Yıkım ve hafriyata yeni kurallar

19.05.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Yıkım ve hafriyata yeni kurallar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hafriyat toprağı, inşaat molozu ve yıkıntı atıkları için yeni düzenlemeler getiriyor. Buna göre yıkım faaliyetleri dere, ırmak, nehir ve benzeri akarsu yataklarını doldurmasına veya bunların yönünü değiştirmesine yol açacak şekilde yapılamayacak.

HAFRİYATA TAKİP SİSTEMİ

Bakanlığın kurumların görüşüne açtığı yönetmelik taslağına göre, hafriyat takibi için büyükşehir belediyeleri 31 Aralık 2019 tarihine kadar, diğer belediyeler ise 31 Aralık 2020 tarihine kadar araç takip sistemlerini kurmak veya kurdurmakla yükümlü olacak. Yönetmelik kapsamındaki hafriyat toprağı ile inşaat ve yıkıntı atıkları hakkındaki her türlü raporlama ve belgeleme işlemleri ile diğer bütün çalışmalarda, Atık Yönetimi Yönetmeliği’nde atığın tanımına karşılık olarak belirtilen altı haneli atık kodunun tam olarak kullanılması zorunlu olacak.

DERE YATAĞINA MOLOZ YASAK

Yıkım faaliyeti, yapı enkazının geçici bir süre için olsa dahi, dere, ırmak, nehir ve benzeri akarsu yataklarını doldurmasına veya bunların yönünü değiştirmesine yol açacak şekilde yapılamayacak. Akarsu üzerinde inşa edilmiş köprü ve benzeri yapıların yıkım faaliyetinde bu madde hükmü uygulanmayacak. Atık üreticileri yıkım işlerinde görev alacak müteahhit ile yıkım sözleşmesi imzalamakla yükümlü olacak. Atık üreticileri yıkılacak yapıda bilgisi dahilinde olan tehlikeli ve zararlı maddeleri ve kendisinde bulunan yapıya ilişkin bilgi ve belgeleri yıkım işlerinde görev alacak müteahhide yazılı olarak bildirecek. Yapının yıkılması ve hafriyat toprağı ile inşaat ve yıkıntı atıklarının yönetimi amacıyla yapılacak harcamaları karşılamakla yükümlü olacak.

KASTEN GİZLEYENE PARA CEZASI

Kompleks yapıların yıkımında, yapı ile ilgili bilgi ve belgeleri, inşaat projesini, tadilat projesini, projeye aykırı inşa edilmiş kısımları ve yapının görmüş olduğu hasarı kasten gizleyen atık üreticileri bu sebeple meydana gelebilecek maddi ve manevi zararlardan ve uygulanacak para cezalarından sorumlu olacak.

YIKIM PLANI HAZIRLANACAK

Yıkım işlerinde görev alacak müteahhit tarafından yıkılacak yapılar için yıkım planı hazırlanacak. Bir bodrum katı dışında en çok dört katlı ve toplam yapı inşaat alanı 750 metrekareyi geçmeyen yapılardan; 6 metreden fazla serbest açıklığı olmayanlar, çıkma şeklinde 1.50 metreden fazla konsol uzunluğu bulunmayanlar, ön germeli veya art germeli yapı elemanları ihtiva etmeyenler ile kendisine 5 metreden daha yakın bir yapı bulunmayanların yıkımında yıkım planı aranmayacak.

Kaynak: hurriyet.com.tr

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.05.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3130 ₺ 3170 ₺ 3170 ₺
İzmir 3100 ₺ 3115 ₺ 3135 ₺
Karabük 3180 ₺ 3200 ₺ 3200 ₺
Biga 3110 ₺ 3120 ₺ 3130 ₺
Payas 3090 ₺ 3105 ₺ 3120 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ