-

Kasko Sigortası Poliçesinde Yer Alan Küçük Yazıları Okumak Neden Önemlidir?

Yazar:

04.04.2023

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kasko Sigortası Poliçesinde Yer Alan Küçük Yazıları Okumak Neden Önemlidir?

Kasko sigortası; araçta yangın, hırsızlık, çarpma ya da diğer dış etkenler nedeniyle meydana gelen manevi ve maddi zararların karşılanmasını sağlayan sigorta türüdür. Kasko poliçesinde, herhangi bir olumsuz durumla ilgili ana ve ek teminatlar yer alır. Bu teminatlar, sigorta şirketlerinin belirlediği limitler dahilinde araç sahiplerinin zararının tamamını ya da bir bölümünü karşılayabilir.

Bazı kişiler, kasko sigortası poliçesinde teminatlara karar verdikten sonra poliçeyi tam olarak okumayabilir. Poliçe kapsamına ek olarak poliçede geçen terimlerin de yeterince anlaşılamaması, ileride araç sahiplerinin sıkıntı yaşamasına neden olabilir. Mağduriyetlerin önüne geçilmesi için genel şartlarla birlikte poliçede bulunan küçük yazıların da okunması gerekir.

Kasko Poliçesi Okurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko sigortası, yalnızca kaza riskine değil; doğal afet, hırsızlık, sel, halk hareketleri gibi farklı durumlarda meydana gelen hasarlara karşı da güvence verir. İsteğe bağlı olarak yaptırılan bu sigortada ana teminatlar zorunlu olarak bulunurken ek teminatları araç sahipleri kendi seçer. Bu anlamda, teminat kapsamının genişletilmesi mümkündür. Araç sahiplerinin poliçeden en iyi şekilde yararlanması için teminatları ve diğer koşulları anlamaları ve bilinçli bir seçim yapmaları gerekir.

Teminatlar

Kasko poliçeleri; dar, kasko, tam ve genişletilmiş olmak üzere farklı alternatiflerle sunulur. Yalnızca ana teminatların dahil edildiği bir sigorta yaptırmak isteyenlerin dar ya da kasko sigortasını seçmesi gerekir. Ek teminatlardan da yararlanmak isteyenlerin ihtiyaçları içinse genişletilmiş ya da tam kasko seçenekleri uygundur. Kasko yapmadan önce bilgi edinme amaçlı olan kasko değer listesi de size fikir verebilir.

Sigorta şirketine göre değişmekle birlikte bu ek teminatların içeriği, genellikle poliçenin en altında küçük yazılarla verilir. Bu teminatların, seçilen kasko sigortası türüyle de uyumlu olması önemlidir. Kişiler, istedikleri veya istemedikleri bir teminatın poliçeye eklenip eklenmediğini görebilir. Bu anlamda, ileride sorun yaşanmaması açısından teminatlar tek tek kontrol edilmelidir.

Poliçeler, genel olarak araçta meydana gelen dolaylı hasarları, herhangi bir ihmali ya da ehliyetsiz veya etki altında araç kullanılması sonucu meydana gelen zararları karşılamaz. Özellikle ana teminatlarda bu durum açıkça belirtilir.

Hüküm ve Koşullar

Şartlar, hüküm ve koşullar da poliçelerde küçük yazılan bölümlerden biridir. Herhangi bir kazada zorunlu trafik sigortası yalnızca karşı tarafın hasarlarını, belirlenen limitlere göre karşılar. Tazminat talebinde bulunurken araç sahipleri, bir miktar ödeme yapmak zorunda kalabilir. Ayrıca sürücülerin kendi aracında meydana gelen hasarlar karşılanmaz. Hüküm ve koşulları bilmek, talepte bulunurken çok yardımcı olabilir.

Muafiyetler

Muafiyetler de kasko sigortasına genellikle göz ardı edilen bölümlerden biridir. Sigorta şirketi, herhangi bir kaza durumunda tazminatı ödemeden önce, araç sahiplerinin bu tutarı kendi ödemesi gerekebilir. Bu anlamda, hasarın bir kısmı sigorta şirketi, bir kısmı ise sigorta sahibi tarafından karşılanır.

Kasko poliçeleri için sigorta şirketi tarafından zorunlu bir muafiyet belirlenebilir. Bu nedenle poliçe belgesinde bu tutarın kontrol edilmesi önem taşır. Ayrıca, kasko sigortası primini düşürebilecek ek bir muafiyet de seçilebilir.

Kişisel Bilgiler ve Araç Bilgileri

Kasko sigorta poliçelerinde kişisel bilgilerin de kontrol edilmesi gerekir. İsim, soy isim, adres ve telefon numarası ve e-mail gibi iletişim bilgilerinin doğru ve güncel olması önemlidir. Ayrıca, aracın marka ve modeli ve araç tescil belgesi dahil olmak üzere istenen belgeler de doğru olmalıdır. Aksi takdirde sigorta şirketi araç sahipleri ile iletişime geçemeyebilir ve hasar anında bazı sorunlar yaşanabilir.

Poliçenin Süresi ve Talep Süreci

Poliçenin başlangıç ve bitiş tarihi de küçük yazılarla belirtilebilir. Poliçenin zamanında yenilenmesi için bu tarihlerin bilinmesi önemlidir. Aksi takdirde, bir kaza ya da hırsızlık durumunda zararın karşılanması mümkün olmayabilir. Sigortacının talep sürecinin takip edilmesi de önem taşır. Talepte bulunulabilen durumların, bunun için gerekli belgelerin ve talep süresinin bilinmesi gerekir. Herhangi bir kazanın sigorta şirketine belirlenen sürenin dışında bildirilmesi, zararın araç sahipleri tarafından karşılanması anlamına gelebilir.

 

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS