yakan aydınlatma


‘Yeşil İş’ yeni istihdam kapılarını açıyor

Yazar:

08.01.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Yeşil İş’ yeni istihdam kapılarını açıyor

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Şirketlerin üretim yaparken aynı zamanda düşük karbon kullanarak çevreyi korumasını ve enerji tüketimini minimuma indirmesini amaçlayan “yeşil iş hareketi” Türkiye’de de etkisini gösteriyor. Türkiye’nin özellikle Kyoto protokolünü imzalaması iş dünyasında “yeşil iş” hareketini hızlandırdı. . Son zamanlarda önem verilen yeşil iş hareketi, çevre ve ekonomiye kazandırdığı avantajlarla dikkat çekiyor. Şirketlerin enerji verimliliklerini artırma ve yenilenebilir enerji yatırımları sayesinde hem çevre koruma bilinci gelişiyor hem de şirketler enerji harcamalarında büyük kâr elde ediyor. Yeşil iş hareketinin gelişmesi sayesinde birçok girişimciye yeni iş fırsatları doğarken, binlerce kişiye de yeni istihdam kapılarının açılacağı belirtiliyor. Yetkililer birkaç yıl içinde 50 bin yeşil yakalı istihdama ihtiyaç duyulacağını belirtirken, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Yeşil Ekonomi Raporu’na göre, gelecek 20 yıl içinde, yeşil ekonomiyle 15-60 milyon arasında ek istihdam ortaya çıkacağını belirtiyor. Tüm bu veriler Türkiye’nin yeni iş kollarına merhaba demesine imkân sağlayacağını gösteriyor.

“Kentsel dönüşümden de faydalanılacak”
Eski KOSGEB ve ENVER Başkanı Erkan Gürkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada; şirketlerin artık yakıt, elektrik ve bina yalıtımı gibi birçok kolda enerji verimliliğine önem verdiğini, Türkiye’de bu bilincin yavaş yavaş oturmakta olduğunu ifade etti. Kentsel Dönüşüm’ün Yeşil İş hareketine soluk getireceğini söyleyen Gürkan, “Enerji verimliliği, uyulması gereken mevzuatlar nedeniyle firmalara bazı sorumluluklar getiriyor. Bu mevzuatlar aynı zamanda yeni iş kollarının da oluşmasına yol açarak, bir takım fırsatlar da sunuyor. Bu gelişmeler sayesinde birçok kişiye iş kapısı açılacak. Türkiye’nin gündeminde kentsel dönüşüm var. Kentsel Dönüşüm ile daha çok yeşil bina inşa edilecek. Dolayısı ile yeşil mimarlara, yeşil tasarımcılara ve LED enerji sistemlerine de gereksinim duyulacak. Mesela yeşil ekonomi kapsamında ısı enerjisini tutmak için binalara yalıtım sistemleri uygulanacak; bundan inşaat sektörü ve çalışanları yararlanacak. Yine aynı paralelde elektrik tasarruf sistemlerini üreten firmalar ve bu işte emek gösterecek olan işçiler de buradan ekmek yiyecek” dedi.

Yeşil üreticilere Enerji Bakanlığı’ndan destek
Yeşil iş kollarına bir destek de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan geliyor. Yenilenebilir Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Genel Müdürlüğü, verimliliğini artırmak isteyen sanayi kuruluşlarının oluşturduğu projelere destek veriyor. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Erdal Çalıkoğlu, yıllık toplam enerji tüketimi 1000 ton petrol ve üzeri olan sanayi işletmelerinin enerji verimliliğini sağlama amacıyla geliştirdikleri projelere %30 hibe desteği vereceklerini söyledi. Bedeli 1 milyon lirayı aşmayacak projelerin bu yıldan itibaren her yıl Ocak ayında değerlendirileceğini vurgulayan Çalıkoğlu, 2 yıl içinde projelerin tamamlanma şartı olduğunu ifade ederek; “Bu destek sayesinde sanayi işletmeleri hem enerji verimliliklerini artıracak hem de masraflarının %30’unu devletten karşılayacaklar. Bu proje sanayi kuruluşları için büyük fırsat” dedi.

“KOBİ’ler enerji tasarrufuna önem vermeli”
KOBİ’lerin enerji verimliliklerini artırmalarının ve tasarruf yapmalarının önemine değinen Çalıkoğlu, “KOBİ’ler aydınlatma, ısıtma ve enerji sistemlerine büyük meblağlar harcıyorlar. Bunlarla baş etmenin ve verimliliklerini artırmalarının pek çok yolu var. Örneğin aydınlatmada özel tasarlanmış tasarruf ampulleri kullanılabilir. Kurulacak atık ısı kazanları ile işletmeler ısı enerjilerinden birden fazla yerde faydalanabilirler. Tasarruf konusunda elektrik motorları oldukça önemli. İşletme sahipleri maliyet açısından genelde ucuz elektrik motorları kullanmayı tercih ediyorlar. Ancak bu motorlar yaklaşık 40 gün içerisinde motor parası kadar elektrik harcıyorlar. Yani daha az masraf yaptığını sanan işletmeler farkında olmadan elektrik faturalarında kaliteli motor fiyatı kadar fazladan ödeme yapıyorlar. Bu paralelde işletmelerin kesinlikle yüksek verimli motorlar kullanması gerektiğine inanıyorum” diyerek firmalara tasarruf yöntemlerini aktardı.

İşte Yeşil İş Fırsatları:
1) Isı Yalıtımı
2) Ekolojik Bina müteahhitliği
3) Ekolojik Bina mimarlığı
4) Enerji tasarrufu sağlayan aydınlatıcı
5) Enerji tasarrufu sağlayan makine üreticiliği
6) LED aydınlatıcılar
7) Yenilenebilir enerji yatırımı
8) Yenilenebilir enerji mühendisliği
9) Rüzgar enerjisi yatırımı
10) Karbon Satış uzmanlığı
11) Çevre ve enerji hukuku uzmanlığı,
12) Organik tarım işletmeciliği
13) Ekolojik Turizm
14) Çevre mühendisliği,
15) Geri dönüşüm
16) Atık su ve içilebilir su uzmanlığı
 

yesilbina.com

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

03.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 14100 ₺ 14000 ₺ 13750 ₺
İzmir 13750 ₺ 13600 ₺ 13400 ₺
Karabük 14100 ₺ 13900 ₺ 13700 ₺
Biga 13750 ₺ 13600 ₺ 13400 ₺
Payas 14150 ₺ 14000 ₺ 13800 ₺
Gebze 13850 ₺ 13750 ₺ 13500 ₺
Samsun
Ankara 14300 ₺ 14150 ₺ 13950 ₺
Bursa 14050 ₺ 13900 ₺ 13700 ₺
Kütahya
Sivas 14350 ₺ 14200 ₺ 14000 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS