Yeni Bir İnşaata Başlarken Saha Araştırmasının Önemi

Yazar:

08.02.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Yeni Bir İnşaata Başlarken Saha Araştırmasının Önemi


Saha incelemesi, herhangi bir kentsel gelişim projesinin planlama aşamasının bir parçasıdır. Bölgenin toprak bileşimi ve oradaki toprak ve kayanın mukavemetinin yanı sıra inşaat veya bina güvenliğini etkileyebilecek diğer bazı özelliklere bakan bir jeoteknik mühendisi içerir. Herhangi bir inşaat öncesinde kapsamlı bir saha incelemesi yapmak çok önemlidir. Site incelemesi yapmanın birkaç nedeni vardır.

Hasarı En Aza İndirir

Evinizi sorunlu bir zemin üzerine inşa ederseniz, muhtemelen gelecekte hasarla karşılaşacaksınız. Bunun nedeni, evinizin ağırlığını kaldıramayan zayıf bir temel veya temelin etrafındaki zeminin baskısı olabilir. Çevreye dayanacak şekilde tasarlanmış uygun bir temel, evinizi korumak için çalışacaktır.

Bu, temel tasarlanmadan önce bir geoteknik mühendisinin sahanızı kontrol etmesini zorunlu kılar. En iyi çözümü bulmaya yardımcı olabilecek, sahada inşaat yapmanın risklerini belirlemeye yardımcı olurlar. Bu, belirli bir tasarım, malzeme veya işlemler kullanıyor olabilir veya daha uygun bir yer bulmak anlamına gelebilir.

Maliyetlerden Tasarruf

Bir alanı inşaat için uygun hale getirmenin en iyi yollarından biri toprağı işlemektir. Bu nedenle, bir saha araştırması, zemini tedavi etme ihtiyacı olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur. Varsa, o zaman içindeki birkaç toprak sahibi arıtmaya kaynak ayırmak için bir araya gelebilir. Bunu bir grup olarak yaparak, tek bir geliştiricinin toprağı işlemek için harcayacağı maliyetleri azaltacaktır.

Ayrıca, zemini işlemek, inşaatın devam etmesi ve daha sonra komplikasyonların fark edilmesi durumunda kaybedilecek olan parayı kurtarmaya yardımcı olur. Bu, zayıf temellerden kaynaklanan bakım maliyetlerini düşük tutmayı içerir.

ofis mobilyaları

Saha Araştırması

Yapı Malzemelerinin Belirlenmesine Yardımcı Olur

Bir saha araştırması, inşaatta kullanılacak en uygun malzemelerin belirlenmesine yardımcı olur. Bazı malzemeler belirli topraklara uzun süre tutunamayabilir, bu da duvarlarda çatlaklar olduğu ve hatta inşaat bittikten çok sonra bile zeminlerde görünebileceği anlamına gelir.

Bu nedenle, toprağı kontrol etme ve inşaat için hangi malzemenin en iyi olacağına karar verme ihtiyacı vardır. Bir mühendis, toprak testi sonuçları çıktığında bunu belirlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, genel olarak projeye devam etmenin ne kadar uygun olduğunu da belirleyecekler.

Projenin Güvenliğini Artırır

Bir saha incelemesinin gerekli olmasının en önemli nedenlerinden biri, projenizde ilerlemenin ne kadar güvenli olduğunu belirlemeye yardımcı olmaktır. Belirli topraklarda inşaat yapılması işçiler ve yakınlardaki mevcut binalar için tehdit oluşturabilir. Herhangi bir yasal sonuçtan kaçınmak için kalifiye bir uzmanla bir site araştırması yapın.

Bir saha incelemesinin önemi yeterince vurgulanamaz. Maliyetleri düşürmeyi ve güvenliği iyileştirmeyi içeren bir projenin çeşitli yönlerinin belirlenmesine yardımcı olur. Her geliştirici, bir sonraki projesi için saha araştırması yapmayı düşünmelidir.

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.


online


YORUMLAR

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.05.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 7340 ₺ 7310 ₺ 7280 ₺
İzmir 7185 ₺ 7160 ₺ 7100 ₺
Karabük 7290 ₺ 7215 ₺ 7140 ₺
Biga 7250 ₺ 7210 ₺ 7170 ₺
Payas 7210 ₺ 7170 ₺ 7130 ₺
Gebze 7310 ₺ 7280 ₺ 7250 ₺
Samsun 7340 ₺ 7340 ₺ 7250 ₺
Ankara 7260 ₺ 7230 ₺ 7200 ₺
Bursa 7255 ₺ 7230 ₺ 7170 ₺
Kütahya
Sivas 7300 ₺ 7270 ₺ 7240 ₺
Detaylı Görünüm

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ