Yüreğir, Adana’nın kent merkezi olacak!

Yazar:

06.01.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Yüreğir, Adana’nın kent merkezi olacak!

Yüreğir Belesiye Başkanı Mahmut Çelikcan yaptığı açıklamada Yüreğir’deki çalışmalarından bahsetti. İşte o açıklama..

Bugüne kadar Yüreğir’in değişimi ve dönüşümü için birçok projeyi hayata geçirdik. Yüreğir Belediyesi, yedi yılda kayda değer işlere imza attı. İlçede kültür evleri, kültür merkezleri, spor kompleksleri, kapalı semt pazarları, birçok sosyal projeler, alt ve üst yapı projeleri gerçekleştirdik. Çalışmalarımız bu yıl da hızla devam edecek. Yüreğir’i Adana’nın kent merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz.

Yüreğir Belediyesi, olarak rutin hizmetlerin yanı sıra birçok sosyal projeyi de sürdürüyoruz. İlçede ‘kentsel dönüşüm’ çalışmaları devam ediyor. Yüreğir’de Kışla 1-2-3, Başak, Karacaoğlan, Serinevler, Yavuzlar, Akıncılar ve Cumhuriyet mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmalarını yürütüyoruz. Kışla l’inci etap çalışması tamamlandı. 6 hektar alanda yapılan çalışmada 324 konut ve 25 işyeri bulunuyor. Proje tamamlandığında 772 konut ve 43 adet işyeri sayısına ulaşılacak. Vatandaşlar, tamamlanan yeni konutlara kavuştu. Yüreğir’de 305.5 hektar alanda planlanan kentsel dönüşüm çalışmalarında mevcut durumda 7 bin 600 konut ve bin 245 işyeri bulunuyor. Dönüşüm sonrası 17 bin 500 konut, 2 bin 750 işyeri, sosyal donatı alanları yapılması planlanıyor.

 

Yüreğirli vatandaşların elverişli koşullarda spor yapmalarını sağlamak amacıyla PTT Evleri Mahallesi’ne iki. Sarıçam Mahallesi ve Levent Mahallesi’ne birer adet olmak üzere dört adet halı saha kurduk. Ayrıca Doğankent, Solaklı, Çamlıbel ve Camili mahallelerindeki diğer tesisler de tamamlanarak hizmete sunuldu. Çağırkanlı ve Akpmar Mahallelerinde de spor tesislerinin yapımı devam ediyor. Bugüne kadar ilçeye 10 adet spor tesisi kazandırdık. Üç spor tesisinin daha protokol anlaşmasını imzaladık.

Tarihi yapılar yenileniyor

Öte yandan Yüreğir Belediyesi ile  Adana  Arkeoloji Müzesi, Roma İtalyan Ulusal Araştırma Merkezi ve Pisa Üniversitesi işbirliğinde yürütülen arkeoloji kazıları devam ediyor. Kervansaray restorasyonu ile Lokman Hekim Camii’nin yeniden inşa çalışmaları devam ederken. Roma dönemine ait 2’nci veya 3’üncü yüzyılda yapıldığı talimin edilen ve 1970 yılına kadar kullanılan iki su değirmeni restore edilip, çevre düzenlemesi yapılarak, eski özgün yapısına kavuşturulacak. Yüreğir’de bütün parklar yenilenerek vatandaşların hizmetine sunuldu. Yüreğir’in en büyük parkı olan Kültür Park, Köprülü Mahallesi’nde açıldı. Atakent Mahallesi’nde 54 dönüm alan üzerinde yapımı devam eden T5 Temmuz Demokrasi Şehitleri’ parkının inşaatı devam ediyor. Seyhan Nehri kenarında Orman Bölge Müdürlüğü’ne

ait yaklaşık 150 dönüm alan üzerine kurulacak ‘Kent Park’ projemizi hayata geçireceğiz. Yüreğir’de hizmete açtığımız 11 adet kültür evinden her yıl yaklaşık 30 bin kişi faydalanıyor. 83 branşta mesleki, eğitsel, sertifikalı kurslar ve seminerler düzenleniyor.

Ayrıca, öğrencilere ücretsiz eğitime destek kursları da veriyoruz. Kurslara katılan öğrencilerin eğitim setlerini de biz karşılıyoruz. Birçok sivil toplum kuruluşu ile ortaklaşa Sosyal Destek Programı, Kalkınma Ajansı, Avrupa Birliği, Birleşmişler Milletler, Ulusal Ajans ve Gençlik ve Spor Bakanlığı projeleri yürüttük. Her yıl birçok proje, kültür evlerinde uygulanıyor. Dönemimizde tamamlanan yolların uzunluğu, 20 yılda yapılan yolun iki katını geçti.

Çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Kentte en ucuz ve kaliteli yol çalışmasını ilçe sınırlarında yapılıyor. Hayata geçirdiğimiz projeler ile sosyal belediyecilik için de çalışmalar yapıyoru. ‘Hoş Geldin Bebek’ projesiyle bugüne kadar 16 bin bebeği evlerinde ziyaret edip, hediye verdik. ‘Evde Bakım Hizmetleri’ ile yardıma ihtiyaç duyan ailelere destek veriyoruz.

Dünya Bölge

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ