Afet riski puanı geliyor

18.02.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Afet riski puanı geliyor

Kentsel dönüşümün öncelikle nerede yürütüleceğini belirlemek için 81 ildeki tüm binaların afet riski puanı hesaplanacak. Türkiye de kentsel dönüşüm kapsamında yaklaşık 6.5 milyon bina yıkılıp yeniden yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümün öncelikli olarak nerelerde yürütüleceğini belirlemek için yeni veritabanı hazırlayacak ve konutlara ilişkin afet riski haritası oluşturacak. Haritada hangi konutun ne kadar dayanıklı olduğu, deprem, sel ve heyelan gibi risklere maruz kalma ihtimali yer alacak. Her bir konut için bir afet puanı verilecek. Afet riski yüksek konut öncelikli olarak yıkılacak.

6.5 milyon konutun yıkılıp yeniden yapılacağı kentsel dönüşüm kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncelikli afet riski altındaki alanları hazırlayacağı bir haritayla belirleyecek. Konuyla ilgili bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, belediyeler ve vatandaşın da bu haritayı göreceğini ve oturduğu bölgenin risk durumunu öğrenebileceğini söyledi.

Kentsel dönüşümü Türkiye ‘nin her yerinde aynı anda yürütülemeyeceğini, öncelik sırası gerektiğini belirten Bayraktar, “Türkiye’deki konutların deprem riskinin ölçülmesi için Kandilli Rahathanesi ile protokol imzaladık. Kandilli Rasathanesi, mahalle ve il bazında konutların deprem riskinin ölçülmesi için bir sistem hazırlayacak. Bazı illerde deprem riski fazla olmasına rağmen binalar dayanıklı oluyor. Deprem haritasında, biz fay hatlarına değil, konutların dayanıklılık durumlarına bakacağız. Tüm Türkiye’deki konutların deprem puanı çıkacak. Bu işi belediyeler ve valiliklerle birlikte yapacağız” diye konuştu.

Uçak düşmesi de risk
Bayraktar’ın verdiği bilgiye göre afet riski haritasında binaların deprem riski yanında, sel, heyelan, çığ gibi tüm afet riskleri yer alacak: “Bir bina havalimanı yakınındaysa, üstüne uçak düşme riski vardır. Ya da daha geçen gün sanayi tesisi yandı. Sanayi tesisinin yakınındaki konutlar da riske girdi. Bu da bir afettir. Deprem puanı yanında, sel, çığ puanı, gökten uçak düşme puanı hesaplanıp ağırlıklı ortalaması alınacak.”

Kaynak: Radikal

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

23.01.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2590 ₺ 2590 ₺ 2610 ₺
İzmir 2535 ₺ 2550 ₺ 2565 ₺
Karabük 2570 ₺ 2580 ₺ 2590 ₺
Biga 2550 ₺ 2560 ₺ 2570 ₺
Payas 2550 ₺ 2560 ₺ 2570 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ