Vali Güzeloğlu Havaalanı İnşaatını İnceledi

16.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Vali Güzeloğlu Havaalanı İnşaatını İnceledi

Mersin Hasan Basri Güzeloğlu, Çukurova Bölgesel Havaalanı inşaatında 4 ay gibi kısa bir sürede çalışmaların önemli bir bölümünün tamamlandığını söyledi.

Vali Güzeloğlu, Tarsus ilçesinde yapımı devam eden Çukurova Bölgesel Havaalanı inşaatında incelemelerde bulunda. Çalışmalar hakkında bilgi alan Güzeloğlu’na Ak Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun da eşlik etti. Güzeloğlu burada yaptığı açıklamada, Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın Türkiye’nin en büyük ve en stratejik havaalanlarından biri olacağını belirtti. İnşaatın başlamasından bu yana geçen 4 ay gibi kısa bir süre içerisinde çalışmaların önemli bir bölümünün tamamlanmasının mutluluk verdiğini ifade eden Güzeloğlu, “Gerek yıllık 15 milyon yolcu potansiyeli gerek Türkiye’nin en uzun 2 pisti gerek lojistik altyapısı, depolama alanları ve kargo terminalleriyle Türkiye’nin en yeşil ve çevreci havaalanı olma kimliğini taşıyanÇukurova Bölgesel Havaalanımız Mersin’in değil bölgenin ve bölge ülkelerinin de faydalanacağı bir hub havaalanı olarak da gündeme gelecek. Bununla da kalmayıpTürkiye’nin en önemli tarım bölgesi olan Mersin’de ve çevresinde hava kargosu konseptine uygun tüm ürünlerin dünyaya ihraç edildiği bir merkez olacak. Konaklama, fuar alanları ve geliştirilecek bağlantılarla entegre edilerek, Mersin’in bölgesel ve uluslararası ticaret ve fuar merkezi kimliğini ön plana çıkartacak” dedi.

Denizcilik, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri ile geçen hafta bir toplantı yaptıklarını aktaran Güzeloğlu, “Toplantıda Devlet Demiryolları Adana Bölge Müdürlüğümüz ile demiryolu bağlantılarını, Karayolları Bölge Müdürlüğümüz ile hemMersin hem de Adana’ya doğrudan otoyol ve otoban bağlantısını, demiryolu ve karayolunun çevre düzeninin havaalanına entegre edilmesi ile gerek yolcu gerekse yük taşımacılığının altyapı ve planlama çalışmalarını tamamladık. İnşallah yapımının tamamlanmasının ardından havaalanımız, hizmetler sektöründe Mersin veTürkiye’nin gelişimine ve kalkınmasına, en önemlisi de Türkiye’nin 2023’te dünyanın en güçlü ilk 10 ülkesi ve ekonomisi olma hedefine çok büyük katkı koyacaktır” diye konuştu.

Çalışmaları büyük bir gururla incelediğini dile getiren Güzeloğlu, Türkiye’de ilk defa uygulanan bazı yöntemler ile betonla demirin buluştuğu inşaatta hızlı bir çalışma yapıldığını kaydetti. Havaalanının Türkiye’nin gururu olacağını vurgulayan Güzeloğlu, “Böyle bir yatırımın kararını veren ve Tarsus’a kazandıran başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Bakanlarımız Sayın Binali Yıldırım ileZafer Çağlayan’a, bürokratlarımıza, yüklenici firmamıza çok teşekkür ediyorum. İnşaat aşamasında ortalama 2 bin insanımız istihdam eden, en yüksek çalışma döneminde 3 bin 184 işçinin istihdam edileceği, tamamlanmasıyla doğrudan ve dolaylı istihdam ile binlerce Tarsuslu ve Mersinlinin ve bu ülke insanın hizmet bulacağı bu yatırımın kentimiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı Uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Havaalanı projesinin yapımını üstlenen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu ise Güzelolğu’na verdiği bilgide, 4 ay gibi kısa bir sürede pistlerin beton inşaatlarının, toplam beton alanının dörtte birinin ve arıtma tesisinin tamamlandığını belirterek, 2 ay sonra projenin tamamlanacağı günü de açıklamayı umduklarını söyledi. – MERSİN

kaynak: haberler.com

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

17.10.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3475 ₺ 3475 ₺ 3515 ₺
İzmir 3330 ₺ 3355 ₺ 3380 ₺
Karabük 3380 ₺ 3450 ₺ 3450 ₺
Biga 3420 ₺ 3430 ₺ 3440 ₺
Payas 3340 ₺ 3365 ₺ 3390 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ