-

Yeşil Binalar Yakında Zorunlu Hale Gelecek

Yazar:

13.10.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Yeşil Binalar Yakında Zorunlu Hale Gelecek

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Swissotel The Bosphorus İstanbul’da başlayan SBE16 İstanbul Konferansı, “Akıllı Metropoller – Sürdürülebilir ve Akıllı Binalar ile Akıllı Şehirler için Entegre Çözümler” (Smart Metropols – Integrated Solutions for Sustainable and Smart Buildings & Cities) temasıyla 3 gün sürecek ve 20 oturumda 113 bildiri sunulacak. 15 Ekimde sona erecek olan konferansta Türkiye’nin iklim değişikliği kapsamındaki ulusal vizyonu masaya yatırılacak, yarının yapıları ve şehirleri konuşulacak; sürdürülebilir bir gelecek için fikirler, çözümler, yöntemler ve teknikler tartışılacak ve sonuçlar paylaşılacak.

 

Dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olarak öne çıkan Sürdürülebilir Yapılı Çevre Konferanslar Serisi (The Sustainable Built Environment Conference Series), bugün yapılan açılış töreniyle başladı. 2000 yılından bu yana dünyanın 50’den fazla ülkesinde yapılan Sürdürülebilir Yapılı Çevre Konferanslar Serisi (The Sustainable Built Environment Conference Series)’nin Türkiye ayağı olan SBE16 İstanbul Konferansının açılış konuşmasını Türkiye İMSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar yaptı. iiSBE (International Initiative for a Sustainable Built Environment) Direktörü Nils Larsson ve TOKİ Başkan Vekili Mehmet Özçelik’in de açılış konuşmacıları arasında yer aldığı konferansın özel sunumlar bölümünde, Schneider Elektrik Akıllı Şehirler Global Direktörü Gordon Falconer, BPIE (The Buildings Performans Institute Europe – Avrupa Bina Performansı Enstitüsü) Direktörü Oliver Rapf ve ECO Platform Başkanı Sven Olof Ryding de birer sunum yaptı.

Sıfıra yakın enerjili ve Yeşil Binalar yakında zorunlu hale gelecek

Hızla artan dünya nüfusunun şehirleşmeyi de artırdığına bununla birlikte yaşlanan nüfus nedeniyle kalabalık ailelerin yerini yalnız yaşayanların aldığına dikkat çeken Hinginar, bu durumun da plansız kentleşmenin en önemli nedenlerinden biri olduğuna değindi. Hinginar, “Plansız kentleşme ve sanayileşme başta iklim değişikliği olmak üzere tüm canlıların yaşamını giderek daha olumsuz etkilemekte. Özellikle gıdaya ve enerjiye ulaşmada sıkıntılar kitlesel göçlere ve ne yazık ki mevcut ve muhtemel savaşlara yol açmakta. Bu nedenlerle tüm ülkelerin ve sanayicilerin strateji belirlemede çok dikkatli olmaları gerekiyor” diyerek, Aralık 2015’te Paris’te gerçekleşen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde alınan kararları hatırlattı. Sera gazları emisyonunu azaltıcı sorumlulukların Türkiye inşaat sektörü açısından büyük önem taşıdığının altını çizen Hinginar, önümüzdeki dönemde Sıfır veya sıfıra yakın enerjili binalar, Yeşil Binalar’ın giderek zorunlu hale geleceğini ifade etti.

Avrupa Birliği’nin 2008 yılında kabul ettiği yönetmeliğe değinen Hinginar, “Bu yönetmelikle Avrupa’da 2019 yılından itibaren bütün kamu binalarında ve bundan iki yıl sonra da bütün yeni binalarda sıfıra yakın enerjili binalar yapılmasını zorunlu kılmış bulunuyor. Aynı zamanda tüm AB üyesi ülkelerin emisyon salınımının da 2030 yılına kadar %40 oranında azaltılması hedefleniyor. Bu konuları artık bizim de ülkemizde ciddiyetle değerlendirmemiz zorunlu hale gelmiştir. Bizim de Türkiye İMSAD olarak, üyelerimizle birlikte emisyon salınımımızı 2030 yılına kadar %40 oranında azaltma yönünde çalışacağımızı ben burada bir Türkiye İMSAD SÖZÜ olarak veriyorum ve eminim ki bugün ve gelecekteki Türkiye İMSAD yönetimleri bu sözümüzün takipçisi olacaktır” dedi.

Sürdürülebilirliğin inşaat sanayisindeki en büyük temsilcisiyiz

Türkiye inşaat malzemesi sanayisinin gelişmesini ve sürdürülebilirliğini ilgilendiren çevre, iklim değişikliği, enerji verimliliği politikalarının oluşturulmasına katkı sağlamak ve inşaat sanayiinde bu konularda işbirliğinin arttırılması, farkındalığın sağlanması amacıyla birçok çalışmaya imza attıklarını belirten Hinginar, “Türkiye İMSAD inşaat sektöründe ülkemizin en büyük mesleki sivil toplum kuruluşudur. Üzerimize düşen sorumlulukları sahipleniyor ve en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Bugüne kadar bir sivil toplum kuruluşu tarafından Küresel Raporlama Sistemi olan GRI4 rehberine göre hazırlanan ilk sürdürülebilirlik raporumuzu 2014 yılında yayınladık. Bu konferans esnasında da 2. Raporumuzu tamamladık. Geçtiğimiz yıl, 7’incisini gerçekleştirdiğimiz İnşaatta Kalite Zirvemizde, yine Türkiye İMSAD olarak ‘Su yönetimi, Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği, Sorumlu Üretim, İşgücü ve İstihdam ile Ürünler ve Sistemler’ parametrelerine uyumluluk kapsamında Sürdürülebilirlik İlkelerimizi açıkladık ve ‘Sürdürülebilirlik Sözü’ verdik. Bunun yanında, Sürdürülebilirlik ve Çevre Dostu Malzeme Komitelerimizin ortak çalışmayla Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “Yapı Ürünlerinin Üretim – Kullanım Döngüsü” dersini hayata geçirdik. Bu yıl Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte Özyeğin Üniversitesi’nde de derslere devam edilecektir. Ayrıca Anadolu Buluşmaları, Sürdürülebilirlik Paylaşım günleri ve Gündem Buluşmaları toplantılarımızda da sektörümüzle ilgili ekonomik ve çevresel etkiler, iş sağlığı ve iş güvenliği, binalarda enerji verimliliği konularında sektörümüz mensuplarına dönük etkinlikler yapmaya devam ediyoruz. Kısacası Türkiye İMSAD olarak sektörümüzde sürdürülebilirliğin en büyük temsilcisiyiz” dedi.

Gelecek akıllı binalar ve şehirlerle şekillenecek

Konferansın açılış oturumunda yer alan diğer konuşmacılar da akıllı bina ve şehir tasarımına çeşitli organizasyonlar ve çalışmalar kapsamında farklı bakış açıları getirdi. SEB Konferanslarının tarihçesine değinen iiSBE (International Initiative for a Sustainable Built Environment) Direktörü Nils Larsson 2000 yılında başlayan ve her üç yılda bir yapılan organizasyonun bugün sürdürülebilir bina ve inşaat konusunda dört farklı uluslararası organizasyon tarafından sahiplenilen bir yapıya dönüştüğüne değindi.

Mahalle kültürü gelecekte de sürmeli

Akıllı kent veya yaşanabilir şehirler gibi kavramların ortak paydasının insan mutluluğu ve sağlıklı bir ortamda yaşama arzusu anlamına geldiğini söyleyen TOKİ Başkan Vekili Mehmet Özçelik ise, “Yüksek katlı modern binalar ve dev kuleler bugün büyük şehirlerin gerçeği olmakla birlikte, ideal kentlerin hedeflediği bir kentsel ortamı göstermiyor. TOKİ olarak, kent kavramında konut boyutunun önemli bir tarafında duruyoruz. Konut, insanların barınma ve yaşam alanı olarak kullandığı, bireylerin yaşamsal ihtiyaçlarını giderdikleri, sosyal ilişkilere girdikleri temel bir yaşam boyutudur” diyerek, yatay yapılaşmanın, dayanışma kültürünün esas alındığı ve farklı gelir gruplarını buluşturan mahalle kültürünün geçmişte olduğu gibi gelecekte de önemli olduğuna dikkat çekti.

Gordon Falconer: Akıllı şehir inşasında ‘Boş Sayfa’ yaklaşımı

Akıllı şehir inşa etmenin en ideal yolunu boş sayfa yaklaşımı ile açıklayan konferansın ana konuşmacılarından Schneider Elektrik Akıllı Şehirler Global Direktörü Gordon Falconer, “Bu yöntem genellikle zordur ve işin sırrı kamunun geliştiricileri akıllı şehir teknolojilerini ve düşünce tarzını uygulamaları için teşvik etmesidir. “Akıllı şehir” kavramı şehir gelişimi için önemli olan birtakım temel unsurları içermektedir. Bunların arasında, akıllı şehir ifadesinden ne anlaşıldığı, böyle bir kavrama neden ihtiyaç duyulduğu ve kimler tarafından oluşturulabileceği gibi temel sorular yer almaktadır. Bu açıdan, öncellikle akıllı şehir(ler) oluşturmak için planlama ilk adım olmalı ve daha sonraki adım olan tasarımda akıllı şehir teknolojilerinin önemli olduğu unutulmamalıdır. Bir akıllı şehir inşa etmek için boş sayfa ile başlamak en idealidir ama ‘boş sayfa’ yaklaşımı genellikle zordur ve işin sırrı kamunun geliştiricileri akıllı şehir teknolojilerini ve düşünce tarzını uygulamaları için teşvik etmesidir” dedi.

Yapı, farklı sektörler ve yaşam entegrasyonu kurulmalı

Şu anda en çok çalışılan çevresel yapılanmalar arasında yer alan neredeyse sıfır enerji binalar konusunda dünyadan örnekler veren BPIE (The Buildings Performans Institute Europe) Avrupa Bina Performansı Enstitüsü Direktörü Oliver Rapf, binalardaki enerji tüketimi konusunda çok önemli gereksinimler bulunduğunu ancak bu tür gereksinimlerin hükümetleri ve yatırımcıları tek başına zorladığını ifade ederek, başarının bir formül geliştirmekte olduğuna dikkat çekti. Neredeyse sıfır enerjili binaların yaklaşımında koşullar, paydaşlar ve uzun vadeli stratejinin tanımının iyi belirlenmesi gerektiğine de dikkat çeken Rapf, “Geleceğin binasında olmazsa olmaz kriterler var. Öncelikle enerji etkin olmalı. Yenilenebilir enerji üretimi ve enerjisini depolayabilme imkanı olmalıdır. Diğer yandan var olan taleplere cevap verebilmeli, iklim değişikliğinin getirdiği sorumlulukları yerine getirebilmeli ve başka sektörlerle ilişki kurarak yeni gelişmelere entegre olabilir yapıda olmalıdır” dedi.

kanyak:yapi.com.tr

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS