yakan aydınlatma


Yaşam Kalitesi En Yüksek İlçe

Yazar:

09.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Yaşam Kalitesi En Yüksek İlçe

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Kadıköy, İstanbul Ticaret Odası tarafından gerçekleştirilen İstanbul’da Yaşam Kalitesi Araştırması’nda en yaşanılır ilçe seçildi. Araştırmaya katılan 2 bin 410 kişinin büyük çoğunluğu en kaliteli yaşamın olduğu ilçeyi Kadıköy olarak gösterdi.

İstanbul Ticaret Odası’nın gerçekleştirdiği İstanbul’da Yaşam Kalitesi Araştırması’na göre İstanbul’un yaşam kalitesi en yüksek ilçesi Kadıköy. İstanbul’daki 39 ilçede 2 bin 410 kişinin katılmıyla gerçekleştirilen anketler sonucunda en yaşanılır ilçe sıralamasında birinci olan Kadıköy’ü Beşiktaş, Beyoğlu ve Şişli ilçeleri takip etti.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Murat Şeker tarafından İstanbul Ticaret Odası adına yapılan araştırmada yaşadıkları ilçedeki diğer bireylerin gelir durumlarının önemli olduğunu düşünenlerin listesinde Kadıköy yine ilk sırada yer aldı. Beşiktaş, Beylikdüzü, Maltepe ve Ataşehir ise sıralamada Kadıköy’ün arkasında yer aldı. Yaşadığı ilçedeki sosyal yaşamdan memnun olanların yoğunlaştığı ilçe sıralamasında yine Kadıköy birinci oldu. Kadıköy’de yaşayanlar, Kadıköy’deki sosyal yaşamdan memnun olduklarını dile getirdiler. Araştırmada, Kadıköy’ü, Şişli, Zeytinburnu, Beşiktaş ve Büyükçekmece izledi.

Düşük puan alan ilçeler

Memnuniyetin en az olduğu ilçeler ise Sancaktepe, Sultanbeyli, Gaziosmanpaşa, Sultangazi ve Arnavutköy olarak belirlendi. Eğitim açısından en memnuniyet duyulan ilçeler sıralamasında da Kadıköy yer aldı. Şişli, Üsküdar, Fatih, Kadıköy ve Beşiktaş, eğitim konusunda en memnun olunan ilçeler olarak belirlenirken, sağlık memnuniyeti konusunda da sıralama Zeytinburnu, Fatih, Silivri ve Kadıköy olarak açıklandı.

Araştırmada ankete katılanlara kadın-erkek gerilimi açısından bir değerlendirme yapmaları da istendi. Ankete katılanlar, kadın-erkek geriliminin en az olduğu ilçe olarak Adalar ve Kadıköy’ü gösterirken, Güngören, Bağcılar, Esenyurt, Sultangazi ve Esenler’i de gerilimin en fazla olduğu ilçe olarak belirlediler.

Araştırmanın proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Murat Şeker, İstanbul’un 39 ilçesinde eğitim, sağlık, ekonomi, altyapı, ulaşım gibi 58 farklı değişken üzerinden araştırma yaptıklarını belirterek, “Kadıköy ilçesi araştırmalarımızda en yaşanılır ilçe olarak belirlendi. Bu sonuçlarda ilçenin ekonomik gücünün, eğitim seviyesinin, ticari hacminin yüksek olması çok önemli bir faktör. Kadıköy birçok anlamda İstanbul’un genel seviyesinin üzerinde” diye konuştu.

Tarihi Şehremaneti binası kent kütüphanesi oluyor

Kadıköy Belediyesi, uzun yıllardır belediye binası olarak kullanılan tarihi Şehremaneti binasını restore ederek kent kütüphanesine dönüştürüyor. Kadıköy Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi olarak 2014 yılında hizmete girecek binada çok sayıda sanatçıya dair bilgi ve begeler ile tarih, edebiyat ve sanat koleksiyonları yer alacak.

Kültür ve sanat merkezine dönüştürülecek tarihi yapının restorasyonunun 2014 yılında tamamlanması hedeflenirken, hizmete girdikten sonra birçok değerli edebiyat, tarih ve sanat koleksiyonlarına da ev sahipliği yapması bekleniyor. Milli mücadele yıllarında aydınların miting, toplantı gibi etkinlikler düzenlediği Şehremaneti binası, uzun yıllardır belediyenin meclis toplantılarına, etkinlik ve sergilere ev sahipliği yapıyordu.

Y. Terziyan isimli bir Ermeni mimar tarafından 1912-1914 yılları arasında inşa edilen binada artık Kadıköy Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi adıyla İstanbul’un kültür hayatının önde gelen simalarına ait birçok önemli belge ve kitapları halkın hizmetinde olacak.

Yazarların bağışladığı kitaplarla özel ihtisas kitaplıklarının da kurulacağı kütüphanede bilimsel toplantılar, tarih-sanatla ilgili özel seminerler, tematik toplantılar, konferans dizileri, akşamüstü sohbetleri olacak. Kadıköy’de yaşamış veya yaşayan yazar, şair ve sanatçıların belgeleri, mektupları, fotoğrafları, yazışmaları, varsa el yazmalarının da toplanacağı kütüphanede Kadıköy’ün yetiştirdiği önemli kültür ve sanat insanları için ayrı bir bölüm de yer alacak. Etkinlikler, sergiler ve konferans dizileriyle ilgili projeyi de Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Murat Katoğlu birlikte hazırlayacak.

Kurbağalıdere için fikir projesi yarışması

Kadıköy Belediyesi, Kuşdili Çayırı’nın da içinde bulunduğu Kurbağalıdere Vadisi’nin fiziksel, sosyal ve kültürel ihtiyaçlara cevap verecek şekilde yeniden planlanması için fikir projesi yarışması düzenledi. Yarışmayı kazanan projeler bir sergiyle kamuoyunun beğenisine sunulacak.

Kadıköy Belediyesi Kuşdili Çayırı, Salı Pazarı, Söğütlüçeşme Tren İstasyonu, Kadıköy Belediyesi hizmet binası, Kadıköy İtfaiyesi, Yoğurtçu Parkı ve Şükrü Saraçoğlu Stadı’nın da yer aldığı Kadıköy Kurbağalıdere Vadisi’ni yeniden yapılandırmaya hazırlanıyor. Toplam 2.8 kilometrelik Kurbağalıdere Vadisi’nin planlanması için başlatılan Fikir Projesi Yarışması’nın jüri değerlendirmesi sürüyor.

80 bin liralık ödül verilecek

Kadıköy’ün doğal, fiziksel, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına göre Kurbağalıdere Vadisi’nin yeniden projelendirilmesinin hedeflendiği yarışmaya Mimarlar, Şehir Plancılar ve Peyzaj Mimarlar Odası’na bağlı en az bir kişinin ekip de bulunması koşuluyla çok sayıda başvuru yapıldı. Seçilecek projeyle Kadıköy’de D100 karayolu ile Marmara Denizi arasında Kurbağalıdere ve Çevresini kapsayan alan kentsel anlamda yeni bir yüze kavuşacak. Kadıköy’ün çehresini değiştirecek projeyi hazırlayan 5 kişi de 80 bin lira ödülün sahibi olacak. Daha önce imar planlarında yeşil alan olarak gösterildiği halde alışveriş merkezi yapılacağı iddialarıyla gündeme gelen Kuşdili Çayırı da yarışmada yeniden projelendirilen alanın içinde yer alıyor. Kadıköylüler Kuşdili Çayırı’na AVM yapılması projesine karşı itiraz etmiş ve proje iptal edilmişti.

Kadıköy’de sessiz temizlik

Kadıköy Belediyesi, evsel atıkların toplanmasında kullanılmak üzere 15 adet yeni nesil çöp toplama aracını hizmete soktu. 10’u hibrid, 5’i de yüzde yüz elektrikli araçlar hem çevreye zarar vermiyor hem de sessiz çalışıyor.

Kadıköy Belediyesi, çevre temizliğini ulusalarası standarlardaki çöp toplama araçlarıyla gerçekleştiriyor. İsveç’te ilk kez kullanılmaya başlanan ve Avrupa’nın birçok önemli şehrinde kullanılan hibrid sistemli çöp toplama araçları artık Kadıköy’de.

Çevre dostu araçlar, Kadıköy Belediyesi’nin talebi doğrultusunda İtalya ve Hollanda’dan ithal edildi. Özellikle yaya trafiğinin yoğun olduğu çarşı ve meydanlarda kullanılan Hollandalı Geesinknorba Firmasi ile Mercedes Firması ortak yapımı elektrikli hibrid araçlar Türkiye’de ilk kez Kadıköy sokaklarında kullanılmaya başlandı.

Aynı zamanda konteyner boşaltmasında yüksek devirlerde motor çalışması olmaması veya motorun çalışmasına ihtiyaç bulunmaması nedeniyle egzoz gazı emisyonu ise sıfıra yakın azalıyor.
Ayrıca araç geri hareketinde personelin toplama alanı üzerinde bulunduğu tespitinde ise otomatik olarak çalışmasını durduruyor ve herhangi bir can kaybını önlediği için güvenli araç olarak tanınıyor.

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13500 ₺ 13400 ₺ 13150 ₺
İzmir 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Karabük 12900 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Biga 13250 ₺ 13100 ₺ 12900 ₺
Payas 12750 ₺ 12600 ₺ 12400 ₺
Gebze 13250 ₺ 13150 ₺ 12900 ₺
Samsun
Ankara 13050 ₺ 12900 ₺ 12700 ₺
Bursa 12950 ₺ 12800 ₺ 12600 ₺
Kütahya
Sivas 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS