-

Uzun dönem kiralama yatırımın gözdesi oldu!

Yazar:

11.12.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Uzun dönem kiralama yatırımın gözdesi oldu!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Türkiye’de iş yaşamının giderek gelişmesi, uzun dönem kiralama hizmeti veren konaklama tesislerinin artmasını sağladı. Ant Yapı’dan Babacan Holding’e kadar birçok inşaat şirketi bu alana yatırım yaptı. Bu tesislerin işletmesi ise Fraser Grubu ve Rotana gibi yabancı zincirler yanında Divan Residence gibi yerli turizm grupları tarafından yapılıyor. Bu alana yeni yatıranlar da geliyor.

Dünyada değişen trendler ve iş yaşamındaki gelişmeler, turizmde uzun dönem kiralama sisteminin yaygınlaşmasına neden oluyor. Paris, Londra, Roma gibi dünyanın gelişmiş kentlerinde ‘extended stay’ adı verilen uzun dönem kiralama sistemi uzun yıllardan bu yana kullanılıyor. Türkiye’de de son dönemde yaygınlaşan bu sistem gayrimenkul yatırımcılarının yeni gözdesi oldu. Geçmişte Swissotel Rezidans başta olmak üzere otel konforunda rezidans hizmeti verilirken, günümüzde bu sistem rezidansın yanı sıra service apartment gibi adlarla gayrimenkul yatırımlarına dönüştü.

İstanbul’da şu anda faaliyette olan 10 uzun dönem kiralama işletmesi var. Yine İstanbul’da yedi tesis inşaat halinde bulunuyor.  Ankara  ve İzmir’de de inşaat halinde iki tesis bulunuyor. Bu arada Gaziantep’te de böyle bir tesisin yapımı planlanıyor.

ZİNCİRLER İŞLETİYOR TSKB

Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, extended stay kavramının profesyonel yönetimler tarafından işletilen, kısa ya da uzun dönem konaklamalar için kullanma modeli olduğunu söylüyor. Sistemin özellikle merkezi semtlerde öne çıktığına dikkat çeken Maya, “Extended stay tesislerinde tek kişilik oda veya 1+0’lann kiralan aylık olarak bin 800 Euro seviyelerinden başlayıp büyük alanlı odalarda ve lüks işletmelerde 4 bin 500-5 bin Euro’ya kadar çıkıyor” diye konuşuyor.

Bölgelere göre en yüksek ve en düşük kiralar

 

Bölge –                           Kira

Şişİi-Bomonti              80 -160

Taksim                         45-85

Ümraniye-Ataşehir     40-160

Basın Expres Yolu      30 – 70

Kartal                           25 – 45

Ankara                         65 – 85

DAP Yapı’nın Maltepe’de hayata geçirdiği Burgu, Dalga ve Tango kulelerin işletmesini, Amman, Abudabi ve Dubai’de hizmet veren Ortadoğulu otel işletmecisi Rotana yapıyor. Güneşli’de Divan Suites İstanbul GPlus projesini inşa eden Maryapı ise projedeki rezidanslann işletmesini Divan Residence’ye vermişti. Maryapı, Basın Ekspres Yolu’nda inşa ettiği Tri G Rotana ve G Yoo Inspired by Starck projelerindeki rezidanslann işletmesi için ise Rotana ile anlaşmış durumda.

Maryapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, Divan markasını Güneşli’ye getirerek ezberleri bozduklarını ve bölgedeki projelerin metrekare fiyatlarının da yükselmesini sağladıklannı söylüyor. Özkök, Tri G Rotana projesinin yüzde 40’ına ortak olan Rotana Group’un ilk kez Türkiye’de yapılan bir projeye 75 milyon dolarlık yatınm yaptığını da ifade ediyor.

KENDİ MARKASINI YARATTI

Bu alanda yatırım yapan Babacan Holding, geçtiğimiz yıllarda Prime Süite adıyla otel ve rezidans hizmeti veren bir şirket kurup bu sistemi tüm projelerinde uygulama kararı almıştı. Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, Prime Süite adını verdikleri otel ve rezidans konseptinin ilkini Basın Ekspres Yolu’nda Süite Apart Hotel’de faaliyete geçirdiklerini belirtiyor. Babacan, “Gelecekte bu işi Dubai ve Abudabi’de de yapmayı planlıyoruz” diyor.

Singapurlu Fraser Grubu’nun işletmesinde bu hizmeti veren Ant Yapı’nın yönetim kurulu başkan vekili Mehmet Okay, uygun fırsat çıkması halinde başka projelerde de bu sistemi uygulayabileceklerini söylüyor.

ANADOLU’YA YAYILACAK

Accor Hotels İş Geliştirme Direktörü Onur Kurç, apart otel olarak bilinen uzun dönem kiralama yapan Adagio markasıyla İstanbul’un merkezi semtlerinden birinde ilk otellerini 2018 yılına kadar açacaklannı söylüyor. Kurç, İstanbul başta olmak üzere nüfusu 1 milyonu geçen Anadolu şehirlerinde bu marka ile önümüzdeki beş yıl içinde beş otel açma planları olduğunu, bunun için görüşmeler yürüttüklerini vurguluyor.

Inter Continental Hotels Grubu da Staybridge Suites markasıyla Türkiye’de uzun dönemli konaklama hizmeti için franchise vermek üzere araştırmalar yapıyor.

İstanbul,  İzmir  ve Ankara dışında Bursa bu konuda yatırımcıların iştahını kabartıyor. Opel’den Hyundai’ye kadar otomotivcilerin Bursa Çekirge’de bulunan binalannı uzun dönem kiralama yatınmına dönüştürmek için araştırmalar yaptıkları vurgulanıyor.

Türkerler Holding, Mahall Ankara ve Mahall İzmir Bomonti projeleri ile sistemi Ankara ve İzmir’de Divan Residence işletmesinde uygulayacak

Uzun dönem kiralama tercihinin 7 nedeni 

*Otele göre daha fazla alan sağlaması

*Yemek pişirme imkanı sunması.

*Ücretinin uygunluğu

*Konforlu olmaso

*Serbestlik sağlaması

*Otele göre gizlilik sağlaması.

*Misafir ağırlama olanağı sunması.

KHK ETKİSİ NE OLUR?

 

Bu arada Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması çerçevesinde önceki hafta çıkarılan yeni bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yapılan düzenlemeyle kiralama yapılan mülklerde polise kimlik bildirimi zorunlu hale getirildi. Şimdi bunun bu alandaki yatınmları nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Türkiye Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Levent Erdoğan, “Bu düzenlemeyle otellerin tabi olduğu 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu’na bu tesisler de dahil edildi. Eskiden 30 yatak altı tesisler bu bildirimi online olarak yapmazdı, şimdi herkes yapacak. Aynca geçmişte her tesis için günde bir kere gece 01.30’da bildirim yapılırdı, şimdi her girişte bildirim yapılacak” diyor.

Levent Erdoğan, Rotana, Fraser gibi markaların işlettikleri tesislerin işlerini yasal şartlarda yaptığını ancak merpen altı çalışan günlük kiralık tesislerin otellere ciddi rekabet yarattıklannı vurguluyor.

 

Ekonomist

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS