Bakan Ergün: “Türkiye’nin İş Makinesi İhracatı 2023’te 10 Milyar Dolara Ulaşacak”

19.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bakan Ergün: “Türkiye’nin İş Makinesi İhracatı 2023’te 10 Milyar Dolara Ulaşacak”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ‘2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin içerisinde iş makineleri sektörünün en az 10 milyar dolarlık bir payı olacağını söyledi.

Bakan Ergün, Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği’nin (İMDER) düzenlediği “Uluslararası İş Makinaları Kongresi”ne katıldı. Pendik Green Park Otel’de gerçekleştirilen kongrenin açılışında konuşan Ergün, 1990 yılında dünyada küresel ticaret hacminin 1 trilyon dolar civarındayken, bugün sadece küresel elektronik ticaretin hacminin 1 trilyon doların üzerine çıktığını belirterek, küresel ticaretin bu derece hızlı artış göstermesinin ülkeler ve işletmeler arasındaki karşılıklı işbirliğinin genişlemesine de zemin hazırladığını kaydetti.

Daha çok alanda işbirliği yapılması gerektiğini vurgulayan Ergün, “Biz de Türkiyeolarak bir yandan bütün sektörlerimizin rekabet gücünün, diğer yandan da bu tür organizasyonlar aracılığıyla uluslararası ticaretteki etkinliğimizi artırmaya çalışıyoruz. Türkiye son yıllarda gerçekten ama gerçekten hayatın her alanında çok muazzam ilerlemeler kaydetti. Uygulamış olduğumuz politikalar, gerek demokratikleşme, gerek hukuk alanında, sıkı Mali disiplin Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde büyümesine ve daha da önemlisi üzerindeki önemli siyasi ve ekonomik riskleri kenara bırakmasına imkan verdi” dedi.

Ergün, bugün Türkiye’nin 10 yıl öncesine göre birçok siyasi ve ekonomik riski geride bıraktığını ifade ederek, güçlü makro ekonomik zeminin ülkenin büyümesine, reel sektörün gelişmesine, yatırımların ve ihracatın da artmasına zemin hazırladığını belirtti. Dünyada ve özellikle Avrupa’da yaşanan sıkıntılara rağmen Türkiye’nin orta vadeli programında belirlemiş olduğu büyüme hedefleri ve diğer hedefler istikametinde ilerlemesinin son önemli ve takdire şayan bir durum olduğunun altını çizen Ergün, “Türkiye son 10 yılda üretimini, ihracatını, istihdamını ve yatırımlarını ne kadar artırmış olursa olsun biz hala kendimize yakışan ve kendi istediğimiz seviyede olmadığımızın da farkındayız. Daha yüksek seviyelere tırmanmalıyız. Hepimiz artık 2023 hedeflerimizi biliyoruz. Hedefi olan bir Türkiye var artık” diye konuştu.

İş ve inşaat makineleri sektörü için Türkiye’nin büyük bir Pazar ve büyük bir cazibe merkezi olduğunu kaydeden Ergün, “Biz son bir kaç yıldır sanayi politikalarımızda strateji planlarını uyguladığımız bir dönemi başlattık. Makine sektörü için uygulamış olduğumuz strateji belgemizde bu sektörde Türkiye’nin bir teknoloji üssü olmasını amaçlıyoruz. Bunun içinde 39 farklı eylem ortaya koyduk. Bu eylemlerin hayata geçmesiyle birlikte sektörde mevcut olan ivmenin daha da yukarılara tırmandığını görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Mesela Leasing işlemlerindeki katma değer vergisi düzenlemelerini içeren eylem uygulamaya geçti. Yeterli değil biraz daha ilerletilmesi gerekiyor ve iş makineleri sektörüne önemli bir katkı sağlamış oldu. Tabi ki leasing uygulamalarında geriye gidiş oldu Türkiye’de. Neden? Çünkü leasingde istismarlar oldu. Gerçekten iş makinesini leasing yoluyla alması gereken insanlar duvarın badanasını da leasingle yaptırmaya başladılar. Leasing bir kiralama işlemidir. Badana kiralama diye bir şey yok” dedi.

Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük 4., dünyanın ise 11. büyük iş makinesi pazarına sahip olduğunu ve yukarıya doğru tırmanışını devam ettirdiğini belirten Ergün,Türkiye iş makineleri pazarının dünyada Çin ve Hindistan ile birlikte en yüksek büyüme potansiyeline sahip olan bir pazar olduğunu anlattı.

Ergün, Türkiye’de 7 yaş sınırında şu anda 65 bin adet iş makinesi bulunduğunu ifade ederek, 2023 yılında şu anki satışları ikiye katlayarak 30 bin civarındaki satış rakamlarına ulaşılmasının hedeflendiğini söyledi.

İş ve inşaat makineleri ihracatında çok önemli bir performansa imza atıldığını da dile getiren Ergün, 2002’den 2012 yılına gelindiğinde sektörün ihracatını 9 kat artırdığını, bu gün 1.5 milyar dolara yaklaşan bir seviyeye ulaştığını anlattı.

Ergün, bu alanda hala dış ticaret açığı verildiğini ve bunu dengelemek zorunda olduklarını ve ifade ederek, “2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin içerisinde iş makineleri sektörünün en az 10 milyar dolarlık bir payı olmalıdır ve olacaktır. Gerek iç pazar, gerekse dış pazar imkanlarını dikkate aldığımız zamanTürkiye’de yatırım yapmak gerçekten ama gerçekten çok rasyonel bir karar olacaktır” dedi.

Konuşmasının ardından bir tablo hediye edilen bakan Ergün başka bir programa katılmak üzere kongreden ayrıldı. – İstanbul

kaynak: haberler.com

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ