yakan aydınlatma


Yurtdışı projelerine TOKİ imzasını atsın

Yazar:

13.07.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Yurtdışı projelerine TOKİ imzasını atsın

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Yurtdışında yapılacak anlaşmalarla doğrudan taahhüt projelerine TOKİ’nin imza atabileceğini vurgulayan Burhan Özdemir, bu sayede inşaat firmalarının yurtdışına açılabileceğini söyledi.

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir, yurtdışı müteahhitlik sektöründe devlet desteği sağlanması durumunda Türk firmalarının çok daha büyük projeler imza atacağını söyledi.
Burhan Özdemir, Türkiye’nin 2023 hedeflerinde yurtdışı müteahhitlik sektörüne düşen 100 milyardolarlık payı yakalayabileceğini belirterek, ancak mevcut imkânlarla 2023 hedeflerine ulaşmanın kolay olmadığını kaydetti. Türkiye’nin 2023 hedeflerinde 500 milyar dolar toplam ihracat hacminin göz önünde bulundurulduğunda inşaat sektörüne düşen payın 100 milyar dolar seviyesinde olduğunu hatırlatan Özdemir, şunları söyledi:
“Söz konusu hasılatın yurtdışında iş yapan müteahhitlerimizin mevcut imkânlarıyla elde edilmesi zor gözüküyor. Bu hedefe ulaşılabilmesi için yurt içinde faaliyet gösteren inşaat firmalarının yurt dışına açılımlarını sağlamak kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bu ise ancak devlet eliyle oluşturulacak iştiraklerle mümkün olabilir.”

Yeni firmalar açılacak
Konut alanında birikimi olan Toplu konut İdaresi (TOKİ) tarafından gerçekleştirilecek yurtdışı açılımları sayesinde inşaat taahhüt firmalarına yeni alanlar açabileceğini dile getiren Özdemir, “TOKİ’nin ülkemizin tarihsel, siyasal ve ekonomik ilişkilerinin bulunduğu belirli ülkeler ve bununla birlikte sahra altı Afrika ülkelerinde hükümetlerarası anlaşmalar ile proje yüklenmesi ile birkaç yılda hedeflenen ihracat hasılatının yakalanması mümkündür” dedi.
Bu sayede yurtdışına çıkma konusunda tereddüt yaşayan kapasiteli birçok müteahhit firmanın yurtdışı piyasasında yer edinme imkanı bulabileceğini anlatan Özdemir, “Firmalar birkaç yıl içerisinde farklı bölgelerde güvenle iş yapabilir hale gelecektir. Bunu bir entegrasyon projesi olarak görmek gerekir. Bu sayede yapı malzemeleri ve yurtdışı müşavirlik alanlarında da ihracat tutarımız artış gösterecektir” diye konuştu.

Konut açığı var
Bu projeksiyon içerisinde kaynak sıkıntısı çekmeyen Cezayir, Suudi arabistan, İran ve Katar gibi belirli ülkelerle yapılacak anlaşmalarla doğrudan taahhüt projelerine TOKİ’nin imza atabileceğinin altını çizen Özdemir, şöyle konuştu:
“Diğer yandan nakit ödeme imkânı olmayan ancak doğal kaynaklarına bağlı olarak uzun vadeli kredi seçeneğine sıcak bakan Gana, Gine, Kamerun, Gabon ve Senegal gibi ülkelere devlet eliyle açılacak krediler marifetiyle yine TOKİ tarafından ülkelerarası projelere imza atmak mümkün olur. Söz konusu ülkelerin sosyal konut açığı ve bu yönde yatırım planlamaları mevcuttur. Bu ve benzeri ülkelerde Çin, Amerika, Fransa gibi ülkeler devletlerarası anlaşmalarla yol alırken, biz bu alanda atılım yapmakta geç kalıyoruz.”

Yıllık hasılat 25 milyar doları geçti
Özdemir, Türk yurtdışı müteahhitlik sektörünün son on yılda büyük başarılara imza attığını belirterek, şunları söyledi:
“1970’lerde Libya ile başlayan yurtdışı müteahhitlik serüvenimiz 2002 yılına kadar toplam 46 milyar dolar hasılat elde edilmiştir. 2002 yılından itibaren sadece son on yılda elde edilen hasılat 270 milyar doları aşmıştır. Rakamların da ortaya koyduğu gibi son on yılda ülkemiz yurtdışı müteahhitlik alanında yıllık 25 milyar dolar hasılat ortalamasının üzerine çıkmıştır.
Global ekonomi değerlerine göre tüm dünyada yurtdışı müteahhitlik hizmetleri hacmi yaklaşık yıllık 500 milyar dolardır. Ülkemizin son yıllarda ortaya koyduğu üstün performansa rağmen bu pastadan aldığı pay sadece yüzde 4 mertebesindedir.”

 

Avrupalı meslektaşlarını İstanbul’da ağırlayacak
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) yürüttüğü yoğun çalışmalar sonunda Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) 2015 Kongresi’ni Türkiye’ye kazandırdı. THBB, Avrupa ve dünyanın önde gelen sektör temsilcilerini 4 – 5 Haziran 2015’te İstanbul Askeri Müze’de ağırlayacak. Avrupa Hazır Beton Birliği Ailesi, 20 yılın ardından dünya inşaat sektöründe betonun önemini değerlendirmek amacıyla Türkiye’de buluşacak.
1995 yılında İstanbul’da başarıyla gerçekleştirilen kongreden 20 yıl sonra 15. ERMCO Kongresi yine İstanbul’da gerçekleşecek.
3 yılda bir gerçekleştirilen kongreye, Dünya ve Avrupa hazır beton sektörünün önemli temsilcileri katılacak. Türkiye ve özellikle hazır beton sektörü açısından büyük öneme sahip kongreyle ilgili konuşan THBB Başkanı Yavuz Işık, “Kongreye Avrupa hazır beton sektörünün önemli temsilcilerinin katılmasını bekliyoruz. Bu açıdan ülkemiz ve özellikle sektörümüz açısından büyük öneme sahip bir kongre olacağını vurgulamak gerekir” dedi.

 

Praktiker arazisine karma proje yapacak
DKY inşaat, Praktiker arazisinin dönüşümüne başladı. Firma, Kartal’da yıkımına başladığı Praktiker arazisinin üzerine 5 bloktan oluşan 348 konut, ofis ve Metro Cash & Carry’nin bulunduğu proje inşa edecek. 21.696 m2’lik arazi üzerinde, Adalar manzarasına karşı yükselecek projede ticari alanların yanı sıra 2+1, 3+1, 4+1 tip daireden oluşan 348 konut bulunacak.

Yıkım bir ayda bitecek
Kartal’da Praktiker binasının yıkımını yerinde inceleyen dumankaya Holding ve DKY İnşaat Onursal Başkanı İbrahim Dumankaya, proje ile yakından ilgilendiğini dile getirdi.
53 yıllık tecrübeyle kaliteli yaşam alanları oluşturmaya devam ettiklerini belirten İbrahim Dumankaya, “Praktiker arazisinin yıkım çalışmalarını 1 ay içerisinde bitirmeyi planlanıyoruz. Kartal’ın en gözde projesini hızlı bir biçimde hayata geçireceğiz” dedi.
Projenin hakim olduğu adalar manzarası ve metroya 200 metrelik yakınlığı ile Kartal’ın en avantajlı lokasyonunda olacağını ifade eden İbrahim Dumankaya, “Proje 16 ile 20 kat arasında değişen 5 bloktan oluşacak. Ticari alanların bulunduğu ofis bloğu ise 15 kattan oluşuyor. Ofis ve konut giriş-çıkışları birbirinden tamamen bağımsız olacak. Böylelikle konut sakinlerinin ve ofis çalışanlarının giriş çıkışlarda yoğunluk ve emniyet açısından sıkıntı yaşamaları engellenecek.  Konut ve ofislerin yanı sıra Metro Cash & Carry’nin de yer alacağı proje gelecekteki sakinlerine birçok avantaj sunacak” diye konuştu.

‘Gelişim hız kazanacak’
Kartal başta olmak üzere İstanbul’un kentsel dönüşümünde aktif rol oynayacaklarını vurgulayan Ali Dumankaya ise, şunları aktardı: “İlçede metro, adliye sarayı, iş merkezleri ve üniversiteler gibi birçok ciddi yatırım yapıldı. Bölge bu yapısıyla içerisinde birçok potansiyel barındırıyor. Kentsel dönüşümle birlikte Kartal’ın yükselişi başladı. DKY İnşaat olarak Kartal bölgesinde Deniz Yıldızı Kartal projesiyle başlayan çalışmalarımız Praktiker binasının bulunduğu alana inşa edeceğimiz projemizle de hız kazanacak.”
 

‘Kredide faiz indirimi konuta talebi artırır’
Yakın zamanlarda gerçekleşen yüzde 0.75 düzeyindeki faiz indirimini, önümüzdeki aylarda yine bu düzeyde hızlıca yapılacak yeni bir indirimin takip etmesi bekleniyor. Bu gelişmeyle ilgili açıklamalarda bulunan İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, piyasadaki faiz oranlarında düşüşün devam edeceğini söyledi.
Bu düzeydeki indirimlerin sonucunda, bankaların konut kredisi faizlerinin aylık bazda yüzde 0.90 ve altına, mevduat faizlerinin de ortalama olarak brütte yüzde 8.50-9.00 düzeyine ineceğini belirten Tanes, “Konut kredisi kullanacak olan tüketiciler genelde faizler düşüş trendinde olduğunda önce bir miktar beklemeyi, sonra konut alımını konut kredisi ile yapmayı düşünürler. Faizler artış trendindeyse konut kredisi kullanımını ve konut alımı kararını hızlandırır. Ancak, burada esas etken konut kredisi faiz oranlarının bulunduğu seviyedir” dedi.
Tanes, “Genel eğilimlere bakılacak olursa, konut kredisi maliyeti aylık yüzde 1 seviyesini geçtiğinde, kredi talebi ve dolayısıyla konut talebi azalır, yüzde 0.90 seviyesinin altına indikçe bu durum konut talebini artırır” diye konuştu.

 

Şantiyelerde güvenli iskele zorunlu olacak 
Kalıp ve İskeleciler Derneği (KALİSDER) Başkanı Serdar Urfalılar,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, bina inşaatlarının dış cephe iskelelerine ilişkin yapılacak olan mevzuat değişikliğine sonuna kadar destek verdiklerini söyledi.
Türkiye’de emniyeti yüksek Euroscaf üreten firmalar olduğunu, ancak ilk etapta yatırım maliyetinin güvenli olmayan iskelelere kıyasla yüzde 15-20 daha fazla olması sebebiyle tercih edilmediğini belirten Urfalılar, “Türkiye’de inşaat sektörü iş kazalarının sayısal çokluğu bakımından birinci sırada yer alıyor ve pek çoğumuzun da bildiği gibi bu kazaların ciddi bir bölümü iskele çökmesi ya da iskeleden düşme sonucu gerçekleşiyor” dedi. Urfalılar, “Bakanlığın iskele kurulumu için proje isteyerek kazaları en aza indirgeyeceğine inanıyoruz ve bu söz konusu uygulamaya sonuna kadar destek veriyoruz” diye konuştu.
Tersane ve inşaatlarda yaşanan kazaların son yıllarda artması üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçtiğini belirten Urfalılar, “Müfettişlerine şantiyeleri denetlettiren Bakanlık, hazırlayacağı yeni yönetmelik ile güvenli iskele kullanımını zorunlu kılacak” dedi.

 

Cihangir’deki projeyle festivalde yarışacak
Londra merkezli i2i Events Group tarafından 1-3 Ekim tarihleri arasında Singapur’da gerçekleştirilecek olan Dünya Mimarlık Festivali Ödülleri’nde finale kalan projelerden oluşan kısa liste açıklandı. CM Mimarlık tasarımı NoXX Apartmanı, ‘Konut Yapıları’ kategorisinde finalde yarışacak projelerden biri oldu.
Bu yıl 7. kez organize edilen, son 3 senedir de Singapur’da gerçekleştirilen Dünya Mimarlık Festivali Ödülleri’ne 50’nin üzerinde ülkeden çok sayıda proje başvurdu. Yarışma bünyesinde finale kalan projeler, festival süresince ‘Yapı’, ‘Proje’ ve ‘Peyzaj’ ana kategorileri altındaki 27 alt kategoride, aralarında Richard Rogers, Rocco Yim, Julie Eizenberg, Enric Ruiz Geli ve Peter Rich gibi mimarlık dünyasının önde gelen isimlerinin de olduğu jüri karşısında yarışacaklar. Jürinin seçtiği kategori birincileri, festivalin son gününde Dünyanın En İyi Yapısı/Projesi Ödülü için yarışacak. Böylece büyük ödülü alan proje, 3 Ekim 2014 tarihinde açıklanmış olacak.
2014 Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde Yapı Dalı Başarı Ödülü’ne de layık görülen Noxx Apartmanı,cihangir’de yer alıyor.

 

‘Basın Ekspres’te arsa fiyatı 20 kat değerlendi’
Basın Ekspres Yolu, şu an ev sahipliği yaptığı, Merkez Bankası Avrupa yakası veznesi ve yakın zamanda ev sahipliği yapacağı borsa İstanbul Altın Saklama Merkezi birimleriyle kentin finans merkezlerinden olmaya aday.
Sanayi alanlarının imara açılarak iş alanları ve konutlara müsait hale getirilmesi gibi yeni düzenlemelerle birlikte o bölgede pek çok büyük inşaat firması ardı ardına projelerini yükseltirken, bu durum bölgede arsa, konut ve ofis fiyatlarında da hızlı bir artışa yol açtı.
Arsa fiyatlarının son 8 yılda 20 kat değerlendiği Basın Ekspres Yolu’nda Kuyumcukent, İstanbul Vizyon Park, İstanbul Vizyon Park 2 projelerine imza atan Kuyaş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sait Erdal Metiner bölgede amortisman sürelerinin de İstanbul ortalamasından daha kısa olduğuna dikkat çekti.
Metiner, şöyle konuştu: “İstanbul genelinde amortisman süreleri neredeyse 20 yılı bulmaya başladı. Bölgede ise 150 ile 200 ay arasında amortisman süreleri değişebiliyor. Bu da yatırımını kiralarla amorti etmek isteyen yatırımcıların Basın Ekspres’i tercihlerde ön sıralara almalarını sağlıyor.”

 

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13500 ₺ 13400 ₺ 13150 ₺
İzmir 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Karabük 12900 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Biga 13250 ₺ 13100 ₺ 12900 ₺
Payas 12750 ₺ 12600 ₺ 12400 ₺
Gebze 13250 ₺ 13150 ₺ 12900 ₺
Samsun
Ankara 13050 ₺ 12900 ₺ 12700 ₺
Bursa 12950 ₺ 12800 ₺ 12600 ₺
Kütahya
Sivas 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS