının devam etmesini istiyoruz. Günün sonunda Üsküdarlılar Üsküdar’da kalsın istiyoruz. Yani Yerinde dönüşüm’ istiyoruz. Bu dönüşümü gerçekleştirirken de, özellikle konut projelerinde 1 artı 1 dairelere sıcak bakmadığımızı ifade etmek isterim” dedi.

VALİDEBAĞ DOĞAL SİT ALANI

Geçtiğimiz günlerde Üsküdar’daki Validebağ Korusu’nun yapılaşmaya açılacağı iddiaları gündeme geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Türkmen, “Validebağ Korusu 1996 – 1999’da, doğal sit alanı ilan edildi. Buralarda yapılaşma, imar hareketliliği olması mümkün değildir. Validebağ imara açılıyor bilgileri asılsız. Geçtiğimiz aralık ayında İBB Meclisi’nden geçen konu tamamen farklı. Aralık ayı kararma göre korudaki mevcut tarihi eserler plana işlendi. Mevcut kararda toplam 100 metrekarelik, sökülüp takılabilen geçici bir yapıdan bahsedilmekte. Korunun 17 kapısı var. Girişlerde, 10’ar ya da 20’şer metreyi geçmeyecek, koruda yürüyen, spor yapan, istirahat edenlerin sosyal ihtiyaçlarına cevap versin diye küçük tesis, kafe büfe anlamında, sökülüp takılabilen yapılara izin veren bir karar. Koru içinde 15 ile 400 yıl arasında değişen 4 bine yakın ağaç var. İTÜ Orman Fakültesi’yle yaptığımız çalışmayla, korunun ağaç planlarım yaptık. Buna göre mevcut ağaçlar korunacak. Ayrıca ilave 6-7 bine yakın ağaç dikilecek. Koruyu daha yaşanabilir hale getirmek asla yapılaşmasına müsaade edilmiyor” dedi.

Hürriyet

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

01.12.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5150 ₺ 5120 ₺ 5090 ₺
İzmir 4975 ₺ 4950 ₺ 4900 ₺
Karabük 5070 ₺ 5020 ₺ 4970 ₺
Biga 5020 ₺ 5000 ₺ 4980 ₺
Payas 4990 ₺ 4960 ₺ 4930 ₺
Gebze 5080 ₺ 5050 ₺ 5020 ₺
Samsun 5120 ₺ 5120 ₺ 5050 ₺
Ankara 5090 ₺ 5060 ₺ 5030 ₺
Bursa 5045 ₺ 5020 ₺ 4970 ₺
Kütahya 5045 ₺ 5020 ₺ 4970 ₺
Sivas 5100 ₺ 5070 ₺ 5040 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ