-

DASK ve Konut Sigortası Nedir? Farkları Nelerdir?

Yazar:

11.03.2022

Kişi Okumuş

0 Yorum

DASK ve Konut Sigortası Nedir? Farkları Nelerdir?

Gerek ev sahipleri gerek kiracılar, yaşam alanlarında kendilerini ve eşyalarını güvende hissetmeyi tercih eder. Konut sahipleri bunun en doğru yolunun, konut ve eşyaları sigorta kapsamına almak olduğunu bilse de hangi sigorta türünün kendileri için en doğru seçenek olduğundan emin olamayabilir. Bu noktada konuta dair iki önemli sigorta türü olan DASK ve konut sigortası hakkındaki ayrıntıları sizler için derledik.

Konut Sigortası Nedir?

Konut Sigortası, evinizde doğal afet, su baskını, yangın, hırsızlık gibi sebeplerle oluşabilecek maddi hasarlara karşı masraflarınızı minimum düzeye indirmeyi amaçlayan bir sigorta türüdür. Konut sigortası ana teminatı, genelde pek çok sigorta şirketinde olduğu gibi yangın teminatıdır. Diğer teminatlar ise şirkette şirkete fark gösterebilir. Farklı teminatlara da sahip olmak istemeniz halinde hizmet aldığınız sigorta şirketine göre ek teminat talep edebilirsiniz. Konut sigortası poliçesi genellikle 1 yıllık olarak düzenlenir. 1 yılın sonunda sigorta sürenizi isteğe bağlı olarak uzatabilirsiniz.

Konut sigortası yaptırarak binayı ve tercih etmeniz halinde konut içindeki eşyaları güvence altına alabilirsiniz. Bu sigorta türünde bina güvence altına alındığı için tüm sabit tesisatlar da sigorta kapsamına dahil olur. Binada meydana gelebilecek büyük hasarlarda konut içindeki eşyalara da zarar gelebileceği için isteğe bağlı olarak eşya teminatını sigorta kapsamına dahil edebilirsiniz. Kiracı olmanız halinde sadece eşyalarınızı kapsayacak şekilde sigorta yaptırmanız da mümkündür. Böylece konut içindeki belirlediğiniz tüm eşyaları hasarlara karşı güvence altına almış olursunuz.

Konut sigortası, zorunlu bir sigorta değildir. Ancak, evinizi ve eşyalarınızı olası zararlara karşı güvence altına alabilmek adına önemli bir sigorta türüdür. Bu sigorta türü ile yangın başta olmak üzere, hırsızlık, doğal afet, infilak, yer kayması, enkaz kaldırma masrafları, deprem, fırtına, kar ağırlığı, duman, dahili su izolasyonu, klima tesisatı, hava-deniz-kara taşıtlarının çarpması ile oluşan hasarlar, hane içindeki ayna ve cam kırılması, elektronik cihaz arızası, kıymetli evrak ve nakit para kaybı gibi durumlarda güvence sahibi olabilirsiniz. Kiracı olmanız halinde dekorasyon masrafları teminatı, badana, boya, kargaşa, terör, grev-lokavt, halk hareketleri, hukuki koruma, aile destek sigortası, hizmet konut yardımı, acil sağlık hizmetleri, konut mini onarımı ek teminatları mevcuttur.

DASK Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası, yani DASK, olası bir deprem ile oluşabilecek hasarlara karşı güvence altında olmanızı sağlar. DASK ile deprem sonucu meydana gelen maddi ve manevi hasarların teminat altına alabilirsiniz.

DASK aslında Doğal Afetler Sigorta Kurumu’nun kısaltmasıdır. Bu kurum, Hazine Müsteşarlığına bağlıdır ve kar amacı gütmez. Toplum genelinde DASK olarak bilinen bu sigorta türü aslında Zorunlu Deprem Sigortası’dır. Bu sigorta türünün amacı; ülkemizde sigorta bilincini geliştirmek, deprem sonrasında hasar gören konutlara maddi güvence sağlamak, konut sahiplerinin hasarını en az seviyeye indirmek, devletin depremle oluşacak maddi kaybını en aza indirmektir. DASK, zorunlu bir sigortadır ve her sene mutlaka yenilenmelidir.

Zorunlu Deprem Sigortası teminatları şunlardır:

 • Merdivenler
 • Bahçe duvarları
 • Bağımsız kısımları birbirinden ayırmaya yarayan ortak duvarlar
 • Ana duvarlar
 • Tavan ve tabanlar
 • İstinat duvarları
 • Temeller
 • Asansörler
 • Koridorlar
 • Bacalar
 • Çatılar
 • Sahanlıklar

Zorunlu Deprem Sigortası kapsamı dışında kalan alanlar ise şunlardır:

 • Kamu kurum ve kuruluşlarının sahip olduğu yapılar
 • İnşaatı bitmemiş olan yapılar
 • Köy yerleşim yerlerinde bulunan konutlar
 • Mesken olarak kullanım için uygun olmayan yapılar
 • Tamamen ticari amaç güdülerek inşa edilen yapılar
 • Özel mülkiyete tabi olmayan ve tapuya kayıtlı bulunmayan arsa ve arazilerin üzerine yapılan yapılar

DASK ile Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dask ve konut sigortası temel olarak birbirine benzer gibi görünse de aslında birbirlerinden ayrılan pek çok özelliğe sahiptir. Bu iki sigorta türünü birbirinden ayıran farklar aşağıdaki gibidir:

 • DASK, yapılması ve her sene yenilenmesi zorunlu olan bir deprem sigortasıdır. Konut sigortası ise bina ve konut içi eşyaları teminat altına alabileceğiniz, zorunlu olmayan bir sigortadır.
 • DASK ile deprem ile oluşabilecek zararlar teminat altına alınırken, konut sigortası daha geniş bir kapsama sahiptir ve yalnızca depreme bağlı hasarlar ile sınırlı kalmaz.
 • DASK ve konut sigortası farkı denebilecek bir diğer durum ise, konut sigortası yaptıran bir kişinin deprem sonucu karşı karşıya kaldığı hasar deprem teminatı limitinin üstünde ise gereken miktar tamamlanır ve konut sahibinin mağduriyeti önlenir. Ancak DASK kapsamında, konutun maddi zararı limiti aşmış ise aşan kısmı konut sahibi karşılar.

DASK Olmadan Konut Sigortası Yapılır mı?

DASK ve konut sigortası birbirinden farklı iki sigorta türü olmakla birlikte DASK yapılması zorunlu bir sigortadır. Zorunlu Deprem Sigortası, konutu depreme karşı güvenceye almakla sınırlı bir sigortadır. Kişi, eğer bununla sınırlı kalmayıp daha fazla güvenceye sahip olmak istiyorsa konut sigortası yaptırmalıdır. Ancak, her koşulda DASK’ın yapılması gerekir.

Konut kredisinde DASK ve Konut Sigortası Zorunlu mu?

Ev sahibi olmak isteyenler arasında sıkça karşılaşılan soru, “Konut kredisinde DASK ve yangın sigortası zorunlu mudur?” şeklindedir. Konut kredisi almak isteyenlerin karşısına çıkan şartlar arasında DASK zorunluluğu bulunur. Ancak konut sigortası için aynı zorunluluk geçerli değildir.

Avantajlı Konut Sigortası Koşullarına dijipol.com ile Ulaşın!

DASK, yapılması zorunlu ve depremin yarattığı hasarlara karşı güvence sağlayan bir sigorta türü olsa da yaşadığımız konutta mevcut riskler yalnızca deprem riski ile sınırlı değildir. Yangın, su basması, tesisat sorunu, hırsızlık gibi yaygın olarak görülen olumsuzluklara da maruz kalma ihtimali de vardır. Tüm bu olumsuzluklara karşı kendinizi, hanenizi ve tercihiniz doğrultusunda misafirlerinizi konut sigortası ile güvence altına alabilirsiniz. Konut sigortası seçeneğinden sizin için en doğru sigorta şirketi vasıtası ile yararlanmak için dijipol.com üzerinden kıyaslama yapabilir, dijital sigortacılığın avantajlarından faydalanabilirsiniz.

 

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS