-

Boşanma Davaları ve Boşanma Avukatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazar:

12.01.2022

Kişi Okumuş

0 Yorum

Boşanma Davaları ve Boşanma Avukatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde yapılan pek çok araştırmaya göre; sosyal medyanın yaygınlaşarak evlilikte olabilecek ”aldatma” durumunu kolaylaştırması, eşlerin birbirlerine olan tahammülünün azalması, eşlerin birbirlerinden olan beklentilerin yüksek olması gibi pek çok etken boşanmaların artmasında oldukça önemli bir etken. Fakat; bu sebeplerin yanısıra,  özellikle son zamanlarda etkisini arttırarak diğer boşanma sebeplerini arkasında bırakan bir sebep var= Kovid-19 pandemisi.

Ortaya çıktığı 2019 yılı sonlarından beri pek çok alanda insanlar üstünde oldukça yıkıcı bir etkisi olan Kovid-19 pandemisi, aynı zamanda dünya çapında insan ilişkilerine de darbe vurmuştur. Pandemi’nin süresinin uzaması ve bu süre boyunca evlerinde karantina altında kalmak zorunda olmanın insanlarda yarattığı stres; hem dünya çapında evlilik oranlarının azalmasına hem de halihazırda evli durumda olan pek çok çift için boşanma oranlarının da dikkat çekici bir şekilde artmaya başlamasına sebep olmuştur. Bu durum elbette ülkemiz Türkiye’yi de etkileyen bir durumdur.

Artık birbirleriyle anlaşamayan ve yollarını ayırmakta kararlı olan evli çiftler de, boşanmak için mahkeme yoluna başvurmakta ve boşanma davası açmaktadırlar. Fakat; boşanmayı düşünen ve bu süreç ile alakalı olarak kafalarında pek çok soru işareti barındıran çiftlerin, boşanma davaları ve boşanma avukatları hakkında bilmeleri gereken bir takım şeyler vardır.

Neyse ki; boşanma avukatı istanbul olarak, söz konusu boşanma davaları ve boşanma avukatları söz konusu olduğunda merak ettiğiniz ve işinize en çok yarayacak olan birtakım bilgileri derleyerek bir araya getirdik ve bu bilgilendirme yazısını kaleme aldık.

Boşanma Davaları Nedir ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boşanma avukatı istanbul, konu hakkında bilgi ve tecrübeli olan avukatlara danışarak kaleme almış olduğumuz bu yazıya devam etmeden önce ilk önce boşanma davalarının ne olduğuna, sürecin nasıl işlediğini ve bu süreç esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiğine gelin ve birlikte kısaca bir göz atalım.

Karı-koca olarak, herhangi bir konudan ötürü evliliğinizi daha fazla ettirmemeye ve yollarınızı ayırmaya karar verdiniz. Bunu yapabilmek için de boşanma davası avukatları ile beraber mahkemeye başvurarak bir boşanma davası açmanız gerekmektedir. Çeşitli konularda anlaşmanıza veya anlaşamamanıza bağlı olarak, farklı prosedürler içeren ve farklı süreler boyunca süren iki boşanma davası türü vardır. Bunlar, çekişmeli ve de anlaşmalı boşanma davalarıdır.

Bunlardan ilki olan Çekişmeli boşanma; tarafların arasında velayet, nafaka, tazminat gibi haklar veya boşanma sürecine bağlı başka bir takım hususlarda anlaşmaya varılamaması durumunda tercih edilen ve genellikle uzun süren (1-1,5 yıl arası) bir boşanma davası türüdür.

Anlaşmalı boşanma ise, her iki tarafın da bütün konularda anlaştığı ve tek celsede (1-1,5 ay arası) sonuçlanması sebebiyle genellikle tercih edilen boşanma türüdür.

Peki, bir boşanma davası nasıl işler? Kısaca anlatalım. Öncelikle; dava dilekçesi hazırlanarak, boşanma davalarına bakma yetkisi olan bir mahkemeye başvurularak dava açılır. Dilekçe aşaması tamamlandıktan sonra, her iki tarafın da hem gelir ve gider durumlarının hem de mal varlıklarının tespit edileceği ”Ekonomik Sosyal Durum Araştırması” yapılır.

Bu aşamadan sonra tanıklar dinlenir; deliller toplanır ve esasa ilişkin beyanlara sunularak, gerekçeli karar her iki tarafa da tebliğ edilir ve böylece boşanma davanız sonuçlanır. Davanın sonuçlanması sayesinde (ve temyize gidilmemesi halinde); boşanma süreci sona ermiş olur ve artık kesinleşmiş olan mahkeme sonucu, kayıtlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne bildirilir.

Boşanma Avukatları Kimlerdir ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boşanma süreci ile ilgili olarak merak edilen başka bir soru da, boşanma davaları için boşanma avukatlarından yararlanılıp yararlanılmaması fikridir. Gelin, ana konuya geçmeden önce boşanma avukatlarından kısaca bir bahsedelim.

Türkiye’deki avukatlar, her alandan dava alabilme hakkına sahiptir ve kendilerini uzman oldukları alanlar ile tanıtmaları mümkün değildir. Uzman oldukları ise çevrede bu şekilde anılmalarından ve daha önceleri, uzman oldukları konuda almış oldukları davalardan kazandıkları tecrübe sayesinde bilinmektedir.

Boşanma davalarında deneyim kazanarak bu konuda tecrübeli olan ve aile hukuku konularında (boşanma, nafaka, velayet ve de mal paylaşımı çeşitli konular hakkında) da bilgili olan avukatlar, halk arasında boşanma avukatı olarak anılmaktadır. Bu tür davalara bakan avukatlar; hem davanın başından sonuna kadar olan bütün dava sürecini yönetmekte hem de dilekçe yazımı, duruşmalara girme, yasal haklara ilişkin savunmaları hukuki çerçevede yerine getirmek gibi çeşitli sorumluluklara sahiptir.

Peki; boşanma davalarının yürütülmesi için, aynı zamanda ”nafaka avukatı” ve ”aile hukuku avukatı” olarak da tanınan bu avukatlardan yararlanmak zorunluluğumuz var mı? Hayır.

Halk arasında olan düşüncelerin aksine, boşanma davalarının avukat ile yürütülmesi şart değildir. Eğer isterseniz, Boşanma davası avukatları olmadan kendi boşanma davanızı açabilmeniz mümkündür. Fakat; hem yasalar hem de dava prosedürleri söz konusu olduğunda işinizin uzmanı değilseniz, mahkeme süreci boyunca geriye döndürülemeyecek hatalar yapabilir ve bu yüzden de davayı kaybederek büyük zararlar yaşayabilirsiniz.

Şimdi; bu bilgiyi göz önünde bulundurarak, açmayı düşündüğünüz bir boşanma davası için avukat tutmaya karar verdiniz ve bunun için muhtemelen internet üzerinden avukat araştırması yapma yoluna gittiniz. Durumunuza bağlı olarak kafanızda; ünlü boşanma avukatları , en iyi boşanma avukatı istanbul kimdir? ,  en iyi boşanma avukatı istanbul anadolu yakası kimdir? ya da velayet davasında en iyi avukat (eğer çocuğunuz varsa) gibi birbirlerinden farklı terimler ve sorular dolaşıyor olabilir.

İsim ya da kurum olarak bir bilgi veremesek de, hem kafanızda dolaşan bu sorulara yanıt vererek size yardımcı olacak hem de ihtiyacınıza en uygun biçimde sizi boşanma davanızda temsil edecek bir ”boşanma davası” avukatı için olan arayışınız esnasında dikkat etmeniz gereken bir takım yardımcı bilgileri aşağıda paylaştık.

Öncelikle yapmanız gereken şey; boşanma davalarının, yasal alacağınızın ve kanuni haklarınızın söz konusu olduğu bir dava türü olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmanızdır.

Kilit önemdeki bu gerçekten ötürü de; hem herhangi bir mağduriyet yaşamanızı önlemek hem de yetkili mahkemede görülecek olan boşanma davanızda sizi etkili bir şekilde temsil etmesi için , genellikle bu tür davalara bakan ve bu sayede boşanma davalarında tecrübe kazanmış olan en iyi boşanma avukatları tutmanızı öneriyoruz.

Yukarıda da çeşitli örnekler vererek bahsetmiş olduğumuz gibi; boşanma davalarına bakan avukatlar ve bu avukatların sizi etkili olarak temsil etme kabiliyeti söz konusu olduğunda, kafanızda pek çok soru işareti olabilir. Elbette, davanın doğası gereği önemli sorular bunlar. Fakat; belirli kişilerden ziyade, söz konusu kişilerin tecrübesidir asıl önemli olan şey.

Boşanma davaları söz konusu olduğunda; Hukuk fakültesinde gördükleri 4 yıllık eğitimden sonra çeşitli türde boşanma davalarına bakarak bu alanda tecrübe edinen en iyi boşanma avukatları, kendi bilgi ve tecrübelerine dayalı olarak (bunun sebebi ise; her evliliğin durumu, tarafların bu evlilik sürecinde elde ettiği mal ile para miktarının ve bu evlilik içerisinde gerçekleşen olayların farklılık gösterebilmesinden kaynaklanmaktadır) boşanma davalarına bakmaktadırlar.

Bu nedenle, kısaca boşanma davası esnasında oluşabilecek olan olumsuzlukları önlemek için, davacı ve davalı tarafların mutlaka avukat bulundurmayı düşünmesi gerekmektedir.

Kaynak: https://www.cinar.av.tr/

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS