Yunus Aran Bulusması’nda iki mimarlık konferansı

22.03.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Yunus Aran Bulusması’nda iki mimarlık konferansı

Yunus Aran Konferansları,12 Mart Salı günü MSGSÜ ve İTÜ Mimarlık Fakültelerimde öğrenci ve öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Mimar Sinan Üniversitesi 1999 Mimarlık Bölümü mezunu Yunus Aran’ın anısını yaşatmak, öğrencilerin birikimine katkıda bulunmak amacıyla 2001 yılından bu yana her yıl düzenlenen Yunus Aran Konferansları,12 Mart Salı günü MSGSÜ ve İTÜ Mimarlık Fakültelerimde öğrenci ve öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde mimarlık öğrenimini tamamlayan, 1964’te Danimarka Kraliyet Akademisi’nden yüksek lisans derecesini alan, 1966 yılından itibaren Türkiye’de önemli projelere imza atan mimar Erkut Şahinbaş, birlikte çalıştığı Fin mimarisinden ve onun ayrılmaz parçası olarak kabul edebileceğimiz ışığın gücünden etkilenmiş bir mimar. Ancak Şahinbaş’ın bu karakteristik mimariyi taklit etmeden kendi mimarisini oluşturması ve her tasarımında ışığı önemseyerek çözüm üretmesi bugün başarılı ve uzun soluklu mimarlık hayatının en önemli çabası olarak kabul ediliyor. Şahinbaş,”Mimarlık: Işıkla Serüven” başlıklı ışığın bir eleman olarak mimarideki yerine dikkat çeken konuşmasına kuzey ülkelerine özgü olan yeşil ışık oluşumunu gösteren etkileyici bir video gösterisi ile başladı, tapmak, kilise, cami gibi farklı din ve kültürlere ait örnekler üzerinden özellikle dini yapılarda gizemli mekanın ışıkla oluştuğunu vurguladı.

Şahinbaş, tasarladığı Karadeniz Teknik Üniversitesi Spor Salonu, Doğramacızade Camii gibi ışığın iç mekandaki varlığını mimari bir mesele olarak ele aldığı binaları örnek verdi, ışığın kullanımını, maket üzerinden çözüm üretme sürecinde belirlemenin de önemine dikkat çekti.

Jeffrey Inaba:”İçeriğe Biçim Vermek”

Konferansın ikinci konuğu Columbia Üniversitesi GSAPP’a bağlı C-Lab araştırma biriminin direktörü ve INABA Mimarlığın kurucusu, akademisyen ve mimar Jeffery Inaba’ydı. İTÜ’deki “içeriğe Biçim Vermek” başlıklı ingilizce gerçekleşen konferansında Jeffery Inaba, tasarım stratejilerinin temelini oluşturan analiz-tabanlı yöntemlerle gerçekleştirdikleri; Whitney Amerikan Sanatları Müzesi, Public Art Nonvay, Enel Sevgi Türkkan, Emine Görgül, Jeffery Inaba, Emine Güreli, Yüksel Demir. Contemporanea ve Red Bull için geliştirdikleri yaratıcı projelerini izleyenleriyle paylaştı. Bağımsız bir mimarlık yayını olan, Volume dergisinin editörlerinden ve yakın dönemde yayımlanan “World of Giving” kitabının da yazarı olan Inaba; ekonomik küçülme dönemlerinde tasarım ve mimaride diyalogu imkan veren, geri dönüşüm sağlayan, ucuz, fonksiyonel, iş olanaığı sağlayan, yaratıcı projeler üretilebileceğini gösterdi.

Kaynak: Cumhuriyet

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

16.11.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3300 ₺ 3300 ₺ 3340 ₺
İzmir 3240 ₺ 3265 ₺ 3290 ₺
Karabük 3250 ₺ 3300 ₺ 3300 ₺
Biga 3280 ₺ 3290 ₺ 3300 ₺
Payas 3160 ₺ 3185 ₺ 3210 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ