‘Bürokratlar hükümeti yanılttı; sonu kaos olur’

Yazar:

23.01.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Bürokratlar hükümeti yanılttı; sonu kaos olur’


Ağaoğu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, konutlarda KDV’nin artırılmasının, inşaat sektörünü sekteye uğratacağını söyledi.

Uygulama için en kötü yöntemin seçildiğini savunan Ağaoğlu, “Sayın Başbakan’a, bakanlarımıza derdimizi anlattık onlar ikna oldu, fakat bürokratları inandıramadık.” dedi.

Konutta Katma Değer Vergisi’ni (KDV) artıran Maliye tebliğine müteahhitlerin tepkisi sürüyor. Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, konutlardaki KDV tartışmasının bir senedir devam ettiğine işaret ederek, “Karar yürürlüğe girdi, ancak yöntem olarak en kötü yöntem seçildi.” dedi. Ağaoğlu, ekonominin lokomotifi ve istihdam deposu bir sektörü tartışmaların odağına iten bürokratların hükümeti yanılttığı gürüşünde.

1 Ocak 2013’ten sonra alınacak ruhsatlarda geçerli olmak üzere 150 metrekarenin altındaki konutların satışında arsa metrekare birim fiyatı 500 liraya kadar olanlar için yüzde 1, 500 lira ile bin lira arasında olanlar için yüzde 8, 1.000 lira ve üzerinde olan konutların tesliminde ise yüzde 18 KDV alınması kararı alınmıştı. Ali Ağaoğlu, Skytürk360 televizyonunda yayınlanan Üç Nokta programında, bu düzenlemenin inşaat sektörünü sekteye uğratacağını söyledi. Kentsel dönüşümün Cumhuriyet tarihinin en önemli yasalarından biri olduğunu ifade eden Ağaoğlu, “Türkiye’de 20 milyona yakın konut stoku var. Bunun asgari yüzde 50’sini deprem olmadan, milyonlarca can kaybı yaşanmadan bizim kontrollü bir şekilde yıkıp yenilememiz lazım. Bunun için yasa çıkardık. KDV düzenlemesi bunun önünü kapayacak. Burada gerekli düzeltmelerin yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çok iş düşüyor. Sektör maalesef kaosun içine itildi.” şeklinde konuştu. Ağaoğlu, KDV artışının kredi maliyetlerindeki düşüşün ev almak isteyenlere sağladığı avantajı ortadan kaldıracağına işaret ederek şunları söyledi: “İnsanların nitelikli ve güvenilir konuta ihtiyacı var. Faizlerin bir miktar aşağı doğru inmesiyle insanların alım gücü yukarı doğru taşındı. KDV’de yüzde 17’ye varan artış olacak. Bunu fiyata muhakkak yansıtmak durumundayız. Bunu yansıtınca da daire fiyatları yukarı çıkıyor ve insanların daireye erişebilme imkanları yine kayboluyor.” KDV düzenlemesinin konut fiyatlarını artıracağını ve satışları azaltacağını belirten Ağaoğlu, “Maliye bugün tahsil ettiği KDV’den daha az tahsil edecek. Gelir azalacak. Buna karşılık işsizlik inanılmaz şekilde artacak, çalışan insanlardan alınan SGK primini, muhtasarı bunları da hepsinin üzerine koyun. Derdimizi siyasilere, hükümete anlattık ama bürokratlara anlatamadık.” diye konuştu. Ağaoğlu, vergi düzenlemesinin mevcut haliyle kalması halinde kayıt dışılığı artıracağı görüşünde: “Belediyelerle ikili pazarlıkları artacak, arsa rayicini düşük göstermek isteyenlerin suistimalleri derken yolsuzluklara kapı aranacak.”

online


Ağaoğlu, 1,3 milyar liraya ihalesini kazandığı İstanbul Kartal projesi için ticaret, alışveriş merkezi olan, rezidans ve marinanın da yer alacağı konseptin hazır olduğunu söyledi. Finansmanının hazır olduğunu ve 2013’ün ilk yarısına kadar satışların başlayacağını vurgulayan Ağaoğlu, “O bölgeyi iyi bilen DAP Yapı’nın sahibi hemşehrim Ziya Yılmaz ile işbirliği yaptım. Çok güzel bir proje. Maslak’ta ata binmiştik, burada da kayığa bineceğiz.” ifadelerini kullandı. Ağaoğlu, Maslak projesinin, dünyadaki en iddialı projelerden biri olduğunu, proje için kesinlikle bir tane ağaç kesmediğini kaydetti.

HESAPLAYAMADIĞIM TEK RİSK!

“En büyük şansım böyle bir babanın oğlu olmak.” diyen Ali Ağaoğlu, babasının hem inşaat, hem de tüccarlık yaptığını söyledi. Ağaoğlu, ilkokul 4. sınıftayken okuldan çıktıktan sonra babasının fırınına gidip buranın muhasebe hesaplarını tutarmış. Baba Ağaoğlu, 1970’lerde kablo fabrikası kurmuş. 1975’te babasının rahatsızlanması üzerine işin başına geçen Ali Ağaoğlu o günleri söyle anlatıyor: “İki sene işi ben idare ettim. Sonra babam iyileşti, ben işi öğrendim. 1997’de büyük araziler alıyorduk, parselleyip satıyorduk. Ben hep o işlere giriyordum. Babam istemiyordu ve sonra babamla kuşak çatışması yaşamaya başladık. Sonra babamdan ne aldıysam teslim ettim, tabii 5’e 10’a katlamıştım. Cebimdeki 25 kuruşu çıkardım, masanın üzerine koydum. Cebimde yemek yiyecek dahi para yoktu. İş yapma becerim var, çevrem var onlara güveniyordum. Bir arazi buldum, gideceğim kredi alacağım arazi alacağım sonra parselleyip satacağım. Bankaya gittim banka kesinlikle olmaz diyor. Babam o zaman önceden gidiyor bankaya ‘1 kuruş dahi verirsen oyarım seni’ diyor. Sevmediğinden değil tabii, geri dönsün ve tekrar beraber çalışalım diye. O çevrenin etrafının babamdan dolayı olduğunu hesaplayamadım. O zamanlar epey sıkıntı yaşadım. Ama babamın böyle yaptığını duyunca daha çok hırslandım ve işe daha çok sarıldım. Neticede bu noktalara geldim.”

Kaynak: Zaman

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.


Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

27.01.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5430 ₺ 5400 ₺ 5370 ₺
İzmir 5295 ₺ 5270 ₺ 5220 ₺
Karabük 5370 ₺ 5295 ₺ 5220 ₺
Biga 5440 ₺ 5400 ₺ 5360 ₺
Payas 5260 ₺ 5230 ₺ 5200 ₺
Gebze 5360 ₺ 5330 ₺ 5300 ₺
Samsun 5390 ₺ 5390 ₺ 5300 ₺
Ankara 5340 ₺ 5310 ₺ 5280 ₺
Bursa 5365 ₺ 5340 ₺ 5290 ₺
Kütahya 5365 ₺ 5340 ₺ 5290 ₺
Sivas 5370 ₺ 5340 ₺ 5310 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ