-

Gayrimenkul Piyasası Hareketleniyor

Yazar:

11.06.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Gayrimenkul Piyasası Hareketleniyor

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Mevcut konut faizlerinin düşmesi ile gayrimenkule olan ilgi arttı. Bireysel tasarrufları değerlendirmenin en karlı yolu olan gayrimenkul alımında hayata geçirilen kampanyalar alıcı ve yatırımcıları ortak noktada buluşturdu.

 

Gayrimenkul Almak İçin Doğru Zaman

 

Gayrimenkul alma zamanının yeniden geldiğini söyleyen PropertyTR Genel Müdürü Yusuf Boz, 0,64 konut faiz oranının açıklanması ile dövize olan talebin azaldığını yatırımcıların gayrimenkule yöneldiğini belirtti. Düşük faiz oranı ve kampanyalarla birlikte konu satışları canlanacak. Küresel salgının sektörde neden olduğu belirsizlik, açıklanan yeni konut faizi oranı ile yatırımcının tekrar gayrimenkul alımına yönelmesini sağlayacak.

 

Sektörün tekrar canlanmasını ve planlanan yeni projelerin de faaliyete alınmasını hızlandıracak.

Yusuf Boz, yeni konut faizi oranı ve kampanyalarla konut satışlarının canlanacağını ve bu etkinin ekonomiyi olumlu etkileyeceğini belirterek gayrimenkul almak için doğru zaman oluğunu vurguladı.

 

Gayrimenkul Sektöründe Hareketlilik Başladı

 

1 yılı geri ödemesiz ve 0,64 faiz oranı ile yeni konut kredileri yatırımcıları harekete geçirdi. Kamu bankaları her gün yeni kampanyalarla yatırımcıların gayrimenkule yönelmesinde önemli rol oynuyor. Sıfır konut için 0,64, ikinci el konut için 0,74 kredi faiz oranları yatırımcıları konut alımına yönlendirdi.

 

Türkiye’de en iyi yatırımlardan biri olarak görülen gayrimenkul alımı, normalleşme sürecinde peşpeşe açıklanan kredi paketleri ile hız kazandı.Yusuf  Boz, inşaat sektörünün 1 yılda yaptığı satışı 2 ayda yapabileceklerini belirtti.

 

Yeni Faiz Oranları Konut Fiyatlarını Yükseltti

 

Yeni faiz oranlarının açıklanması ile konut fiyatları artmaya başladı. Konut sahibi olmak isteyenler harekete geçerken, müstakil ev ve daire fiyatları da artmaya devam ediyor. Yapılan zamla ilgili imalat maliyetlerinin tam olarak fiyatlara yansıtılmadığından bahsediliyor. Bu durumdan fiyatlar çok yükselmeden yeni konut faiz oranı ve açıklanan kampanyalardan uygun olanı değerlendirip ev sahibi olmak çok mantıklı görülüyor.

 

Ekonomik veriler, konut faiz oranlarının yeni açıklanan faiz oranlarının çok ta altında olamayacağını gösteriyor. Konut almanın yeni faiz oranı ve 1 yılı geri ödemesiz kampanyalarla çok daha kolay olacağını düşünenler gayrimenkul alımı için harekete geçmeye başladı. PropertyTR Genel Müdürü Yusuf Boz özellikle orta gelir grubunda olanlar için bunun büyük bir fırsat olduğu düşünülüyor.

 

Konut Tercihleri Değişiyor mu?

 

Salgının neden olduğu yeni yaşam şeklinde yüksek binalarda yaşayanlar bu süreçte oldukça sıkıldı. Az katlı, müstakil, havuzlu veya bahçeli evlerde oturanlar ise süreci çok daha rahat geçirdi. Bu durum konut tercihlerini değiştirmeye başladı. Artık yatırımcılar rezidans veya yükselen binalar istemiyor. Sektörde bundan sonraki projelerde müstakil evlerin yoğunlukta olacağı tahmin ediliyor.

 

Konut Kredileri Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

 

Sektörün durgunlaştığı, projelerin yarım kaldığı, konut alımının durduğu salgın döneminde ülke ekonomisinin bu durumdan etkilenmediği söylenemez. Kamu bankalarının açıkladığı süper kredi paketleri ile canlanan konut sektörü ekonomiyi de canlandırmaya başladı.

 

Ev sahibi olmanın giderek zorlaştığı günümüzde açıklanan yeni konut faiz oranı ve kampanyalarla ev sahibi olmak isteyenler harekete geçti. Sosyal hayatı destekleme paketlerinin yaratacağı etkiler uzun vadede çok da büyük olacağa benziyor.

 

Yabancılar Türkiye’de Konut Alımına Devam Ediyor

 

Normalleşme sürecinde uçuşların da açılması ile yabancılar ülkemize gelmeye başlaması bekleniyor. 9.011 yabancının Türk vatandaşlığına hak kazandığı günümüzde yabancıların Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmayı tercih ettiğini görüyoruz. Yabancıların konut başına ortalama ödediği ücret yerli vatandaşa göre 4 kat daha fazla olduğu görülüyor. 2019 yılında yabancıya konut satışı önceki yıllara göre % 32’lik artışla 4.656 ya ulaştı.

 

En çok yabancıya konut satışı ise 20 bin konut ile İstanbul’da gerçekleşti. İstanbul’u 7.994 ile Antalya takip etti. 2020 yılında yaşanan salgın nedeni ile 2019 yılında öngörülen yabancıya konut satışı henüz gerçekleşmedi.

 

PropertyTR Genel Müdürü Yusuf Boz, normalleşme sürecinin başlaması ve yeni projelerin devreye alınması ile yabancıya konut satışının tekrar hız kazanması bekleniyor dedi. Konut fiyatı olarak oldukça cazip fiyatlarla yabancıya konut satışının yapılması satıcıların yüzünü güldürüyor.

 

Artan konut talebi her ne kadar konut fiyatlarını yükseltse de açıklanan yeni konut faizi ve kampanya paketleri yatırımcıları ve ev sahibi olmak isteyenleri harekete geçirdi. Güvenli ve karlı bir yatırım olarak görülen gayrimenkul yatırımı, kamu bankalarının açıkladığı faiz oranları ile tekrar gündeme gelmeye başladı. Tabir-i caizse, konuta hücum çılgınlığı orta gelirli vatandaşlar da dahil olmak üzere birçoğunu etkisi altına aldı.

 

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS