-

DUVAR KAĞIDI NASIL YAPIŞTIRILIR

Yazar:

20.12.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

DUVAR KAĞIDI NASIL YAPIŞTIRILIR

Yeni bir eve taşındınız ya da evinizi yeniliyorsunuz. Boya badana yaptırmak yerine çok daha uzun zaman kullanabileceğiniz, temizlenebilir ve şık tasarımları ile duvar kağıtları harika alternatifler sunuyor. Duvar kağıtları, modeline ve desenine göre her tarz eve, hemen hemen her odaya ve her mobilya türüne göre seçilebilir. Mobilyalarınız ne tarz olursa olsun istediğiniz havayı vermek için sadece doğru duvar kağıdı tasarımlarını seçmeniz yeterli. Doğru duvar kağıdını seçtikten sonra ise en önemli kısım duvar kağıtlarını yapıştırmak. Beğendiğiniz kağıtları satın aldıktan sonra aldığınız yerden gelip uygulama yapmalarını isteyebileceğiniz gibi kendiniz de duvar kağıdı uygulamalarını yapabilirsiniz. Ayrıca duvar kağıdı nasıl uygulanır tam olarak bilirseniz siz sadece izliyor olsanız da uygulama yapılırken, herhangi bir aksaklık olmaması için faydalı olur.

 

Duvar Kağıtları Nasıl Uygulanır?

İlk olarak uygulama öncesinde duvarların duvar kağıtlarının yapıştırılmasına hazır olması gerekir. Eğer duvarlarda öncesinde asılan eşyalardan kalan çivi izleri, minik çukurluklar, boya veya sıva döküntüleri varsa mutlaka bunların tamamen tamir edilmiş olması gerekir. Sıva döküntüleri ya da minik boşluklar duvar kağıdı uygulaması yapıldığında kağıdın yırtılmasına neden olur. Unutulan ya da dikkat edilmeyen bu tarz küçük detaylar çok büyük bir duvarın kağıdının kaldırılıp yenilenmesine neden olabilir.

 

Duvarlarda herhangi bir pürüz kalmaması için duvar kağıdı uygulamalar yapılmadan önce duvarlara alçı çekilebilir. Ancak bunun profesyonel bir alçı ustası tarafından yapılması gerekir. Aynı zamanda sadece belirli bölgeleri pürüzsüz hale getirmek için o küçük alanlara alçı uygulamaları da yapılabilir. Delik ve çukurlukların kapatılması için yine alçı kullanılabilir.

 

Kağıt yapıştırma işlemi başlamadan önce mutlaka tavan boyasının da yapılmış ve bitmiş olması gerekir. Aksi taktirde duvar kağıtları yapıştırıldıktan sonra yapılan tavan boyaları kağıtları kenarlarından bozacaktır. Eğer kartonpiyer ve yağlı boya ile dekorasyon yaptırmayı düşünüyorsanız, mutlaka bu işlemlerin tümünün duvar kağıtlarınızı yapıştırmadan bitmiş olduğundan emin olun. Zemin için laminat ve parke döşemeleri ise duvar kağıtları döşendikten sonra uygulanabilir. Zemin döşemeleri sırasında yapılan süpürgelikler mutlaka duvar kağıdı uygulaması bittikten sonra yapılmalıdır.

 

Elektik sistemlerinin tam ve hazır olduğundan, prizlerin ve düğmelerin takılı olduğundan emin olduktan sonra duvar kağıdı yapıştırılmalıdır. Aksi taktirde bu aksamlardan herhangi biri değiştirilmek istendiğinde o alandaki tüm kağıdın kaldırılıp yeniden yapıştırılması gerekebilir. Bu da çok ciddi bir emek, zaman ve para kaybıdır.

 

Duvar Kağıdını Yapıştırma Öncesi Hazırlık

 

Öncelikle duvarın temiz ve pürüzsüz olduğundan emin olun.  Eğer pürüzler varsa belki hafifçe zemini zımparalayarak düzeltmeniz gerekebilir. Duvar yüzeyinde toz olmaması ve duvar kağıdı ile duvar arasında toz kalmaması için duvar yüzeyine bir kat primer astar sürebilirsiniz.

 

Sonrasında duvar kağıdı rulolarını açınız. Tüm roluların lot numaralarının aynı olduğunu kontrol edin. Aynı zamanda duvar kağıtlarının hiçbirinde hasar olmadığından emin olunuz.

 

Ruloları istediğiniz uzunlukta keserken hangi kısmın üste gelip hangi kısmın alta geleceğinden emin olunuz. Tüm parçaların aynı yönde yapıştırılabilmesi için ruloları tek bir yöne doğru açınız.

 

Eğer duvarınızda eski duvar kağıdı varsa mutlaka onları tamamen çıkarın. Var olan eski duvar kağıdı üzerine yeni duvar kağıdı uygulaması yapmayınız. Eski duvar kağıtlarını çıkardıktan sonra duvarda eski kağıtlardan hiç iz kalmamasına özen gösteriniz. Eğer tırtıklı bir görünüm ya da kalıntılar varsa mutlaka duvarı hafifçe zımparalayın ya da saten alçı ile düzeltin.

 

Duvar kağıdı yapıştırmadan önce duvarın tamamen kuru olduğundan, herhangi bir nem olmadığından emin olunuz. Aksi taktirde nemli duvarlar duvar kağıdını tutmayacaktır.

 

Duvarın hazır olduğundan emin olduktan sonra duvar kağıdı rulolarını açın. Öncelikle bir paketi açıp duvarınızı ve rulonuzu ölçün. Ruloyu açtıktan sonra mutlaka etiketini saklayın. Rulolardan kesim yaparken tavana kadar duvar ölçünüzden 10 cm kadar uzun parçalar keserek kendinize yanılma payı bırakın. Kısa kalan duvar kağıdının ölçüsü yoktur ancak uzunları istediğiniz yerden kesebilirsiniz. Duvar kağıtlarını keserken ve yapıştırırken eğer devamlılığı olan desenler varsa onlara dikkat ederek kesip yapıştırın. Desenlerin yönü ve alt üstte olup olmadığına çok dikkat edin. Duvar kağıtlarını tek tek hazırladıktan sonra tek tek dikkatli bir şekilde yan yana koyup her zaman 10 cm kadar fazladan pay bırakarak kesin.

 

Duvar kağıdı yapıştırma işleminde odanın en fazla ışık alan tarafından ve duvarından başlayın. Böylece hem renk hem de desen bakımından net bir görünüm elde edersiniz. Duvar kağıtlarını aralarında aralık kalmayacak şekilde aynı zamanda üst üste gelip görünümü bozmayacak şekilde dikkatlice yapıştırın. İlk iki duvar kağıdını uyguladıktan sonra bir saat kadar onları kurumaya bırakın. Sonrasında eğer her şey yolunda ise uygulamaya devam edin. Kağıtların arasında hava kabarcığı kalmaması için ikinci bir kişiden uygulama sırasında yardım alabilirsiniz.

duvar kağıdı nasıl yapıştırılır

Duvar Kağıdı Yapıştırıcılarının Kullanımı

 

Duvar kağıdı yapıştırıcıları duvara ya da duvar kağıdına sürülebilir. Eğer duvar kağıdınızın altı elyaf ise yapıştırıcıyı duvara sürmeniz gerekir. Duvar kağıdının altı kağıt ise bu durumda yapıştırıcı kağıda sürülmelidir.

 

Yapıştırıcılar duvar kağıdı modeline ve yapısına göre değişebilir. Yapıştırıcıları duvar kağıdı sağlayıcınızın belirttiği şekilde hazırlayabilir ve kullanabilirsiniz. Bütün yapıştırıcıları duvar kağıdı modelinize göre her yerine eşit miktarda az ya da çok fazla olmayacak şekilde sürdüğünüzden emin olun. Kağıtlarını hepsini kesip yapıştırıcıları sürüp yapıştırmaya başlamayın. Birkaç parçayı hazırlayın, kağıtların yumuşaması için bekleyin sonrasında yapıştırıp diğer parçaları hazırlayın. Çok uzun süre bekleyen yapıştırıcılar kurur ve duvar kağıdının yapısını bozabilir. Duvar kağıdı yapıştırıcısını sürerken kağıdın her noktasına mutlaka yapıştırıcı yani duvar kağıdı tutkalı sürüldüğünden emin olun. Yapıştırıcı sürülmeyen noktalar kalırsa bunlar kağıt üzerinde katlanmalara neden olacaktır. Duvar kağıdı uygulaması sırasında mala gibi bir yardımcı malzeme kullanın. Her zaman bunu yukarıdan aşağıya doğru uygulayın. Üst ve alt köşelerde oluşan fazlalıkları makas ya da bir maket bıçağı ile düz bir şekilde kesebilirsiniz.

 

Uygulama sırasında camların açık olduğundan, odada klima ya da kalorifer çalışıyor olmadığından emin olun. Uygulama sonrası birkaç gün odanın havalandırılmış çok sıcak ya da nemli olmadığından emin olun.

 

Duvar kağıdı modelleri ve farklı seçenekler için Evdeimaj sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS